MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Toplum » II. Uluslararası Mistik Sanat Festivali Yasmin Levy ile kapanıyor
II. Uluslararası Mistik Sanat Festivali Yasmin Levy ile kapanıyor


Sefarad müziğinin vazgeçilmez sesi, Endülüs divası Yasmin Levy, II. Uluslararası Mistik Sanat Festivali kapsamında 25 Mayıs akşamı Aya İrini’de sahne alacak.

Sefarad müziğinin dünyadaki en önemli seslerinden biri olan Yasmin Levy; Latin ve Sefarad müziğinden Endülüs flamenkosuna, Türk ezgilerinden Arap melodilerine kadar pek çok unsuru müziğinde kullanıyor.

Kalbi ses tellerinde atan bu kadınının büyüsüne kapılmak isteyenler yarın akşam saat 21.30’da Aya İrini’de gerçekleşecek konseri kaçırmasın.

II. Uluslararası Mistik Sanat Festivali çerçevesinde gerçekleşen tüm etkinlikler ücretsizdir.

İstanbul 2010 Kültür Başkenti Ajansı’nın desteklediği,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nün düzenlediği, festivali İBB Kültür A.Ş. organize etti. 

Aya İrini’de Bir “Küçük Rüzgar” esecek!

Mağribin kızı, aşkın ve sufizmin sesi Nassima Chabane

25 Mayıs’ta Aya İrini’de!

Endülüs tarzının Avrupa’daki en büyük seslerinden Nassima (Küçük Rüzgar) Chabane, II. Uluslararası Mistik Sanat Festivali kapsamında 25 Mayıs’ta, saat 18.30’da, Aya İrini’de İstanbullularla buluşacak.

Nassima, Endülüs halkı tarafından kurulmuş Blida’da doğdu. Arap- Endülüs geleneğiyle iç içe büyüyen Nassima ( Küçük Rüzgar ) mitolojik Endülüs şiiri ve müziği ile ilgilendi.

Nassima Chabane’ni büyük üstadlar Muhamed Benguergura, Sadek Bejaoui ve El Hady Hamidou Djaidir destekledi. Cezayir Radyo Televizyonu  (RTA) Arap- Endülüs müzik antolojisini Nassima ile plaklara kaydetmek istedi.

Nassima Afrika, Avrupa ve Asya’nın birçok ülkesinde sahne aldı. Böylece Arap- Endülüs müziğinin elçisi oldu. 1987-1994 yılları arasında bir seri televizyon dizisi, geleneksel müzikal ve Mağrip şiiri, ona ithaf edildi.

Sanatçının 1994 yılında Fransa’da görevlendirilmesiyle beraber Nassima’nın sanatı Avrupayla buluştu. Avrupa’nın birçok ülkesinde sayısız konserler verdi. İspanya’dan İsveç’e Arap ülkelerinden Amerika’ya Arap-Endülüs tarzının Avrupa’daki en büyük seslerinden biri haline geldi.

📆 24 Mayıs 2010 Pazartesi 13:03   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR