MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Toplum » Dizele göre üç kat tasarruf sağlayan elektrikli minibüs üretildi
Dizele göre üç kat tasarruf sağlayan elektrikli minibüs üretildi


İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mekatronik Eğitim ve Araştırma Merkezi tarafından yapılan Türkiye’nin ilk elektrikli minibüsü kamuoyuna tanıtıldı. Çevre dostu minibüs, minimum 120 kilometre yol alabilecek. Bu mesafede sadece 18-19 liralık elektrik tüketecek. Bu rakamlar, dizel bir minibüsün aynı mesafede yaktığı akaryakıtın üçte bir fiyatından daha aza tekabül ediyor. Minibüs esnafı, saatte 150 kilometre sürat yapabilecek aracın ne zaman piyasaya sürüleceğini merak ediyor.

Yüzde 100 Elektrikli Minibüs Projesi’nin tanıtım toplantısında konuşan İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, üniversite olarak son 2 yıldır girişimci ve inovasyon odaklı araştırmalar yaptıklarını kaydetti.

Üniversite-sanayi-devlet işbirliğinin meyvelerini verdiğini, vermeye de devam edeceğini dile getiren Rektör Şahin, daha önce insansız helikopter ve otomobil ürettiklerini ifade ederken “Son olarak Devlet Planlama Teşkilatı ile sanayinin katkısıyla yaptığımız Türkiye’nin ilk elektrikli minibüsünü kamuoyuna sunduk. Uzun bir zaman dilimini içeren faaliyetlerin nihayetinde ortaya çıkan üründen dolayı öğrenci ve öğretim üyelerine müteşekkirim.” dedi.

İTÜ’lü öğrencilerin ve öğretim üyelerinin proje ile üretimlerinin devletten karşılık gördüğünü vurgulayan Rektör Şahin, “Üniversite olarak bütçemiz yüzde 29 arttı. Ar-Ge yatırımlarımız da geride bıraktığımız 2 yıl ve önümüzdeki 1 yıl için 200 milyon dolar.” açıklamasında bulundu.

Mekatronik Araştırma Merkezi Müdürü ve Proje Danışmanı Prof. Dr. Ata Muğan da çevre dostu teknolojilerin geliştirilmesi ve enerji ekonomisinin mühendislik alanlarının başlıca amaçlarından biri olduğunu belirterek “Türkiye’de önemli mühendislik eserlerinin ortaya çıkmasında büyük rol oynayan üniversitemizin kamuoyuna sunduğu projenin tasarımı, imalat ve denemeleri bizzat öğrencilerimiz tarafından İTÜ Maslak Kampüsü’nde yapılmıştır.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’NİN İLK ELEKTRİKLİ MİNİBÜSÜ

İTÜ Maslak Kampüsü’nde deneme sürüşleri yapılan elektrikli minibüs çevre dostu olarak tanıtılıyor.

Karbon emisyonu 0 olan ve alternatif enerji gereksinimini karşılayan elektrikli minibüs, 50 kilowatt saatlik bataryalarla tam yüklü halde iken minimum 120 kilometre yol gidebilecek ve maksimum 150 kilometre saat sürat yapabilecek. 200 metrelik yolda 10-12 saniye arasında 75 kilometre saat sürate erişebilecek kadar seri olan araç, bataryalar dâhil boş ağırlığı 3 bin kilogram, 20 kişilik taşıma kapasitesiyle birlikte 4 bin 500 kilogram olarak tasarlandı.

Minibüste kullanılan bataryaların 3 bin devir dolum ömrü olup dolum süresi şarj aleti ile 3-4 saat. Ayrıca 120 kilometrelik mesafede elektrik tüketiminin maliyeti 18-19 TL. Bu değerlere göre elektrikli minibüsün dizel bir minibüs ile karşılaştırıldığında enerji maliyeti 3’te birden daha az. Minibüs üzerine 150 kilowatt 650 nanometrelik su soğutmalı elektrik motoru kullanılıyor ve motordan alınan güç doğrudan diferansiyele aktarılıyor. Böylelikle mekanik vites kavramını ortadan kaldırarak yazılım kontrollü vites kullanılıyor.

15 lisans 3 de yüksek lisans öğrencisinin 8-9 aylık çalışmasının ürünü olan elektrikli minibüsün 2 ya da 3 yıl içinde trafiğe çıkabileceği belirtiliyor.

İSTANBUL(CİHAN)

📆 19 Ekim 2010 Salı 14:23   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR