MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Spor, Toplum » FIBA hakemleri Türkiye’de seçilecek
FIBA hakemleri Türkiye’de seçilecek


İSTANBUL(CİHAN)- FIBA Avrupa’nın talebi üzerine alınan karar doğrultusunda FIBA hakemi adaylarının uygulamalı sınavları her iki yılda bir düzenlenen Türk Telekom Turnuvası’nda da yapılacak.

FIBA Avrupa Teknik Komitesi tarafından iki dönem önce alınan karar gereği FIBA hakemi olmak için adaylar önce teorik derslerin verildiği seminerlere katılmak ve sonrasında yapılan sınavı geçmek zorundaydı. Bu seminerlerde başarılı olan adaylar ise bir sene sonra düzenlenen uluslararası prestijli bir turnuvada fiili olarak maç yönettikten sonra FIBA hakemi olmaya hak kazanabiliyordu.

Bu uygulama kapsamında ilk kez 2008’de ülkemizde (Antalya) gerçekleştirilen FIBA seminerinde başarılı olan adaylar 2009 yılında Almanya’da düzenlenen Albert Schweitzer Turnuvası’nda maç yönetmiş ve pratik sınavı geçenler FIBA hakemi olmaya hak kazanmışlardı. Ülkemiz adına aday gösterilen Serkan Emlek ve Zafer Yılmaz da bu sınavları başarıyla tamamlayarak FIBA hakemi olmuşlardı.

Albert Schweitzer Turnuvası’nın iki senede bir yapılıyor olması nedeniyle ortaya çıkan boş yıllarda hakemlerin düdük çalacağı bir turnuva arayışına giren FIBA Avrupa Teknik Komitesi, ülkemizde uzun yıllardır başarıyla düzenlenen Türk Telekom Turnuvası’nın bu amaçla kullanmayı resmen talep etti.

Talebin ilgili bölümlerce değerlendirilmesi sonrası FIBA hakemleri pratik sınavı için Türk Telekom Turnuvası’nın Albert Schweitzer Turnuvası ile birlikte dönüşümlü olarak kullanılmasını uygun görüldü. Böylece Avrupa’da düdük çalacak FIBA hakemleri, her iki yılda bir düzenlenen Türk Telekom Turnuvası’ndaki yönetimleriyle belirlenecek. Buna göre de İtalya’daki teorik sınavlarda başarılı olan hakemimiz Özlem Yalman, Şubat ayında yapılacak turnuvada ülkemizi temsil edecek.

Bu önemli organizasyon için Türkiye’nin seçilmesinin önemine dikkat çeken TBF Asbaşkanı ve MHK Başkanı Metin Şahin, ülkemizin bundan böyle FIBA kliniğinin önemli bir merkezi haline geleceğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Türkiye’nin itibarını artıran bu kararı Türk basketbolunun 2010 Dünya Şampiyonası’nda elde ettiği başarın ve yarattığı güvenin bir yansıması olarak da değerlendirmek lazım. Çünkü Türkiye, sorumluluğunu üstlendiği bütün organizasyonları en üst düzeyde yapıyor. Gelen bütün takım ve hakemler ülkelerine büyük memnuniyetle dönüyor ve organizasyonlar çok başarıyla tamamlanıyor. Onun için böyle güzey bir organizasyonun Türkiye’ye verilmesi ve bunu sürekli ülkemizde yapılacak olması müthiş bir olay. Bu durum tüm Avrupa’daki basketbol hakemlerinin Türkiye’ye bakışında da önemli bir gelişmeye yol açacaktır.

Ayrıca turnuvada yönetilen müsabakaları izlemenin bizim basketbol hakemlerimize de mutlaka olumlu getirileri olacaktır. Alınan karar ülkemiz için fevkalade itibarlı ve kazançlı. Yetkilileri kutluyoruz. Emin Balcı Bey’in bu konudaki girişimleri ve geçen hafta yaptığı toplantı çok takdire şayan. Kendisine teşekkür ediyoruz. Türk basketboluna hayırlı olmasını diliyorum.”

📆 26 Ekim 2010 Salı 09:59   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR