MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Toplum » Eğitim Bir Sen’den Promosyon Tehdidi!
Eğitim Bir Sen’den Promosyon Tehdidi!


Pendik’te bir önceki banka promosyon protokolünde eğitim çalışanlarının haklarının yeteri kadar korunmaması nedeniyle eğitimciler sıkıntılı bir dönem geçirmişlerdi. Pendik’te 3 yıllık anlaşma süresi bitti ve yeni banka promosyon protokolü görüşmeleri başlıyor. Promosyon sözleşmesi yapılma sürecinde ilgili ilçede en fazla üyesi bulunan sendika komisyona dâhil ediliyor. Sultanbeyli’de yetkili sendika olarak 3 yıllığına kesintiler hariç net 960 TL promosyon geliri sağlayan Eğitim-Bir-Sen, Pendik’te acizlik gösterilirse bunun altında kalırlar diye yetkili sendikayı ve komisyonu tehdit etti.

Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Yapı Kredi Bankası Pendik Şubesi arasında yapılan promosyon protokolü için kurulacak komisyonlarda sendika temsilcilerinin bulunmasını zorunlu kılan Başbakanlık Genelgesinden önce yapılmış ve oluşturulan komisyonda sendika temsilcileri yer almamıştı. Bunun neticesin de Pendik’te, eğitim çalışanlarının menfaatleri göz önünde bulundurulmayan en kötü maaş promosyon protokolü ortaya çıkmıştı.

Yeni protokol yapılacak olması nedeniyle Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Ali Yalçın açıklama yaptı. Yaklaşık 4000 eğitim çalışanının görev yaptığı Pendik ilçesinde üç yıllığına her bir personel için ödenen 380 TL promosyon gelirinin, “Kart Aidatı”, “İnternet Bankacılığı”, “Havale” ve “EFT” gibi ücretler bahane edilerek fazlasıyla geri alındığını söyleyen Şube Başkanı Yalçın: yapılan işbilmezliğin faturasını eğitim çalışanları ödedi dedi..

Yapılacak yeni anlaşma görüşmelerin de Başbakanlık Genelgesi dikkate alınarak sendika temsilcilerinin de komisyonda yer alması noktasında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün genelgeye uygun hareket etmesi gerekmektedir diyen Şube Başkanı Ali Yalçın: sendikaları devre dışı bırakmak kimsenin aklına gelmemelidir. Komisyona dahil edilecek olan sendika ise Sultanbeyli örneğini göz önüne alarak aklını başına almalıdır. Bu işlerin nasıl yapılacağı konusunda istişareli olmaları gerekir. 1200 Çalışanın olduğu Sultanbeyli’de sayemizde her çalışana 960 TL net gelir yansıtıldı. Pendik’teki çalışan sayısını dikkate aldığınızda olması gereken rakamı herkes tahmin edebilmelidir dedi.

Yetkili sendika olarak katıldığımız ve ilgili tarihte 1200 eğitim çalışanının bulunduğu Sultanbeyli’de yapılan protokolde EFT, Havale, Kart Aidatı gibi kesintiler yapılmadan üç yıl için her bir çalışana 960 TL ödendi.  4000 eğitim çalışanının bulunduğu Pendik’te hem Eft, havale, kart aidatı gibi ücretlerin alınması hem de çalışanlara ödenen paranın komik rakamlar olması, akıllarda soru işaretleri oluşturdu. Bu nokta da komisyon görüşmeleri sırasında Sendika temsilcilerinin bulunmaması öğretmen haklarının yeterince savunulamamasına sebep olmuştur diyen Eğitim Bir Sen Başkanı Yalçın: Promosyon Genelgesi, Eğitim Bir Sen’in katıldığı Milli Eğitim Bakanlığı Kurum İdari Karar Tutanağı dikkate alınmalı ve promosyonların tamamı çalışana dağıtılmalıdır. Yapılacak görüşmelere yetkili sendika olarak katılacakların bu hususa dikkat etmeleri gerekmektedir.  Görüşmeler neticesinde eğer eğitim çalışanlarının hakkı korunmaz ise bunun hesabını sormak bizim en doğal hakkımızdır dedi.

Şube Başkanı Ali Yalçın: Eğitim Bir Sen olarak konunun takipçisiyiz. Yaşanacak sürece katkımız istenmez ise sonuca tepkimiz kaçınılmaz olacaktır dedi.

📆 23 Aralık 2009 Çarşamba 14:02   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR