MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Toplum » Greenpeace’li gençlerden ‘masallı’ nükleer protestosu
Greenpeace’li gençlerden ‘masallı’ nükleer protestosu


Masal kahramanı kostümleri içinde Beyoğlu Tünel Meydanı’nda toplanan Greenpeace gençlik ekibi, nükleer santralleri protesto etti. Hükümetten, nükleer masal anlatmak yerine, temiz ve güvenli bir gelecek için yenilenebilir enerjilere ve enerji verimliliğine yatırım’ yapmasını talep eden gençler, İstiklal Caddesi üzerinde vatandaşlara ’Dede Tayyip’den Nükleer Masallar’ başlıklı bildiri dağıttı.
Greenpeace gençlik ekibi, hükümetin nükleer santral planlarını protesto etmek için velileri ile birlikte Beyoğlu Tünel Meydanı’nda toplandı. Masal kahramanlarının kostümlerini giyen Greenpeace ekibi, “Bir varmış bir yokmuş, nükleer varmış gelecek yokmuş” yazılı pankart açtı.

Nükleer santrallerin tehlikelerinin en çok kendilerinin geleceğini etkileyeceğine dikkat çeken Greenpeace Gençlik Ekibi üyesi Onur Fidangül, Hükümet’in nükleer santral planlarından vazgeçmesini talep etti.

Kral kostümü giyen Fidangül, “Gençlerin bu konuda fikrini almayan Hükümet geleceğimiz için geri dönüşü olmayan kararlar alıyor. Biz, bugünün Fukuşima nükleer felaketi tanığı gençler olarak, Çernobil’den dersini almış olması gereken hükümeti nükleer planlarından vazgeçmeye çağırıyoruz. Bizler Türkiye’nin enerji ihtiyacının yenilenebilir enerji kaynakları ile karşılanabileceğine inanıyoruz. Temiz, güvenilebilir ve sürdürülebilir bir gelecek için nükleer masallar dinlemeye ihtiyacımız yok. Çernobil felaketinin birebir etkilediği bu topraklarda yaşayan bizler hükümeti yenilenebilir, temiz enerji yatırımları yapmaya çağırıyoruz.” dedi.

Etkinliğe katılan anneler adına konuşan Saliha Peker’de yenilebilir ve temiz enerjiler olmasına rağmen nükleer enerjide ısrar edilmesinin anlamını sorgulayan annelerden biri olarak burada bulunduğunu söyledi. “Çernobil ve Fukuşima felaketleri yaşanmış olmasına rağmen hala nükleer enerjide ısrar edilmesinin anlamını bulamıyorum.” diyen Peker, “Buna bir cevap istiyoruz. Yenilebilir ve sürdürülebilir bir yaşam için alternatifin nükleer enerji değil sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji olduğunu yetkililere bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.” şeklinde konuştu. Greenpeace üyelerinin eylemi Japon turistler tarafından da ilgiyle izlendi.

24 Nisan Pazar günü saat 13.00’te Kadıköy’de farklı grupların katılımıyla nükleer karşıtı miting düzenleneceğini belirten gençler açıklamanın ardından İstiklal Caddesi üzerinde ‘dede Tayyip’den Nükleer Masallar’ başlıklı bildiri dağıttı.

İSTANBUL(CİHAN)

Galeri
📆 22 Nisan 2011 Cuma 10:18   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR