MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Manşet, Toplum » Eroğlu :’’ 16 Ekim tarihi bütün dünyada “ Dünya Gıda Günü ” olarak kutlanmaktadır’’
Eroğlu :’’ 16 Ekim tarihi bütün dünyada “ Dünya Gıda Günü ” olarak kutlanmaktadır’’


Tükoder Genel Başkanı Av.Şükran Eroğlu 16 Ekim’in  tüm dünyada ‘’Dünya Gıda Günü’’ olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti:

‘’16 Ekim tarihi bütün dünyada “ Dünya Gıda Günü ” olarak kutlanmaktadır. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü 2010 yılı Dünya Gıda Gününün konusunu “açlığa karşı birleşelim” olarak belirlemiştir.
Dünyada yaklaşık bir milyar insan açlık sorunu ile yaşamaktadır. Açlığın temel sebebi gıda yetersizliği değil, gıdanın eşitsiz dağılımıdır. Dünyadaki Obezite ve gıda israfları da bunu kanıtlamaktadır. Dünyanın birtakım ülkeleri Obeziteyle mücadele ederken, diğer bölümünde, insanlar açlıktan ölmektedir.  Açlığa çare olarak sunulan, çok uluslu şirketlerin dayattığı ve ülkemizde de yasayla kullanımı serbest bırakılan GDO’lu ürünler aslında çare olmayıp, sadece bu şirketlerin para kazanma hırs ve amaçlarına hizmet eden ürünlerdir. Bu ürünler sağlık açısından pek çok belirsizlik ve riskleri barındırmaktadır. Birtakım Bilim insanlarının  ” Frankeştayn ürünler “ dedikleri GDO’ lu ürünlerin ileri yıllarda ne gibi hastalıklara ve risklere neden olacağı bugünden açıklanamamaktadır. Bu belirsizlik ortamında siyasi iktidar bu ürünlere ülkemizin kapısını açarak serbestçe satılmalarına imkan sağlamaktadır.

Evrensel tüketici hakları arasında yer alan “ Tüketicinin Sağlık ve Güvenliğinin Korunması Hakkı “ hiçe sayılarak sağlıksız, kalitesiz, hijyenik olmayan gıdaların üretimine ve satışına da devam edilmektedir.  Ulaşılan gıdanın yeterli ve dengeli olması yanında güvenli olması da önemlidir. Ancak halkın bir yandan sağlıksız ürünlerin, diğer yandan GDO lu ürünlerin tüketimine mecbur bırakılması güvenlilik önünde bir engeldir. Ayrıca denetimlerin yetersizliği nedeniyle de tüketici güvenli gıdaya ulaşamamaktadır.
Ülkemizde tarımda uygulanan yanlış politikalar nedeniyle ihtiyacı karşılayacak kadar tarımsal üretim yapılamamakta, yerli üretimin teşvik edilmesi yerine ithal ürünlerle sorun çözülmeye çalışılmaktadır. Bu durum gıda maddelerindeki fiyat artışına, geniş halk yığınlarının yeterince ve  gerekli besinlerle beslenememesine neden olmaktadır. Devlet önlemleri almamakla ve denetimi eksik yapmakla HALK SAĞLIĞIYLA OYNANMASINA İZİN VERMEKTEDİR.

Tüketiciler, denetimsiz piyasada korumasız ve yalnız bırakılmamızın müsebbibi Devlet ve Siyasi İktidardır. Üstlerine düşen görevi yapmamakta ve TÜKETİCİLERİ KORUMAMAKTADIRLAR.

Böyle bir ortamda tek yapacağınız örgütlenmek ve kamuoyu oluşturarak hesap sormaktır. Bunun için TÜKODER’ de ( Tüketiciyi Koruma Derneği ) örgütlenelim, sesimizi duyuralım.

YAŞASIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMİZ, YAŞASIN TÜKODER.’’

Av. Şükran EROĞLU

TÜKODER ( Tüketiciyi Koruma Derneği)

Genel Başkanı

📆 21 Ekim 2010 Perşembe 11:45   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR