MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Teknoloji » Otomatik Elektrik Sigortası ile Evlerinizi Güvene Alın
Otomatik Elektrik Sigortası ile Evlerinizi Güvene Alın


Başta yaşadığımız evler olmak üzere yapılarda kullanılan ve bir elektrik devresini el ile kumanda ederek şebekeye bağlamayan ya da şebekeden ayırmaya yarayan ve bunun yanı sıra akımın daha önce belirlenen bir değeri aşması durumunda da devreyi otomatik olarak şebekeden ayıran devre kesiciye otomatik sigorta ya da elektrik sigortası adı verilmektedir.
Otomatik sigorta, bağlı bulunduğu devreyi aşırı akım ile birlikte kısa devrelere karşı güvence altına alırken aynı zamanda da kolayca açıp kapanmasına da olanak sağlar. Bu ürünler elektrik hatlarımızda güvenli koruma sağlamaktadır. Bu sayede elektrik devrelerimizin olduğu kadar bizlerde güvence altındayız diyebiliriz. Çünkü devrede çıkacak olası bir yangını sigorta ile önlemiş oluyoruz.
Elektrik Sigortası Çalışma Prensibi
Elektrik sigortası, devre kesici ya da bilinen diğer adıyla otomatik sigorta devreyi yüksek akım ve kısa devre akımından korumak amacıyla tasarlanmış bir anahtardır diyebiliriz. Yani devreden geçen akımın belirli bir değerin üzerine çıkmasıyla ya da devrede beklenmedeik bir şeyin olmasıyla (devrede açık bulunan bir kısma su teması, iki kablonun birbirine teması ve bu gibi durumlar.) sigorta devreye girerek akımı keser ve devreyi güvenceye alır. Durumun devam etmesi durumunda devreye açsanız bile sigorta sürekli kendini kapatacaktır.
Elektrik Sigortası Faydaları Nelerdir?
Elektrik sigortası ya da otomatik sigorta genel itibariyle devrede ortaya çıkabilecek tehlikelere karşı bizleri korumaktadır. Şimdi bu durumu biraz örneklendirelim.
Örnek 1: Devreyi herhangi iki kablonun temas ettiği noktayı ayırmadan ve elektrik bandı ile kapatmadan oluşturduktan bir süre bu temas noktasının aşınarak birbirine teması nedeniyle devrede kısa devre oluşabilir.
Örnek 2: Devrede bulunan kablolardan birinin bir noktasında yalıtkan kablosunda bir aşınma nedeniyle o noktaya su teması nedeniyle devrede kısa devre oluşabilir.
Bu gibi durumlar devreyi sekteye uğratabilir ve zarar verebilir. Bu nedenle devreyi güvenli oluşturmak ve güvence altına almak önemlidir.
Elektrik Sigortası Fiyatları
Otomatik sigorta fiyatları konusunda net bir rakam veremeyiz elbette. Marka ve modele göre değişiklik gösterecektir. Ancak ortalama olarak 40 ile 100 TL arasında bir fiyat söyleyebiliriz. Sizlerde kaliteli elektrik sigortası isterseniz Schneider Electric sitesini ziyaret edebilirsiniz.

📆 11 Nisan 2018 Çarşamba 11:48   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR