MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Flaş » Ataşehir’ in çocukları şehrin suyunu kurtarıyor
Ataşehir’ in çocukları şehrin suyunu kurtarıyor


Ataşehir Belediyesi, Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) ve Başak Çocuklar Önöğretim Kurumu işbirliği ile ‘Su Çocuk: Şehrin Kurtarıcısı” adlı bir yarışma başlatıyor.

22 Mart- 22 Nisan tarihleri arasında yaşadığı evde aylık su faturasını en çok azaltan çocuk büyük ödüller kazanacak. Dünya Su Günü çerçevesinde organize edilen proje ile çocuklarımıza suyun ve tasarrufun öneminin anlatılması amaçlanıyor.

BM Genel Kurulu 1993 yılı Aralık ayında aldığı bir kararla her yılın 22 Mart gününün ” Dünya Su Günü” olarak kutlanmasına karar verdi. BM çerçevesinde kutlanan Dünya Su Günü’ne bu yıl resmi olarak 37 ülke katılıyor. Bu ülkelerden biri de Türkiye. Ülkemizi bu önemli organizasyonda Ataşehir Belediyesi ve Başak Çocuklar Önöğretim Kurumu temsil ediyor. Bu iki kurum, diğer 36 ülkenin katılımcıları ile birlikte UNEP’in Dünya Su Günü sitesi olan http://www.worldwaterday2011.org adresindeki haritada da tek tek gösteriliyor.

Su Çocuk: Şehrin Kurtarıcısı Yarışması’na Ataşehir’de yaşayan ve 3 ila 9 yaşları arasındaki her çocuk katılabiliyor. İki bölümde gerçekleştirilen yarışmanın birinci bölümünde; katılımcılar Mart ve Nisan ayı su faturalarını Başak Çocuklar Önöğretim Kurumu’nun Vatan Caddesi No: 11 Ataşehir (0216-456 16 59) adresine gönderecekler.

Faturalarla birlikte; evde kaç kişinin yaşadığı ve odalara düşen toplam musluk (mutfak, lavabo, küvet, duş muslukları vb) ve klozet sayısı yazılı olarak bildirilecek.

Yarışmaya katılacak çocukların Ataşehir ilçesi sınırlarında ikamet ediyor olması zorunlu.

Katılımcıların bilgilerin doğru olmaması durumunda yarışmadan elenecekler. Yarışmanın birinci bölümü 31 Mayıs 2011 tarihinde sona erecek.

Yarışmanın ikinci bölümünde ise; gelen faturalar, evdeki kişi sayısı ve evin su giderleri göz önüne alınarak yapılacak hesaplama sonucunda Mart ve Nisan ayları arasında en çok tasarruf etmiş ev saptanacak. Bu bölümde haziran ayında sona erecek. İkinci bölüm sona erdikten sonra ilk üçe giren çocuklar Haziran ayının başında düzenlenecek olan ödül törenine çağırılacak ve ödüllerini alacaklar.

Ödüller

-1. seçilen çocuk Başak Çocuklar Önöğretim’in kış okulunda golf, tiyatro, satranç, elişi ve müzik dallarından veya İngilizce ve Almanca dillerinden seçeceği birinde bir aylık ücretsiz özel eğitim kazanacak.

– 2. seçilen çocuk Başak Çocuklar Önöğretim’in yaz okulunda yüzme, binicilik ve golf dallarından seçeceği birinde bir aylık ücretsiz özel eğitim kazanacak.

– 3. seçilen çocuk Başak Çocuklar Önöğretim’in haftasonu okulunda verilen dal veya dil eğitimlerinden seçeceği birinde bir aylık ücretsiz eğitim kazanacak.

Eğitim ödüllerinden birincilik ödülü Haziran’da, ikincilik ve üçüncülük ödülü Temmuz’da verilecek. Eğitim süresi okulun günlük akışındaki ders saatinde olacak.

İlk üç dereceye girenler, Dünya Su Günü 2011 – Su Çocuk: Şehrin Kurtarıcısı yarışmasının kazananları olarak UNEP tarafından dünyaya duyurulacak ve adları yıllar boyunca her 22 Mart’ta dünya çapında anılacak. Bu küçük yaşta UNEP’le işbirliği yapmış ve uluslararası etkinlik zincirine dahil bir yarışmayı kazanmış olmanın gururunu yaşayacaklar. Ayrıca ilk üç dereceye girenler, Su Çocuk: Şehrin Koruyucusu unvanını ve madalyasını alarak yerel ve ulusal çapta örnek birey olarak gösterilecekler.

Etiketler:
📆 30 Mart 2011 Çarşamba 12:18   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR