MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Toplum » Türk sanat müziği beste yarışması sonuçlandı
Türk sanat müziği beste yarışması sonuçlandı


Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen 11. Kadıköy Türk Sanat Müziği Beste(Şarkı) Yarışması, 25 Mayıs 2011 akşamı, Kadıköy Evlendirme Salonunda düzenlenen final konseri ile sona erdi.

Türk sanat müziğine yeni eserler kazandırmak, bestecileri yeni eserler üretmeye teşvik etmek amacı ile geleneksel olarak düzenlenen yarışmaya bu yıl da beş yüze yakın beste katıldı. Jüri’de Türk Sanat Müziğinin tanınmış sanatçıları ve bestecileri; Alaeddin Pakyüz, Mahmut Oğul, Sadun Aksüt, Göknil Bişak Özdemir, Adnan Çoban, Zeynettin Maraş, Serap Mutlu Akbulut yer aldılar. Ön jüri tarafından on eser yarı finale bırakıldı.

Halka açık olarak düzenlenen final konserinde, Jüri üyeleri birbirinden güzel 10 eser arasından ilk üç dereceyi belirlemekte güçlük çektiler. Gecenin açılışı ve sunumu Kadıköy Belediyesi Gönüllü Eğitim ve Danışma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Nesibe Müsevitoğlu tarafından yapıldı.

Gecede eser sahiplerinin kimisi eserlerini kendileri yorumladılar. Bir kısım beste ise; Gürsel Mercanlı, Sezen Cin, Erdem Özgen ve Meral Buğdaycı gibi tanınmış ses sanatçıları tarafından seslendirildiler. Ses sanatçılarına teşekkür çiçeklerini konsere katılan Türk Müziğinin usta sesi Yaşar Özel verdi.

Final gecesine çok sayıda sanatçı ve Türk Müziği tutkunları katıldılar.

Geçtiğimiz üç yılın birinci olan eserleri de gecede yorumlanmasının ardından, ilk üç dereceye giren eserler ve sahipleri Jüri Başkanı Sadun Aksüt ve Nesibe Müsevitoğlu tarafından açıklanırken heyecan son noktaya ulaştı.

Yarışmaya İstanbul’dan katılan bestesi Bülent Nuran’a ait, Güftesi Hanife Uzun’un olan ve Gürsel Mercanlı tarafından yorumlanan “Ömrümün Baharı Sende mi Kaldı” isimli hicaz eser 1.inci oldu.

İkinciliği İzmir’den yarışmaya katılan Engin Çır’ın sözleri de kendisine ait olan ve Erdem Özgen tarafından yorumlanan “Gözlerine baktım, erdim o akşam” isimli hicaz eseri aldı. Üçüncülüğü de Samsun’dan yarışmaya katılan, sözleri Sadık Atay’a ait “Seni ilk gördüğüm günden beri” isimli nihavent eseri kazandı.

Tüm finalistlere ve Jüri üyelerine plaketleri ile ilk üç dereceye giren eser sahiplerine para ödülleri Kadıköy Belediyesi adına Nesibe Müsevitoğlu tarafından verildi.Gece dereceye giren üç eserin tekrar yorumlanması ile sona erdi.

Finale kalan on eseri aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

LAMBA ENGİN ÇIR HİCAZKAR ŞARKI – GÖZLERİNE BAKTIM, ERDİM O AKŞAM ENGİN ÇIR
MASUM FERHAT SARMUSAK KÜRDİLİHİCAZKAR ŞARKI – GÖNÜLLE BAŞBAŞA MEHMET AKİF ERSOY
FEZA ALİ ABDURRRAHMAN DİRİKMAN KÜRDİLİHİCAZKAR ŞARKI – ÖMRÜMDE AÇILMIŞ BİR GONCA GÜLSÜN MUSTAFA NAFİZ IRMAK
HAYAL – 2 HÜSEYİN SOYSAL ŞEHNAZ ŞARKI – AŞK NE GÜZEL BİR ŞEYMİŞ SAMİ DERİNTUNA
NİSAN – 1 HASAN CEMİL ŞENSEVER RAST ŞARKI – İSTANBUL’U SENDE SEVDİM OKTAY ZERRİN
PEMBE YAŞAR ABRUR NİHAVEND ŞARKI – SENİ İLK GÖRDÜĞÜM O GÜNDEN BERİ SADIK ATAY
TALİH BÜLENT NURAN HİCAZ ŞARKI – ÖMRÜMÜN BAHARI SENDE Mİ KALDI HANİFE UZUN
BAHAR – 1 ZİYA LEVENT TOPÇUOĞLU NİHAVEND ŞARKI – BİR GÜN BİR KIZ GÜLÜMSEDİ ZİYA LEVENT TOPÇUOĞLU
NAZLI GÜLNİHAL KALKAN MAHUR ŞARKI – GÜZELE GÜLMEK YARAŞIR SEVİNÇ ATAN
DAMLA – 1 HÜSEYİN SOYSAL KÜRDİLİHİCAZKAR ŞARKI – ÇİY DAMLASI NUR ERSEN

 

 

📆 27 Mayıs 2011 Cuma 09:56   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR