MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Toplum » Torlak teknelerinin çekek yerleri ile ilgili önerge sundu
Torlak teknelerinin çekek yerleri ile ilgili önerge sundu


İstanbul Milletvekili D.Ali TORLAK  özel ve ticari tekneler ile balıkçı teknelerinin çekek yerleri ile ilgili Ulaştırma Bakanına yazılı olarak cevaplanması istemiyle soru önergesi verdi.Önerge şu şekilde;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma Bakanı Sayın Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğini arz ederim.

Durmuşali TORLAK

İstanbul Milletvekili

Bilindiği üzere, denizcilik sektörü içerisinde özel ve ticari tekneler ile balıkçı teknelerinin birçok yönüyle ülkemiz ekonomisine ve vatandaşlarımızın refahına önemli katkılar sağladığı hepimizin malumudur.

Bu kapsamda, İstanbul’ da bulunan ticari ve özel tekneler ile balıkçı tekneleri için çekek yerlerinin önemi yadsınamaz ölçüde büyüktür. Ancak, İstanbul’da ortalama 3700 tekne kabul kapasitesi bulunan, çağdaş görünümden uzak toplam 37 balıkçı barınağı bulunmaktadır. Denizcilik Müsteşarlığı tarafından gündeme getirilen Tekne Park Alanları proje haline dönüştürülüp orta ve uzun vadede hayata geçirilebilirse özel tekneler için bir umut ışığı olsa da, balıkçı teknelerinin yaşamakta oluğu çekek ve bakım-onarım yeri sorunlarını çözmekten uzak görülmektedir.

Bu nedenle tekne çekek yerlerinin kapasite yetersizliği, yat limanlarının küçük tekneler için pahalı olması, bunlara bağlı olarak yıllık bakım onarımda yaşanan sıkıntılar tekne sahipleri için büyük sorunlar ve maddi külfet oluşturmaktadır.

Dolayısıyla Hükümetinizin ve Bakanlığınızın 8 yıllık döneminde Türk Milletini denizle buluşturma sloganınız, denizle buluşmuş olan vatandaşlarımızın bu tür sorunlarına herhangi bir çözüm getirmediği için siyasi söylemden öteye gidememiştir.

Bu itibarla, yukarıda belirtilen sıkıntılarla karşı karşıya olan sektöre ilişkin olarak;

1-     İstanbul siciline kayıtlı tekne ve yat sayısı nedir?

2-     İstanbul siciline kayıtlı tekne ve yat için mevcut olan çekek ve kışlık karada konaklama yerlerinin yeterli olduğunu düşünüyor musunuz? Yeterli değil ise bu konuda bir çalışmanız var mı? Var ise ne aşamadadır?

3-     8 yıllık iktidarınız döneminde İstanbul için tekne çekek yeri ve kışlık karada konaklama tesislerinin yeteri seviyeye getirilememesini neye bağlıyorsunuz?

4-     İstanbul’un Karadeniz ve Marmara bölgelerinde faaliyet gösteren balıkçı tekneleri ile gezinti teknelerinin bağlama, bakım-onarım ve konaklama açısından sorunlarını çözecek bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

📆 27 Ekim 2010 Çarşamba 16:42   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR