MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Sağlık, Toplum » Görme engelliler Ataşehir’de yürüdü
Görme engelliler Ataşehir’de yürüdü


Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi,  15 Ekim Dünya Görme Engelliler “Beyaz Baston ve Güvenlik Günü’nü nedeniyle gözlerini bandajlayıp görme engelli vatandaşlarla birlikte yürüdü.

“Engelsiz bir Ataşehir” sloganı ile yola çıkan Ataşehir Belediyesi Altınokta Körler Derneği İstanbul Şubesi ile birlikte 15 Ekim Dünya Görme Engelliler “Beyaz Baston ve Güvenlik Günü nedeniyle bir yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe eşi Gamze Akkuş İlgezdi ile birlikte katılan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, önce gözlerini bandajla kapattı. Ardından eline beyaz baston alarak görme engelli vatandaşlarla birlikte 300 metrelik bir yolu yürüdü.

Ataşehir Migros önünde başlayan görme engellilerin yürüyüşü Ataşehir Bulvarı’ndaki Atatürk Anıtı’nda sona erdi.  Görme engelli vatandaşlar yürüyüş sırasında sorunlarına dikkat çekmek için “Körüm Beyaz Bastonum Yalın Dilim Sembolüm”, “Beyaz Baston Körü Görenlerin Yardıma Koş İşaretidir”, Körüm Beyaz Bastonumla Güvendeyim”, “Körüm Öğrenebilirim Eğitimime Destek Ol”, Körüm Utanmıyorum Sende Utanma Destek Ol” gibi dövizler taşıdı.

Görme engelli vatandaşlara beyaz bastonlar hediye eden Belediye Başkanı Battal İlgezdi, görme engellilerin yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek ve görme engelli bir vatandaşın yürürken neler hissettiğini anlamak için gözlerini kapattığını açıkladı. Başkan Battal İlgezdi yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Her insanın bir engelli adayı olduğunu, engellilerin sadaka değil, ilgi ve iş beklediğini,  engelli olmanın öğrenmeye ve üretmeye engel olmadığını, hayatı paylaşmak için aşılmayacak hiç bir engel bulunmadığını bir kez daha belirtmek istiyorum.  Gerçek engellerin beyinlerimizde olduğunu kabul ederek, bizler beyin ve yüreklerimizde ki “engelleri” kaldırırsak, engelli vatandaşlarımızın önünde ki engelleri de kaldırmış olacağımıza inanıyorum. Bu duygularla çağdaş toplum olmanın gereklerini yerine getirmek için el ele vermemiz gerektiğine inanıyorum.”

Altınokta Körler Derneği İstanbul Şube Başkanı Murat Demirok ise yaptığı basın açıklamasında; “Bütün çağlar boyunca baston körlerin bağımsızlaşmasını ve özgürleşmesini simgeleştiren en önemli araçtır. Baston nihayet bir ağaç veya metal parçasıdır. Ama onun engelleri algılama ve bu algı verilerini el yoluyla beyine iletme özelliği, bağımsızlığın ve özgürlüğün simgesi yapar onu” dedi. Demirok, beyaz bastonun, sosyal güvenlik kurumu tarafından güvence altına alınmadığına bu nedenle görme engellilerin reçetelerine yazılamadığına da dikkat çekti.

Galeri
📆 18 Ekim 2010 Pazartesi 11:51   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR