MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Ekonomi, Flaş, Toplum » Kadıköylüler plastik torba yasağını sevdi
Kadıköylüler plastik torba yasağını sevdi


Doğada yok olmaları yıllarca süren, çevre kirliliğinin en büyük kaynağı plastik poşetlerin kullanımını aldığı meclis kararıyla yasaklayan Kadıköy Belediyesi,  yılda 71 milyon 500 bin adet poşet kullanıldığı tahmin edilen Kadıköy de, poşet kullanılmasının yasaklanmasıyla Kadıköylülere bir yılda tahmini hesaplamalara göre  49 milyon 500 bin adet poşet tasarrufu yaptırdı.

Kampanyanın birinci yılını kutlayan Kadıköy Belediyesi, Kadıköylülerin çevre dostu poşetler ve fileler kullanarak atmosfere sera gazı salınımını da azalttı.

1 Mart 2010 tarihinde aldığı Meclis Kararıyla Kadıköy de çevreye zarar veren plastik poşetleri yasaklayan Kadıköy Belediyesi, kampanyanın birinci yılını başarıyla tamamladı. Kadıköy de her gün toplanan 610 ton çöpün büyük bir kısmını oluşturan plastik poşetlerin Kadıköy de kullanımını yasaklayan belediye, geçen yıl başlattığı kampanya ile 5 bin 500 işletmeye tebligat yaptı, 16 bin adet çevre dostu file ve torba dağıttı.

Kadıköylüleri çevreye büyük zarar veren plastik torbalar konusunda bilinçlendirme çalışması da yapan Kadıköy Belediyesi, kampanya boyunca 31 okulda 5200 öğrenci ile 205 öğretmene plastik torbaların zararları konusunda eğitim verdi. Kampanya ile Kadıköy deki işletmeler, çarşı ve pazarlarda da plastik poşetler yerine fileler, kese kâğıtları, çevre dostu torbaların kullanılması yaygınlaştı.

KAMPANYAYA DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜR PLAKETİ

Kadıköy Belediyesi birçok belediyeye de örnek olan plastik torba yasağının birinci yılını kısa sürede çevre dostu torbalar kullanarak kampanyaya destek veren işletmeler, kuruluşlar ve çevre dostu örgütlerle birlikte kutlayacak. Kampanyaya gönül verenlere teşekkür plaketinin sunulacağı basın toplantısında Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk,  plastik torba yasağının bundan sonraki aşamalarını anlatacak.

📆 25 Şubat 2011 Cuma 16:40   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR