MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Toplum » Eğitim-Bir-Sen’e Afgan Misafir
Eğitim-Bir-Sen’e Afgan Misafir


Afganistan Hedef Kültür Vakfı (Hadaf Cultural Foundation )Genel Başkanı Dr. Hamiduddin Jamhor Yoldash Eğitim-Bir-Sen İstanbul 4 No’lu Şube’yi ziyaret etti. Şube Mehmet Akif İnan Salonunda eğitimcilere “Dünden Bugüne Afganistan ve Eğitim Sorunu” konulu bir sunum gerçekleştiren Dr. Hamiduddin Jamhor Yoldash, aynı zamanda Hedef Kultür Vakfı’nın Afganistan’ın değişik bölgelerinde yaptığı eğitim çalışmalarını anlattı.

 

Dr. Hamiduddin Jamhor Yoldash, tıp eğitimini Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesinde okumuş ve iyi derecede Türkçe biliyor. (TİKA) Türkiye İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın Afganistan’ın Takhar Şehrindeki Anne Çocuk Sağlığı Hastanesinin aynı zamanda Başhekimliğini yapan Dr. Hamiduddin, Rus işgalinde Afgan Cihadına destek verenler Afganistan’ın imarında aynı duyarlılığı gösteremediler diyor. Cihat sonrası küresel güçler çıkarları için etnik unsurları kullanarak millet olma bilincini de baltaladılar diyen Dr. Hamudiddin; Afganistan, ABD ve emperyalistler tarafından kurtlar sofrasına çekilmiştir ve kurtuluşu ancak yeni neslin nitelikli eğitimi ile mümkün olacaktır dedi.

Afganistan’da ilk eğitimden yüksek öğretime kadar alınması gereken çok mesafe var. Fiziki yetersizlikten tutun teknolojik altyapıya, akademik kadrodan tutun eğitim materyallerine kadar iyileştirilmesi gereken bir eğitimden söz ediyoruz diyen Dr. Hamiduddin Jamhor Yoldash, Afganistan’da aylık 50-100 Dolar arası ücret alan eğitimcilerle bu mesafeyi kapatmak gerçekten zor olacaktır dedi. Hedef Kültür Vakfı olarak elimizi taşın altına koyduk ve kaldırabileceğimiz yükten daha fazlasını omuzladık diyen Dr Hamudiddin Yoldash, İHH sayesinde yıllık 7-8 bin öğrenciye ulaşıyoruz. Ekonomik yetersizlikleri olan öğrencileri Üniversiteye hazırlıyoruz ve her yıl yüzde 75-80 ’lere varan bir oranda başarı sağlıyoruz dedi. Eğitim-Bir-Sen’in bilgi birikiminden istifade etmek istiyoruz diyen Dr.Hamiduddin Yoldash, biz sizlerden Afganistan’ı unutmamanızı bekliyoruz dedi.

Afganistan’daki eğitim faaliyetlerini İHH’nın katkıları ile gerçekleştirdiklerini, bazı öğrencileri Türkiye’ye TÖMER kurslarına yönlendirdiklerini ve diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de okuyan öğrencilerinin olduğunu ifade eden Dr. Hamiduddin  Yoldash, Afganistan’da üniversiteler dahil eğitim kalitesinin düşük olması nedeniyle dışarıda eğitim görenlerin geleceği şekillendireceğine inanıyor. Çok sayıda yabancı ülkenin Afganistan’da eğitim faaliyeti yürüttüğünü ve genç nesli kendi amaçları doğrultusunda şekillendirmeye çalıştığını söyleyen Dr. Hamiduddin, Türkiye Afganistan’da TİKA kanalıyla resmi yardım, İHH ve benzeri yardım kuruluşları kanalıyla gönüllü yardımda bulunuyor fakat yeterli değil dedi.

Eğitim-Bir-Sen İstanbul 4 No’lu Şube Başkanı Ali Yalçın, İHH 2009 Kurban Organizasyonu çerçevesinde Afganistan’a gittiğini ve Hedef Vakfının yetim çalışmaları ile birlikte eğitim çalışmalarını yerinde gördüğünü ifade ederek Dr. Hamiduddin başkanlığında yapılan üniversiteye ücretsiz hazırlık çalışmalarını destek kapsamında proje geliştiriyoruz. Eğitim-Bir-Sen’in bilgi birikimini paylaşacağız. Afganistan bizim için önemli dedi.

 

Eğitim-Bir-Sen’in yaptığı akademik çalışmalardan set takdim edilen ziyarette Dr.Hamiduddin Jamhor Yoldash’ a Eğitim-Bir-Sen tarafından ziyaret anısına Teşekkür Plaketi sunuldu.

Galeri
📆 21 Ocak 2010 Perşembe 15:15   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

Ahmet Zeki YEŞİL
31 Temmuz 2021 Cumartesi
Yıldırım Gündoğdu
02 Ağustos 2021 Pazartesi

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR