MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Flaş, Toplum » Tuzla plajına kavuşuyor
Tuzla plajına kavuşuyor


Tuzla Belediyesi tarafından gerçekleştiren, 1. Etap sahil Çevre Düzenleme ve Bitkilendirme projesi kapsamında Tuzla, plajına kavuşuyor.  İller Bankası’nın ön kısmında yer alan plaj’a vatandaşlar ücretsiz olarak girebilecek. Tuzla’nın ilk plajı, Ağustos ayında açılıyor.

Site ve villa sahipleri tarafından yıllardır set çekilen, vatandaşların kullanımına keyfi olarak kapatılan sahil bölgesi, Halktan gelen yoğun istek ve şikayetler üzerine açılmıştı. Tuzla Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen 1. Etap Sahil Çevre Düzenleme ve Bitkilendirme Projesi kapsamında işgalden kurtarılan sahil şeridinde çalışmalar devam ederken, sonuçları da ilk meyvelerini vermeye başladı. 4,300 metrekare olacak plajın uzunluğu 250 metre.

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı halka açık mevcut sahil alanının 2,5 kilometreden 11,5 kilometreye çıkaracaklarını, proje tamamlandıktan sonra  İstanbul’un kullanıma açık en uzun sahil şeridinin de Tuzla’da olacağını ifade etti.Plajın tamamen Belediyenin imkanlarıyla yapıldığını kaydeden Başkan Yazıcı “ plajdan bütün vatandaşlar istifade edebilecek” dedi. Proje kapsamında sosyal tesisler, spor tesisleri, yeşil alanlar ve yürüyüş parkurlarının da oluşacağını ifade eden Yazıcı “ Betonlama çalışmaları süren plajda daha sonra kumlama çalışmaları yapılacak.Plajımızda 2,500 metrekarelik kum alanda  1,000 civarında şezlong bulunacak. Plaj’ın güvenliği açısından bir de can kurtaran kulesi yaptırıyoruz. Deniz suyunun temizlik ölçümlerini yaptırdık. İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyecek bulguya  rastlanmadı. Vatandaşlarımız gönül rahatlığı içerisinde plajda denize girebilecek” dedi.

Tuzla Belediyesi, 6 ay önce Hazine’ye ait olan ancak işgal edilen noktaları tespit ederek, işgali yapan villa sahipleri ve site yöneticilerine, 3621 sayılı Kıyı Kanunu’nun ilgili 6. maddesine dayanarak harekete geçti. Zabıta, Fen İşleri ile Park ve Bahçeler Müdürlüklerine bağlı ekipler, halkın sahile inmesini engelleyen istinat duvarlarını, tel örgüleri ve demir korkulukları yıkarak 30 yıllık işgali sonlandırdı. İstanbul’un en uzun sahil şeridine sahip olan Tuzla İlçesi sahilinin sadece yüzde onluk kısmı vatandaşlar tarafından kullanılabiliyordu.

📆 12 Temmuz 2010 Pazartesi 11:51   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR