MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Politika, Toplum » Gökmen Öğüt’ten soru önergesi.
Gökmen Öğüt’ten soru önergesi.


CHP İSTANBUL MV. KADİR GÖKMEN ÖĞÜT’ÜN HALK EKMEK BÜFELERİ VE BÜFE SAHİPLERİNİN YAŞADIĞI SIKINTILARLA İLGİLİ SORU ÖNERGESİ

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Muammer Güler tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.
Kadir Gökmen ÖĞÜT
İstanbul Milletvekili
Kentlerde belediyelere bağlı halk ekmek büfelerin kurulma amacı, halka sağlıklı ve ekonomik ürün ve hizmet sunmaktır. Nitekim Halk Ekmek A.Ş.’nin kendi resmi internet sayfasında da şirketin İstanbulluların düzenli, ucuz, sağlıklı ve kaliteli ekmek ile un ve undan mamul her türlü yiyecek maddeleri ihtiyacını karşılamak üzere üretim yapmak, dağıtmak ve dağıtım için gerekli üniteleri tesis etmek amacıyla kurulduğu yazmaktadır. Ne var ki, halk ekmek büfelerinin son dönemde kaderlerine terk edildiği, büfe sahiplerinin şirket yetkililerine ulaşmakta güçlük çektiğine dair sıkıntılar hem kamuoyuna yansımakta hem de tarafıma iletilmektedir.
Bu doğrultuda;
1) Halk ekmek büfesi işletmeciliği talebi için şahsın en yakın Halk Ekmek Fabrika Müdürlüğü ile  irtibat kurup şahsen başvuruda bulunması gerektiği İstanbul Halk Ekmek A.Ş.’nin kendi sitesinde yazmaktadır. Bu başvurular değerlendirilirken hangi kriterlere bakılmaktadır? Büfe işletme izni verilirken ayırım yapıldığı iddiaları doğru mudur?
2) Büfe sahiplerinin yaşadığı zorlukları Halk Ekmek ya da İBB yetkililerine iletmekte sorun yaşadığı, Büfecilere baskıcı ve dayatma yapıldığı doğru mudur?
3) Halk ekmek büfelerinin yerinin belediyeler tarafından gösterildiği göz önünde bulundurulduğunda, bazı belediyelerin elektrik olmayan yerleri büfe olarak göstermesinin gerekçesi nedir; bununla ilgili bir araştırma yapmayı düşünmekte misiniz?
4) Halk ekmek büfeleri çok düşük kar ile çalışmaktadır. Halkın yararına hizmet veren büfeler özel statüde tutulup, vergiden muaf olmalı mıdır? Yada kar kazançların arttırılması konusunda ne gibi alternatifler olmalıdır?
5)Büfe sahiplerinin işgaliye konusunda sıkıntı yaşadığı dile getirilmektedir. Anadolu yakasındaki bir büfe için  Milli Emlak İstanbul il defterdarlığı tarafından,  1 yıllık işgaliye bedeli 8,000,000 TL olarak belirlenmesinin ve  aylık  700 TL civarında bir tutar istenmesinin ancak başka yüzlerce büfeden istenmemesinin gerekçesi nedir?
6) Halk Ekmek A.Ş.’nin market ve süpermarketlerle ekmek ve unlu mamul satışına ilişkin anlaşma yapmasının gerekçesi nedir? Anlaşma sonrası satış oranlarının yarı yarıya düştüğünü söyleyen büfe sahiplerinin şikayetlerinin dikkate alınmadığı doğru mudur?
7) Halk Ekmek A.Ş.’nin market ve süpermarketlerle anlaşma yapmasının ardından gelirleri düşen büfe sahipleri satışını yapmak üzere ürün çeşitliliği talep etmektedir. Bununla ilgili bir değerlendirme yapmayı ve büfe sahiplerinin taleplerini dikkate almayı planlıyor musunuz?

📆 09 Eylül 2013 Pazartesi 16:25   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR