MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Dünyadan, Eğitim, Flaş, Toplum » Pakistan Depreminden Sonra Ada Nasıl Oluştu?
Pakistan Depreminden Sonra Ada Nasıl Oluştu?


YTÜ Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof Dr Şükrü ERSOY, Pakistan depreminden sonra deniz içinde ortaya çıkan ada hakkındaki spekülasyonları değerlendirdi. Benzer olayların aynı bölgedeki 1945, 1999, 2001 ve 2010 depremlerinde de görüldüğünü söyleyen Ersoy, Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Merkezinin 2004 Endonezya deprem ve tsunamisinden hemen sonra yaptığı araştırmalarda, deprem sırasında bazı adaların yükseldiği ve bazı adalarında deniz içine doğru çöktüğü saptandığını söyledi. Prof. Dr. Ersoy şu açıklamalarda bulundu:

Pakistan depreminden sonra Umman denizi içinde ortaya çıkan küçük ada Zelzele ya da deprem adası (Zalzala Jazera) adıyla anılmaktadır. 18 metre yükseklikte, 30 metre uzunlukta ve 76 metre genişlikte olan bu ada kıyıdan 350-1000 metre uzaktadır. Ada kısmen sert kaya içermekle birlikte genelde çamur ve kumlardan oluşmaktadır.

Bu adanın bir çamur volkanı olduğu sanılmaktadır. Bu bölgede geleceğin enerji kaynaklarından olan donmuş gaz hidrat kaynakları bulunmaktadır. Burası yerin 300-800 metre altında tortul tabakaların arasında sıkışmış durumda büyük miktarda metan içermektedir. Depremden sonra gaz hidratlar buz halinden gaz haline geçmiştir. Sürtünme ısısı ve basınçla gazlar üzerindeki tortul tabakaları itmiş ve çamur, kum ve kayaların su yüzeyine çıkmasına neden olmuştur. Adanın oluşmasında diğer bir katkıda deniz tabanındaki sıvılaşma olayı olmuştur. Suya doygun, çok gevşek, ince taneli kumlar bir sıvı gibi hareket ederek üsteki tortuların arasına fissür denilen çatlakların arasına sokulmuştur. Görgü tanıkları depremin hemen ardından bir sesle birlikte adanın ortaya çıktığını ve yangın başladığı söylemişlerdir. Bu küçük adanın yanında daha küçük birkaç çamur volkanı daha vardır. Benzer olaylar bu bölgede 1945, 1999, 2001, & 2010 depremlerinden sonra da ortaya çıkmıştır.

Ayrıca Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Merkezinin 2004 Endonezya deprem ve tsunamisinden hemen sonra yaptığı araştırmalarda deprem sırasında bazı adaların yükseldiği ve bazı adalarında deniz içine doğru çöktüğü saptanmıştır.

Etiketler: , ,
📆 26 Eylül 2013 Perşembe 11:43   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR