MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Toplum » Hayri Baraçlı: Metrobüs, toplu taşımaya ilgiyi arttıracak
Hayri Baraçlı: Metrobüs, toplu taşımaya ilgiyi arttıracak


İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı, metrobüs sayesinde toplu taşımaya olan ilginin arttığına dikkat çekerek, beraberinde getirdiği problemleri gidermek için kısa, orta ve uzun vadede sorun yönetimi politikaları geliştirdiklerini söyledi. Metrobüs sayesinde İstanbulluların bir yerden bir yere vaktinde ulaştığına, zaman programı yapabildiğine, trafiğe takılmadan yolculuk yapabildiğine dikkat çeken Baraçlı, İstanbulluların metrobüse olan ilgisindeki artışın toplu taşıma ve kent kültürü açısından çok olumlu bir gelişme olduğuna işaret etti.

Şu anda metrobüs hattında günde 305 aracın ortalama 600 bin yolcu taşıdığına dikkat çeken Hayri Baraçlı, son zamanlarda yaşanan yoğunluğa da dikkat çekerek, “Metrobüse olan ilgi her geçen gün artıyor. Bu sevindirici bir gelişme. Geçen yıldan bu yana yolcu sayısında artış söz konusu. Okulların açılması ve vatandaşlarımızın tatilden dönüp iş başı yapmasıyla yaşanan yoğunluğu çözmek de bizim görevimiz. Bu yüzden kısa, orta ve uzun vadeli çözümler geliştirme yönünde çalışmalarımız devam ediyor. Yeni yatırımlar için hazırlıklarımız devam ederken bir yandan da mevcut şartlar içinde nasıl bir çözüm üretebiliriz, bunun üzerinde çalışıyoruz. Bu çerçevede metrobüs hattında yoğunluğu azaltmak, hizmet kalitesini arttırmak, ulaşımı daha da kolaylaştırmak, daha güvenli ve konforlu bir yolculuk imkanı sağlamak amacıyla bazı çalışmalar yapıyoruz. Hattı daha verimli kullanmak amacıyla hat optimizasyonu çalışmamız sürüyor. Önce pilot çalışma dediğimiz uygulamalarla birçok alternatif deniyoruz. İyi sonuç aldığımız çözüm modellerini uygulayarak kalıcı çözüme ulaşmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Metrobüs iyileştirme çalışmalarına da değinen Baraçlı, “Ayrıca metrobüs iyileştirme çalışması çerçevesinde durakların ve diğer metrobüs hizmet alanlarının belli bir standarda kavuşturulması, hizmet kalitesinin arttırılması için de ekibime talimat verdim. Bu çalışma sonunda istasyonlarımız belli bir standarda kavuşturulacak. ” şeklinde konuştu.

“DAĞITIM MERKEZLERİNİN SAYISINI ARTTIRIYORUZ”

Son zamanlarda elektronik kart dağıtım merkezlerinde oluşan kuyruklara da değinen Genel Müdür Baraçlı, tatil dönüşü ve okulların açılması gibi faktörleri göz önüne alarak, indirimli kart dağıtımını Eylül ayının sonuna kadar uzattıklarını belirtti. Baraçlı, “Elektronik kartların dağıtımına 17 Mayıs 2010 tarihinde başlandı. Vatandaşlarımızın akbillerini değiştirip yerine elektronik kart alması için 31 Temmuz 2010’a kadar süre verilmişti. Daha sonra tatil sezonu olduğundan iki buçuk aylık sürenin yeterli olmayabileceğini düşünerek süreyi 30 Eylül 2010 tarihine kadar uzatmaya karar verdik. Buna rağmen kart dağıtım bürolarımızda aşırı bir yoğunluk meydana geldi” şeklinde konuştu. Baraçlı, 60 yaş üstü vatandaşların gişelerde beklemelerine gerek olmadığını, internetten başvuru yaptıkları takdirde elektronik kartlarının, belirttikleri adrese gönderildiğini hatırlattı.

“TOPLU TAŞIMA HAFTASI DÜZENLİYORUZ”

Hayri Baraçlı ayrıca Aralık ayında Türkiye’de ilk kez ‘toplu ulaşım haftası’ düzenleyeceklerini açıkladı. Konuyla ilgili hazırlıkların devam ettiğini söyleyen Baraçlı, “Türkiye’de toplu ulaşımın tartışıldığı bir platform oluşturmak amacıyla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İDO, Şehir Hatları, İstanbul Ulaşım, TCDD ve THÖB desteğiyle düzenlenecek haftayla Türkiye’de toplu ulaşımın tartışıldığı bir platform oluşturmayı, kent ölçeğinde toplu ulaşımın stratejilerinin belirlenmesinde ve somut çözümlerin uygulamaya geçirilmesinde ön ayak olmayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda gerçekleştirilecek etkinliklere bütün büyükşehir belediyeleri, belediyelerdeki kent içi ulaşım birimleri, üniversitelerin ulaştırma bölümleri, akademisyenler, deniz, kara, demiryolu ve raylı sistem ulaşımında ürün tedarik eden ve hizmet veren tüm firmalar, sivil toplum kuruluşları davet edildi. İETT’nin önderliğinde düzenlenecek ve toplu ulaşımın kısa, orta ve uzun vadeli stratejilerinin tartışılacağı, çevre dostu etkinliklere sektör profesyonellerinin yanı sıra kent sakinleri de katılabilecek. Toplu ulaşım haftasında sempozyumlarda konunun akademik boyutu irdelenirken eğitici atölye çalışmaları ve çocuklarla gençlere toplu ulaşım araçlarının kullanımı öğretilip halkın toplu ulaşımı kullanması özendirilecek.” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL(CİHAN)

📆 14 Ekim 2010 Perşembe 14:35   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Hayri Baraçlı: Metrobüs, toplu taşımaya ilgiyi arttıracak” için bir cevap

 1. ULAŞ İŞ dedi ki:

  Türkiyenin ilk ve tek Servis Araçları Sendikası
  Ulaş İş;
  sorunların çözümüne yönelik bilimsel etkinlikeri daima destekler.
  Sorunların net ortaya konma ve sağlıklı çözümü açılarından;
  Sivil toplum kuruluşlarınında daveti ve katılımı daha yararlı olabilirdi.
  Daha geniş katılımlı olarak ,devamını dileriz.
  Fikir ve Emek bazında, katkısı olanları kutlarız.

  Saygılarımızla

  Abdurrahim BARIN
  Gn.Bşk.
  Ulaş İş
  http://www.ulasissendikasi.com
  http://www.ulasissendikasi.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR