MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Fenerbahçe, Flaş, Kültür-Sanat, Toplum » Fenerbahçe Gönüllüleri Mevlana Celaleddin’i Ölüm Yıldönümünde Konser ve Sema Gösterisi İle Andılar
Fenerbahçe Gönüllüleri Mevlana Celaleddin’i Ölüm Yıldönümünde Konser ve Sema Gösterisi İle Andılar


Fenerbahçe Gönüllüleri Ünlü Düşünür Mevlana Celaleddin’i Ölüm Yıldönümünde Birsen Geçikli & Gürkan Ortakale Konseri ve Sema Gösterisi İle Andılar.

 

Kadıköy Belediyesi Fenerbahçe Gönüllüleri; Mevlana Eğitim Kültür Derneği, “KIRINTI DERGİSİ” işbirliği ile büyük düşünür Mevlana Celaleddin’i; 24 aralık 2013 tarihinde, Evlendirme Salonunda; Birsen Geçikli & Gürkan Ortakale konseri ve sema gösterisi ile andılar.

 

Fenerbahçe Gönüllüleri Başkanı Sevinç Çolak’ın açılışı yapmasının ardından, Kadıköy Belediyesi Gönüllü Eğitim ve Danışma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Nesibe Müsevitoğlu ile ”KIRINTI” Ulusal Bilim ve Kültür Dergisi imtiyaz sahibi Osman Ünal, günün anlam ve önemi ile ilgili kısa birer konuşma yaptılar.
Mevlana Eğitim ve Kültür Derneği (MEKDER) Revnak Kadın Tasavvuf Topluluğu’nun sunduğu tasavvuf müzik dinletisinin ardından semazenler, ilahiler eşliğinde sema gösterisi yaptılar.
Semazenlerin muhteşem gösterisi izleyenleri büyülerken, Birsen Geçikli yönetimindeki Fenerbahçe Gönüllüleri Türk halk Müziği Korosu da büyük hayranlık uyandırdı.

fenerbahce-gonulluleri

 

Programın ikinci yarısında, İst. Ünv. Devlet Konservatuarı Sanatçı Öğretim Görevlisi Gürkan Ortakale bağlaması eşliğinde; “Allı gelin taş başını yol eder”, “Peştemal tezgahına”, “Seyrele güzel”, “Tehvit etsin dilimiz”, “Urfa semahı”, “Yumak yumak olmuş”, “Allı turnam”, “Mevlam gül diyerek iki göze vermiş”, “Huma kuşu”, “Gurbet elde bir hal geldi başıma”,“Gökte yıldız ay midur”, “Elindedir bağlama” ve “Hele yar” gibi birçok eseri seslendirdi.

Kadıköy Belediyesi Fenerbahçe Gönüllüleri Türk Halk Müziği Korosu Şefi ve İst. Ünv. Devlet Konservatuarı Sanatçı Öğretim Görevlisi Birsen Geçikli Çakmut da gecede Türk Halk Müziğinin sevilen türkülerinden oluşan bir konser verdi.
Programda yaptığı konuşmada, Mevlâna Celaleddin Rûmi’nin “YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN, YA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL” felsefesini kendilerine ilke edindiklerini söyleyen Birsen Geçikli Çakmut; “- Mevlâna denilince akla önce insan gelir. Milletine, rengine, ırkına bakılmaksızın şiir, edebiyat, mûsîki güzelliği içinde yoğrulan insan, bu zengin ruh canlılığı içinde mutlu olur ve bu mutluluğu insanlığa yansıtır. Mevlevilik asırlardır kendi estetik ve teknik şartları dahilinde, medeniyet tarihinde derin izler bırakmış, mensup olduğu ekolün en muhteşem musiki eserlerini vermiş, en ünlü şairlerini yetiştirmiş, en mistik eserleri yaratmış, en insani duygulan geliştirmiş, en hür düşünceyi dile getirmiş, taassuba göğüs germiş, yaşayışa ilahi olduğu kadar beşeri bir zevk katmıştır. Bizler de Mevlana Celaleddin Rumi’nin felsefesine dayanarak; yaradandan ötürü tüm yaratılanları dil, din, ırk, gözetmeden saygıyla ve sevgiyle kucaklıyor , “Gel, Gel Ne Olursan Ol Yine Gel” diyerek çalışmalarımıza katılmanızı bekliyoruz.” Dedi.
Gecenin sonunda, Kadıköy Belediyesi Gönüllü Eğitim ve Danışma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi ve “KIRINTI” Dergisi sanat danışmanı Nesibe Müsevitoğlu; Osman Ünal ile birlikte, bu muhteşem geceyi hazırlayan Fenerbahçe Gönüllüleri Başkanı Sevinç Çolak’a, Birsen Geçikli Çakmut ve Gürhan Ortakale’ye kültürümüze hizmetlerinden dolayı birer teşekkür belgesi sundular.
Program Gürkan Ortakale’nin bağlaması eşliğinde söylediği sevilen bir türkü ile sona erdi.

 

Galeri
📆 13 Ocak 2014 Pazartesi 10:24   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR