MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Manşet, Toplum » İngiltere “Gerçek Öğrenci” Peşinde…
İngiltere “Gerçek Öğrenci” Peşinde…


İngiltere Başbakanı Gordon Brown’un, 12 Kasım 2009 tarihli beyanındaki, eğitim almak için gelip, bu amaç dışına çıkan kişilerin İngiltere’ye girişini kısıtlama önlemleri dünya çapında büyük çalkantı yaratmıştı. Bu açıklamanın ardından, İngiltere İçişleri Bakanı Alan Johnson’ın 10 Şubat 2010 tarihinde yaptığı açıklamada; öğrenci vizesine başvuru yaparak İngiltere’ye dil eğitimine gelecek adayların, İngilizce dil seviyesinin, Avrupa Ortak Dil Ölçüt Kriterleri’ne göre artık en az B1 (orta) seviyede olması şartı dikkatleri çekti. Söz konusu dil seviyesi şartı, İngiltere’de daha önce A2 (temel) düzeyde yeterliydi. Aynı açıklamayla, Öğrenci Vizesi ile İngiltere’ye dil eğitimi için gelen öğrencilerin haftalık çalışma izni de 20 saatten 10 saate indirildi. Öğrenci Vizesi ile 6 aydan kısa süre dil eğitimi almak için İngiltere’ye gelenlerin, beraberinde eş ve çocuklarını getirmeleri de yasaklandı.

Birleşik Krallık Sınır Ajansı (UK Border Agency) yetkililerinden Jeremy Oppenheim’ın yaptığı açıklamaya göre, Bangladeş, Nepal ve Kuzey Hindistan’dan yapılan Öğrenci Vizesi başvuruları durduruldu. Buna gerekçe olarak, bu ülkelerden verilen öğrenci vizelerinin, sahiplerince İngiltere’ye yerleşmek amacıyla kullanıldığı gösterildi.

İngiltere’de eğitim almak isteyenler için 2 farklı vize türü var. Bunlardan biri, Öğrenci Vizesi (Student Visa), bir diğeri ise Öğrenci Ziyaretçi Vizesi (Student Visitor Visa). Öğrenci Vizesinde, eğitim süresi ne olursa olsun, öğrencilere çalışma izni veriliyor ve eğitim devam ettiği sürece Türkiye’ye dönmeye gerek kalmadan, vize İngiltere’den uzatılabiliyor. Süresi 6 aydan kısa olan eğitimlerde verilen Öğrenci Ziyaretçi Vizesinde ise çalışma izni verilmiyor ve vizenin süresi de uzatılamıyor. Öğrenci Vizesi kategorisinde yeni düzenlemeler yapılırken, Öğrenci Ziyaretçi Vizesi’ne başvuru koşulları ve prosedürlerinde herhangi bir değişiklik söz konusu değil.

“Yeni vize prosedürleri, sadece Türk öğrencilere değil, dünyadaki tüm öğrencilere uygulanacak. Dolayısıyla bu uygulama Türk öğrencilere karşı alınan bir tavır gibi yorumlanmamalı.” – Onur Yaldızkaya

Yeni düzenleme, 03 Mart 2010 tarihinden beri yürürlülükte. Yurtdışı dil eğitim konusunda Türkiye’de etkin çalışmalar yürüten İdealist Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’nın kurucusu, Genel Müdür Onur Yaldızkaya, İngiltere Öğrenci Vizesi başvurularında yapılan değişikliklerin, yaz okullarına, 6 aydan kısa süreli eğitim programlarına, lisans ve yüksek lisans programlarına katılacak öğrencileri etkilemeyeceğinin altını çizdi. Yaldızkaya, bu değişikliklerin, sadece çalışma izni talep eden ve uzun süreli eğitim alacak kişileri etkileyeceğini vurguluyor. Talebin sanıldığı gibi azalmayacağını ancak İngilizce seviyesi ortanın altında olan ve uzun süreli dil eğitimi talep edenlerin, başvuru koşulları daha esnek olan Avustralya’yı tercih edeceğini ön görüyor.

1999 yılında kurulan İdealist Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, 12 ülkeden toplam 330 eğitim kurumunun Türkiye temsilcisi ve bu kurumlar adına ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyor.  İngilizce eğitim verilen ülkelerdeki bağımsız, bireysel ve yüksek kalite anlayışına sahip dil okullarını bünyesinde toplayan Quality English Organizasyonu’nun yetkili acentası olan İdealist Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, ISO 9001:2000 Uluslararası Kalite Sistem Sertifikası’na sahip ve Uluslararası Eğitim Danışmanları Derneği üyesi.

📆 10 Mart 2010 Çarşamba 15:32   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR