MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş » Adam 23 yıldır sürekli oruç tutuyor!
Adam 23 yıldır sürekli oruç tutuyor!


KOCAELİ’nin Gölcük İlçesi’nde market işleten 46 yaşındaki Osman Ay, 23 yıl önce başladığı orucu yaşam biçimi haline getirirken bugüne kadar hiç bir rahatsızlık duymadığını söyledi.

 

Daha önce oldukça kilolu olan ve zayıflama niyetiyle yemeği azaltan, ardından İslam dininde kutsal kabul edilen Recep, Şaban ve Ramazan aylarında oruç tuttunca fazla kilolarından kurtulmaya başlayan Osman Ay, başladığı oruç tutmayı bir daha bırakmadı. 23 yıldan bu yana aralıksız oruç tutan Ay, herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmadığını aksine kendisini daha sağlıklı hissettiğini söyledi. Osman Ay, önemli bir sağlık sorunu ile karşılaşmadığı takdirde kesinlikle oruç tutmayı bırakmayacağını belirterek şöyle devam etti:
“Markette çalıştığım dönemde 3 aylara girilmişti. Bu mübarek ayları oruçlu olarak değerlendirmek istedim. 3 aylar bitince sağlığımda, sıhhatimde önemli sorun olmadığını görünce o yılı oruçlu geçirdim. Daha sonra yıllar birbirini kovaladı. Şu anda geriye baktığımda 23 yıldır oruç tutmuşum. Oruç tutan insanlarda sevgi, merhamet duyguları gelişiyor. Yardımlaşma hissi çoğalıyor. Kendisi açlık çektiği için karşıdaki insanların neler çektiğini hissediyor. Zaten oruç tutan insan sabırlı insan, iradesine hakim olan insan, yüzü gülen insandır.”

📆 11 Temmuz 2013 Perşembe 12:30   ·   💬 3 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Adam 23 yıldır sürekli oruç tutuyor!” için 3 cevap

 1. BÜNYAMİN TUNA dedi ki:

  Osman ay kardeşimizi gönülden tebrik ediyorum ancak sahabi döneminde rastlanacak bir durum rabbimden mükafatını en yüksek derecede vermesini arzu ediyorum bu gibi insanların sayısının artmasını yüce ALLAHDAN Diliyorum nefsini en iyi terbiye etmek isteyen oruç tutsun çünki eğerki nefsinize hakim olursanız meleklerden bile üstün olursunuz Kur’ân, iyileri nebîler, sıddîkler, şehitler, sâlihler ve bir de bunları kendilerine arkadaş ve yoldaş kabul edenler (Nisa sûresi, 4/69) olarak beş sınıfa ayırır, ilk sıraya da peygamberleri koyar.
  Melekler ile insanlar arasında da şöyle bir sınıflamaya yer verir: Yine en başta peygamberler, ardından Cebrail ve Mîkaîl gibi ulu melekler (ki bunlar meleklerin peygamberleri kabul edilir), sonra mü’minlerin iyileri ve daha sonra da sıradan melekler gelir. “Şüphesiz ki, bu Peygamberin yardımcısı, mevlâsı olan Allah’tır ve Cibrîl’dir ve mü’minlerin iyileridir. Üstelik melekler de ona yardımcıdırlar.” (Tahrim sûresi, 66/4)

 2. osman dedi ki:

  Umarim birgun tutup birgun yemistirsin.aksi halde tuttugun malesef oruc sayilmaz.islamda senenin tumu araliksiz tutulmaz.enfazla birgun tutup birgun yemeye fetva var.

 3. BAHADIR ÇİMEN dedi ki:

  helal olsun daha ne denir ki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

Ahmet Zeki YEŞİL
31 Temmuz 2021 Cumartesi
Yıldırım Gündoğdu
02 Ağustos 2021 Pazartesi

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR