MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Genel, Toplum » TEMA Bilgilendiriyor, Eğitiyor ve Farkındalık Yaratıyor!
TEMA Bilgilendiriyor, Eğitiyor ve Farkındalık Yaratıyor!TEMA’nın Erozyonla Mücadele Haftası Ödül Töreni İş Sanatta Yapıldı.

T. İş Bankası İş Sanat’ta düzenlenen ödül töreni ile TEMA Vakfı’nın Topraklarımızı tehdit eden erozyon ve çölleşmeye karşı sürdürdüğü mücadeleye; doğal varlıklarımızın korunması ve tüm canlılara sürdürülebilir bir gelecek bırakılması adına destek veren ve aşağıda yer alan kurum, kuruluş ve kişilere ödülleri TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanları Hayrettin KARACA ve A. Nihat GÖKYİĞİT, TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Lütfü BAŞ, TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Deniz ATAÇ, TEMA Vakfı Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan DOĞAN tarafından takdim edildi.Törene TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanları

Hayrettin KARACA ve A. Nihat GÖKYİĞİT, TEMA Vakfı Mütevelliler Heyeti Üyesi Vahide GİGİN, Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Lütfü BAŞ, TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Deniz ATAÇ, TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Deniz ATAÇ, Dr. Orhan DOĞAN katıldı. Toprak SERGEN tarafından sunulan ödül töreninde Murat EVGİN de konser verdi. Ayrıca aynı salonda “İklim Değişikliği ve Kuraklık Karikatür Sergisi” açıldı.

Yüzeysel Erozyon ile Toprak Kaybı Yavaş, Sessiz, Ancak; Tam Olarak Algılanmamış Gerçek Bir Afettir.

Toprak erozyonu, bitki örtüsünün olmaması veya tahrip edilmesi nedeniyle yağmur, su ve rüzgar etkisi ile toprağın aşınması, taşınması ve başka bir yerde birikmesi olayıdır. Erozyon, bir ölçüde doğanın gereğidir. Ancak, yoğun nüfus baskısı, hatalı tarım teknikleri, arazinin yeteneği dışında kullanılması, erken-aşırı-düzensiz otlatmalar, yasal boşluklar ve sosyo-ekonomik sorunlar, bitki örtüsünün süratle tahribine neden olmakta, erozyonu şiddetlendirmekte, verimli üst toprağın hızla kaybına neden olmaktadır. Toprak, yaşamın anasıdır. İhtiyacımız olan her şey ondan var olur. Onun yok olması yaşamın bozulması demektir.

Toprak üretilemeyen bir kaynaktır. 1 cm verimli toprak ancak ortalama 500 yılda oluşur. Tarım yapılabilmesi için gereken minimum 40 cm toprağın oluşması ise ortalama 20 bin yıl sürer. Dünyanın toprak kaynakları sanıldığı kadar sınırsız, Türkiye’nin toprak potansiyeli sanıldığı kadar zengin değildir. Türkiye tarım topraklarının sadece %15’i verimlidir. O halde toprakların korunması, sürdürülebilir kullanılması gereklidir.

“Toprak Kaybetmek Hayat Kaybetmektir”

Toprak kaybetmek hayat kaybetmek, geleceğini kaybetmek demektir. Ülkemiz her yıl 500 milyonu tarım topraklarından olmak üzere 1 milyar 400 milyon ton toprağını erozyona, sele,yele. Ele vermektedir. Ama bu konuda çaresiz değiliz. Öncelikle üretilemeyen bir varlık olan topraklarımızı nasıl kullanmamız gerektiğini belirleyecek Arazi Kullanım Planlaması’nı yapmamız gerekmektedir. Toprak Yasası’nın tüm maddeleri ödünsüz uygulanmalı, Ovalarımız tarımsal SİT olarak ilan edilmelidir. Toprağı koruyan, üretkenliğini sağlayan Toprak Su Teşkilatı kurulmalıdır.

📆 23 Kasım 2009 Pazartesi 10:58   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“TEMA Bilgilendiriyor, Eğitiyor ve Farkındalık Yaratıyor!” için bir cevap

  1. Filiz Çakıroğlu dedi ki:

    Böyle güzel bilgilendirme haberlerinizin devamının gelmesini dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR