MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Dünyadan, Ekonomi, Flaş, Toplum » Darbeye rağmen en büyük pazar hala Mısır.
Darbeye rağmen en büyük pazar hala Mısır.


Avrupa’dan gelen talep kimya ihracatını zirveye taşıdı.

İhracatın itici gücü kimya, yılın ikinci yarısındaki yükselişini sürdürüyor. Ağustos ayında otomotiv ile hazır giyim ve konfeksiyon ihracatını geride bırakan ve 1 milyar 451 milyon dolarla ipi göğüsleyen kimya, liderlik koltuğuna oturdu. İhracatlarını hızla artırmaya devam eden kimyacılar, geride bıraktığımız ay en fazla Mısır, Malta, Irak, Hollanda, ABD, Almanya, İran, Rusya, Azerbaycan-Nahcivan ve İtalya’ya ihracat yaptı. AB’deki toparlanmanın ihracatı desteklediği Ağustos ayında Hollanda’ya yüzde 182 oranındaki artış dikkat çekti.
Ocak – Ağustos döneminde 11 milyar 556 milyon dolara yükselen kimya ihracatının yılsonunda 20 milyar dolara yaklaşması hedefleniyor. 2013 yılının sekiz aylık döneminde kimya ihracatında ilk 10 ülke; Mısır, Irak, Almanya, Malta, Hollanda, İran, Rusya, İtalya, Azerbaycan-Nahcivan ve İspanya oldu.
İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, kimya sektörünün Ağustos ayında ihracat liderliğini yakalamasından dolayı mutlu olduklarını belirtti. Açıklamasında Avrupa’daki iyileşmenin kimya sektörüne olumlu bir yansıması olduğuna dikkat çeken Akyüz “Avrupa’daki gelişmeler paralelinde ihracatımıza yönelik olumlu beklentilerimiz artıyor. Türkiye ihracatının yüzde 12,5’i kimyaya ait. Yılsonuna kadar bu rakamı yüzde 14’e kadar çıkarmayı planlıyoruz. Diğer sektörlerle de aramızda çok tatlı bir rekabet var. Hiçbir sektör eksiye düşmeden, sadece artı ivmelerle yarışalım istiyoruz. Çünkü kazanan Türkiye ekonomisi oluyor. Bu yönüyle diğer sektörlerimizle kardeş gibiyiz, ama iddialı olduğumuzu da belirtmek isteriz.” şeklinde konuştu.
Son dönemde döviz kurunda oluşan ani değişimlere de dikkat çeken Akyüz, “Dengeli kur ihracatçı için çok önemli. Ani değişimler bizleri gerek sektör, gerekse ekonomimiz açısından endişelendiriyor. Ümidimiz kısa zamanda döviz kurlarının sürekliliğinin sağlanması. Böylece uzun vadede daha fazla ihracat yapma fırsatı elde edeceğiz.” dedi.

📆 04 Eylül 2013 Çarşamba 14:39   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR