MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Toplum » Tükoder temel yiyecek maddelerinin zamları hakkında basın açıklaması yaptı
Tükoder temel yiyecek maddelerinin zamları hakkında basın açıklaması yaptı
Tüketici Koruma Derneği  ,tarım ve ekmek fiyatları hakkında basın açıklaması yaptı.O açıklamalar şu şekilde:

‘’Yıllardır yanlış uygulanan Tarım Politikaları sonucu  , çiftçiye verilen kredilerin yüksek faizleri, tarımın ve hayvancılığın teşvik edilmemesi ve yurt dışına bağımlılığımızın her geçen gün artmasına bağlı olarak gıda maddeleri ve tohumların yurt dışından ithalatına yönelinmesi  temel gıda maddelerinin durmaksızın pahalanmasına ve besi hayvancılığının tükenme noktasına gelmesine ve et’in ve süt’ün de yurt dışından ithal edilmeye başlanmasına  sebep olmuştur.

İthalat yapmakla da fiyatların ucuzlamadığı, et fiyatlarının önlenemez şekilde yükseldiği, son günlerde buna  DOMATES’in de eklendiği görülmektedir. İlaçlamanın  usulüne uygun olarak yapılmayıp  çiftçiye bırakılması  sonucunda yeterince yapılamaması, özellikle yurt dışından gelen ithal ürünlerle birlikte zararlı böcek ve haşerelerin de yurdumuza girmesi , yağışların zaman değiştirmesi sebebiyle üretim düşüşler olması piyasadaki spekülatörlerin  bunları fırsat bilmesi ve fiyatları sürekli olarak yükseltmesi sonucunu getirmiştir.

Son günlerde de EKMEK fiyatlarına da zam yapılması konusu gündemde tutulmaya çalışılmaktadır. Dünyanın buğday ambarlarından birisi olan ülkemiz buğday ithal eder hale getirilmiştir.   Toprak Mahsulleri Ofisi yeterli düzeyde buğday stoğu  yapamamakta , dolayısıyla piyasaya ve fiyata müdahale  edememektedir. Buğday üreticisi ürününün hükümetin açıkladığı fiyatın ve maliyetin altında satmakta ,bu sayede  tüccarların eline geçen buğdayın fiyatı da hızla artmaktadır. Tüm bu olumsuzluklara karşın buğday fiyatlarının ekmeğin maliyeti içindeki payı % 20-25’lerdedir. Bu nedenle ekmeğe % 15 zam yapılma gerekçesini sadece buğday fiyatlarının artmasıyla açıklamak olası değildir.

Ekmek halkın en temel gıda maddesidir. Et’in  ise “ beyin gelişimini doğrudan etkileyen bir gıda maddesi “ olması nedeniyle mutlaka yenilmesi gerekmektedir.

Evrensel Tüketici Haklarından olan TEMEL GEREKSİNİMLERİN KORUNMASI  HAKKI tüketicilerin vazgeçilemez haklarındandır. Gıda en temel ihtiyaç maddelerimizdir. Sağlık açısından da gıda tüketimi olmazsa olmazdır.

Devlet en kısa zamanda tüketicileri koruyacak tedbirler almalı, ZAMLAR DURMALI, besi hayvancılığı ve üretim desteklenmeli, piyasa SPEKÜLATÖRLERE terk edilmemelidir.

YOKSUL HALKIN TEK BESİN MADDESİ OLAN EKMEĞE  GÖZ  DİKMEK HALK DÜŞMANLIĞIDIR.

DEVLETİ GÖREVE , FIRINCILAR ODASINI  HALKIN YARARINI GÖZETMEYE ÇAĞIRIYORUZ.

AKSİ HALDE ÜRÜN BOYKOT YAPARAK ,  SAĞLIKSIZ , KALİTESİZ VE HİJYENİK OLMAYAN VE DURMADAN ZAM YAPILAN ÜRÜNLERİ ALMAYACAĞIZ.

SAYIN TÜKETİCİLER SİZLERİ TÜKODER ÇATISI ALTINDA ÖRGÜTLENMEYE VE ZAMLARA DUR DEMEYE ÇAĞIRIYORUZ.

TÜKODER

Tüketiciyi Koruma Derneği

Genel Merkez

📆 27 Ekim 2010 Çarşamba 17:38   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR