MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Dünyadan, Flaş, Sağlık, Toplum » Yeryüzü Doktorları Filipinliler için yardım kampanyası başlattı
Yeryüzü Doktorları Filipinliler için yardım kampanyası başlattı


 

 

Yeryüzü Doktorları, Filipinler’de yaşanan Haiyan Tayfunu’ndan etkilenen afetzedelere yardım için gönüllüleri ve bağışçılarına çağrıda bulundu. Gönüllü Sağlık Ekibi, bağışlarla alınacak ilaç ve tıbbi yardım malzemeleri ile yola çıkacak ve bölgede bulunan sahra hastaneleri ve sağlık merkezlerinde çalışacak.

 

Yeryüzü Doktorları, Filipinler’de yaşanan Haiyan Tayfunu’ndan etkilenen afetzedelere sağlık yardımı götürmek amacıyla bölgedeki hastanelerde çalışacak bir Gönüllü Sağlık Ekibi kuruyor. Yeryüzü Doktorları bu doğrultuda, bölgede bulunan sahra hastaneleri, sağlık merkezleri ve hastanelerde gönüllü olarak çalışmak isteyenlere çağrıda bulundu. Organize edilecek Gönüllü Sağlık Ekibi, Çocuk Hastalıkları, Enfeksiyon Hastalıkları, Dâhiliye Uzmanları ile Aile Hekimi, Pratisyen Hekim ve Hemşirelerden oluşacak.

 

Görev yapacak gönüllülerin ulaşım, konaklama, yemek masrafları ile gerekli ilaç ve tıbbi malzemeler açılan kampanyayla toplanacak bağışlarla karşılanacak. Haydi, Filipinlilere Yardıma! sloganıyla açılan kampanyaya destek olmak isteyenler Filipinler yazıp 6612’ye yollayarak 5 TL bağışta bulunabilecek. Bağışçılar www.yeryuzudoktorlari.org adresinden online bağış yaparak da bu iyilik hareketine katkıda bulunabilecekler. Siz de Yeryüzü Doktorları aracılığıyla bir felaketzedenin yardım istemek için uzanmış elini tutabilirsiniz.

 

10 bin kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor

 

8 Kasım 2013 Cuma günü Filipinler’de başlayan Haiyan Tayfunu 9 bölgede resmi rakamlara göre 2500’e yakın kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Ölü sayısının 10 bini bulması tahmin ediliyor Filipinler genelinde tayfundan etkilenen kişi sayısının 11,5 milyon ve güvenli bölgeye alınan kişi sayısının 670 bin olduğu ifade ediliyor.

 

Tayfundan en fazla etkilenen 9 bölgeden 8’ine temel yardım malzemeleri ulaşmış durumda ancak önümüzdeki günlerde beslenme, temiz su ve sağlık alanında daha fazla yardıma ihtiyaç duyulacağı belirtiliyor.

 

Sağlık ihtiyaçları ile ilgili hala geniş kapsamlı bir değerlendirme yapılabilmiş değil. Bölgelerde yeni kurulan ve ayakta kalabilmiş sağlık merkezlerine ilaç ve medikal malzeme yardımları gönderilmeye devam ediliyor.

 

Tayfundan etkilenen bölgelerde yaşayan 12 bin kadının bu ay içerisinde doğum yapması bekleniyor. Temel sağlık hizmetlerinin verildiği merkezlerde doktorlara ve sağlık çalışanlarına ihtiyaç duyuluyor.

 

Afet ve acil durumlarda faaliyet gösteren Yeryüzü Doktorları, din, dil, ırk ve etnik köken ayrımı gözetmeksizin 2011 Van Depremi, 2010 Pakistan Seli, 2010 Haiti Depremi, 2005 Pakistan Depremi ve 2004’de Sri Lanka’da gerçekleşen Tsunami’de de afetzedelere sağlık yardımı götürmüştü.

 

 

Etiketler: , ,
📆 15 Kasım 2013 Cuma 12:55   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR