MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Toplum » Heybeli Adada Lozan Konferansı Düzenlendi
Heybeli Adada Lozan Konferansı Düzenlendi


Lozan Barış Antlaşması’nın 86. yıldönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikler çerçevesinde, İnönü Vakfı tarafından Heybeliada İsmet İnönü Evi ve Müzesi’ndeki programa Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’de kızı Zeynep Öz ile beraber katıldı.

oz-adalar

Cumhuriyet Tarihimizde çok önemli bir yeri olan Lozan Barış Antlaşması’nın 86. Yıldönümü tüm yurtta çeşitli etkinlikle kutlanıyor. Bu etkinlikler kapsamında Heybeliada’da bulunan ve İsmet İnönü’nün dinlenme evi olarak kullandığı sonrasında da müze haline dönüştürülerek İsmet İnönü Evi ve Müzesi adını alan evin bahçesinde katılımın yoğun olduğu bir program düzenlendi.

Program, günün sunuculuğunu üstlenen Semra Deniz Kurnaz’ın, “Sizleri bağımsızlık hareketimizin önderlerinin Cumhuriyetimizin mimarlarının ve çağdaş laik cumhuriyet için mücadele eden tüm kaybettiklerimizin anısına saygı duruşu ve ardından istiklal marşına davet ediyorum” sözleriyle başladı.

Kurnaz “Lozan antlaşması Türk ulusu aleyhinde asırlardan beri hazırlanmış ve Sevr antlaşması ile ihlal edildiği sanılmış büyük bir suikastın yıkılmasını ifade eden bir belgedir. Tarihte eşi görülmemiş bir siyasi zaferdir. Atatürk Lozan antlaşmasını işte bu sözlerle tanımlıyor. “ tarih kitaplarının ancak 1 ya da 2 sayfasına sıkışıp kalan bu antlaşma acaba Atatürk’ün ifade ettiği önemini kaybetmiş olabilir mi? Ya da bazı çevrelerin iddia ettiği gibi çok da başarılı bir belge değimli? Bu soruları özellikle sordum. Çünkü içerdiği her maddeyi günümüzün koşullarında ekonomik ve siyasi bağımsızlığımız için ne kadar değerli şifreler taşıdığı anlaşılsın istiyorum. Anlaşılsın ki Lozan antlaşmasının Türkiye Cumhuriyetinin sadece kurulmasında değil, geleceğinde de nasıl bir öneme sahip olduğu fark edilsin” dedi.
Program, konuşmasını yapmak üzere İnönü Vakfı Başkanı ve aynı zamanda 2. Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü’nün kızı Özlem Toker’in sahneye gelmesiyle devam etti.
Toker, konuşmasına “İnönü Vakfı Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Adalar Vakfı, Adalar Belediye Başkanlığı ve Adalar Kaymakamlığı beraberliğinde düzenlediğimiz Lozan Konferansı ve antlaşmasının 86. Yıl dönümü toplantısına hoş geldiniz” diyerek başladı.

Toker: “Babam İsmet Paşa 86 yıl evvel bugün Lozan’da Kurtuluş Savaşını sona erdiren ve zaferimizi bütün dünyaya kabul ettiren barış antlaşmasını imzalamıştı. Biliyorsunuz 1. Dünya savaşından sonra imzalanan bütün antlaşmalar tarihe karışmışken yalnız Lozan barış antlaşması hala yürürlüktedir. Ayrıca Sayın Bilal Şimşir’in deyimiyle “O gün bugündür hala Lozan Barışının nimetlerinden yararlanıyoruz. Lozan barışının değerini anlamak için Sevr Antlaşmasını da iyi bilmek lazım.” Bu kış pembe köşkte yine Sayın Bilal Şimşir çok çarpıcı ve aydınlatıcı bir konuşma yaptı ve orada çoğumuzun unuttuğu ilginç bir konu üzerinde durdu.
Sevr antlaşması sadece Türkiye’yi parçalamakla kalmıyor. Fransa, İngiltere ve İtalya’dan oluşan 3’lü bir komisyon kuruyor ve Türkiye’yi bu komisyonun süresiz denetimi altına sokuyor. Bu komisyonun onayı olmadan Türkiye kanun çıkaramaz, para basamaz, ordu kuramaz, silah alamaz, silah fabrikası kuramaz, borç alamaz, yatırım yapamaz, fabrika kuramaz, baraj yapamazdı.

Kısacası Sevr’de zaten çok küçülmüş olan zavallı Türkiye’nin bağımsızlığı sınırlanıyor, egemenliği yok oluyordu. Bu gerçekten ölüm fermanıydı. İşte böyle felaket bir antlaşmadan Lozan barış antlaşmasına gelindi. Bunu unutmayalım” dedi.
Konuşmacıların söz almasından sonra Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği kurucusu ve genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan adına derneğe ”Onur Ödülü” ve emeği geçen katılımcılara da plaket sunuldu.

Programa Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz ve kızı Zeynep Öz, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çeliker, Adalar Vakfı Başkanı Aykut Mutlu, Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu ve eşi Hatice Farsakoğlu, Adalar Kaymakamı Mevlüt Kurban, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve Türk Diplomat, Akademisyen, Yazar Bilal Şimşir’de hazır bulundular.

Haber: Mefharet Keleş

📆 29 Temmuz 2009 Çarşamba 12:00   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Heybeli Adada Lozan Konferansı Düzenlendi” için bir cevap

  1. ALİ PÜRER dedi ki:

    ATATÜRK 1930 senesi başında “Bu gün bildiklerimi o zaman bilseydim LOZAN’I imzalatmazdım da demiştir. Baylar biraz olsun Tarihimize SAYGI. Lozan Osmanlı Türküne ve MİSAKK-I MİLLİYE vurulmuş darbedir. Sevr antlaşması diye bir antlaşma tarihte yoktur, Sevr antlaşma taslağı vardır. Taslak hiç bir zaman antlaşma değildir. Lozan’a biz Misak-ı Milli için gittik, hava alıp geldik. Mukayese edilmek gerekirse Misak-ı Milli ile mukayese edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR