MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Büyükşehir, Etkinlikler, Manşet, Teknoloji, Toplum » Yasemin Dalkılıç Ve Cantek, ‘Enerjini Doğru Kullan’ Projesinde Buluştu
Yasemin Dalkılıç Ve Cantek, ‘Enerjini Doğru Kullan’ Projesinde Buluştu


Dünya serbest dalış rekortmeni Yasemin Dalkılıç, uzun süre ara verdiği dalışa, CANTEK firması sponsorluğunda gerçekleştirilen ‘Enerjini Doğru Kullan’ konulu sosyal sorumluluk projesiyle geri döndü. Proje kapsamında Yasemin Dalkılıç’la, ‘Dünyanın İnanılmaz Dalışları’ adlı 6 bölümlük belgesel dizi çekilecek. 
Soğutma sektöründe verimli enerji kullanımı konusundaki öncü Ar-Ge yatırımlarıyla öne çıkan ve dünya soğutma sektörüne yüzde 72 enerji tasarruflu “akıllı soğutma makinesi” kavramını kazandıran CANTEK, 21. yılında ‘Enerjini Doğru Kullan’ projesini hayata geçirdi. Kamuoyunu enerji tasarrufuyla ilgili bilinçlendirme projesinin ikinci ayağında CANTEK, bayrağını Everest’in zirvesine diken Nasuh Mahruki’den, tek nefesle derin denizlere inen Yasemin Dalkılıç’a aktardı.
Taksim’de bulunan Ritz Carlton Otel’de bir araya gelen CANTEK Yönetim Kurulu Başkanı Can Hakan Karaca ile Yasemin Dalkılıç basın toplantısı düzenledi.
Toplantıda konuşan CANTEK Yönetim Kurulu Başkanı Can Hakan Karaca, “Akıllı makine demek zaten daha fazla analiz eden, daha iyi ölçen daha iyi yorumlayan makineler demektir. Aslında akıllı evler ve akıllı arabalar da aynı prensipte çalışır. Bizde bunu soğutma makinelerine yaptık. Soğuk odayı daha iyi ölçen daha iyi analiz eden, bu analizler sonucunda da olayı daha iyi yorumlayıp, soğuk oda içinin rejimini daha iyi ayarlayan ve yüksek elektrik tasarrufu yapan bir algoritma yaptık. Bunun bütün yazılımını donanımını da kendi şartlarımız içerisinde kendi Ar-Ge birimimizle yaptık. Bu sayede dünyanın ilk akıllı soğutma makinelerini yaptık. Bu makinelerin genel sonuçları olarak odaların içerisini çok iyi soğutabildikleri gibi yüksek oranda da enerji tasarrufu yapabilmeleriydi. Bu olağanüstü enerji ve elektrik tasarrufunu da enerjisini en iyi kullanan sporculara sponsor olarak yaptık” dedi.
Yasemin Dalkılıç ise, “Rekorları içeren bir kariyer içindeydim ve son bir dünya rekoru kırarak buna son vermek istemiştim. Bu durum oldukça yoğun, yorucu, zor ve disiplinli bir hayat gerektiriyor. Kendimi bu konuda hem yorulmuş hem de tatmin olmuş hissederek buna son vermek istedim. Sponsor bulmak gerçekten çok zordur. Elinizde dokümanlar, telefonlar aylarca koşturarak bir emek sarf etmeniz gerekiyor. Tam bu noktada, gördüğüm su altı güzellikleri ve bunların nasıl tükendiğini dokümente edecek bir belgesel istemiştim. Bu sırada da CANTEK firmasıyla tanıştım. Bu sayede bir araya geldik. Enerjini doğru kullan sloganıyla bu konuda bana destek vermek istediler. Bu durum projemize de paraleldi. Projemizde de, enerjimizi doğru kullanarak bu çevredeki tüketimi ve zararları yok etmemiz gerektiği üzerinde durmak ve vurgulamak istiyoruz. Bu altı bölümlük yarım saatlik bir belgesel dizisi olacak. Adı ise ‘Dünyanın Muhteşem Dalışları’, burada isminde de söylendiği gibi dünyanın en inanılmaz dalış yerlerini göstermek istiyoruz” diye konuştu.
Yasemin Dalkılıç ve CANTEK ‘Dünyanın İnanılmaz Dalışları’ (The Amazing Dives of the World) belgeseli ile aynı zamanda okyanusların derinliklerini, gizemini ve ekosistemdeki sorunlar yüzünden kaybolmaya yüz tutmuş okyanus canlılarını insanoğlunun dikkatine, bilgisine ve hafızasına kazandırmayı amaçlıyor. İSTANBUL (İHA)

Etiketler: , ,
📆 09 Ekim 2013 Çarşamba 14:24   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR