MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Sağlık, Toplum » Aile hekimliğinde sevk zorunluluğu yok
Aile hekimliğinde sevk zorunluluğu yok


Artık herkes istediği özel hastaneye yine direkt gidebilecek.

1 Kasım itibari ile İstanbul’da aile hekimliği uygulaması başlıyor.  Ancak, sevk zorunluluğu olmayacak. Bu nedenle bugüne kadar olduğu gibi 1 Kasım’dan sonra da isteyen herkes Özel Hastane ve Tıp Merkezlerine direkt müracaat edebilecek.

Özel hastanelerde hizmet aynı şekilde devam edecek

Konu ile ilgili olarak, Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği(OHSAD) Genel Başkanı Dr. Reşat BAHAT’ın yaptığı açıklama şöyle;

“Bazı vatandaşlarımız, aile hekimliği uygulaması başladıktan sonra özel hastanelere sevksiz gidilemeyeceğini zannetmektedir. Oysa böyle bir durum söz konusu değildir.  Çünkü, aile hekimliği uygulamasında sevk zorunluluğu yoktur. Özel hastaneye gitmek isteyen herkes, aile hekimliğinden sonra da istediği özel hastaneye direkt müracaat edebilecektir. Bugüne kadar uygulama nasıl idi ise bu uygulama aynen devam edecektir.”

Açıklamasında, “aile hekimliği uygulamasının başlaması ile özel hastanelerde verilen hizmetlerde herhangi bir değişiklik olmayacağını ve vatandaşların bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da direkt olarak özel hastanelere müracaat edebileceğini” belirten BAHAT, aradaki farkın sadece sağlık ocakları yerine aile hekimlerinin devreye girmesi olduğunu belirtti ve şöyle dedi;

“İsteyen herkes 1 Kasım’dan sonra da istediği özel hastaneye sevksiz gidebilir. Özel hastaneye gitmek ve uzman hekim muayenesi yaptırmak isteyen vatandaşımız, aile hekiminin yönlendirmesi ile özel hastaneye gidebileceği gibi, direkt olarak kendisi de özel hastaneye müracaat edebilir. Nasıl ki bugüne kadar sağlık ocağından sevk istenmiyordu, aynı şekilde aile hekiminden de sevk istenmeyecektir. İsteyen aile hekimine gider, isteyen hastaneye. Vatandaşımız serbesttir. En iyi hizmeti nerede alırsa orayı tercih edebilir.”

Bu uygulamaların  SGK’lı hastalar için de aynen geçerli olacağını belirten BAHAT, “SGK’lı hastalarımız,  bundan sonra da özel hastanelere direkt müracaat edebilir ve istediği  uzman hekime teşhis ve tedavisini yaptırabilir. Bugüne kadar sağlık ocağına giden vatandaşımız  olduğu gibi özel hastaneleri tercih eden vatandaşlarımız da olmakta idi. Bu uygulama aynen devam edecek. Sadece sağlık ocağının yerini aile hekimi alacaktır. Yani vatandaş açısından özel hastane uygulamalarında herhangi bir değişiklik yoktur” dedi.

Katılım paylarında da değişiklik yok

Aile hekimliği uygulaması ile özel veya devlet hastanelerinde ödenen katılım paylarında da herhangi bir değişiklik olmadığını belirten BAHAT konu ile ilgili şöyle dedi; “Aile hekimliği uygulaması ile birlikte  vatandaşlarımızın ödediği katılım paylarında da her hangi bir değişiklik olmamıştır. Katılım payı ile ilgili devlet veya özel hastanelerdeki mevcut uygulamalar  aynen devam edecektir. Aile hekiminden sevk olsa da olmasa da durum değişmeyecek.”

📆 01 Kasım 2010 Pazartesi 13:31   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR