MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Erenköy, Flaş, Manşet » Fazıl Hüsnü Dağlarca Ölümünün 1.Yılında Anıldı
Fazıl Hüsnü Dağlarca Ölümünün 1.Yılında Anıldı


Büyük Şair Fazıl Hüsnü Dağlarca ölümünün 1.yılında mezarı başında anıldı.
15 Ekim 2008 tarihinde tedavi gördüğü hastanede 94 yaşında hayata veda eden Şair Fazıl Hüsnü Dağlarca, Karacaahmet’teki mezarı başında dualar, anıları ve şiirleriyle anıldı. Kadıköy Belediyesi Anma Programına katılanlara Dağlarca’nın şiir kitaplarını dağıttı.

Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği anma programı Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün üzerinde “Kadıköylüler” yazılı çelengi törene katılanlarla birlikte mezarına koymasıyla başladı. Erenköy Galip Paşa Camii imamı Hüseyin Saraç’ın okuduğu dualardan sonra konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Dağlarca’nın uzun yıllar Mühürdar’da kendi adını taşıyan sokakta yaşadığını hatırlatarak “Dağlarca Kadıköy için büyük şanstı” dedi.

Başkan Öztürk şöyle devam etti:“Dağlarca bize çok güzel anılar bıraktı, çok güzel şeyler öğretti. Tam bir demokrasi aşığıydı. Onu ölümünün birinci yılında daha büyük özlemle anıyor ve arıyoruz. Dağlarca, Kadıköy’ü çok severdi. Bize birçok yerde yaşadığını ancak Kadıköy’e karşı ayrı bir sevgi beslediğini anılarında anlatırdı. Kadıköylüler de Dağlarca’yı çok sevdi. Dağlarca Kadıköy için bir şanstı. Sayın Dağlarca, evinin Dağlarca’dan Gökyüzü adıyla yaşayan bir müzeye dönüştürülmesi için Belediyemize bıraktı. Onun bu mirasını yerine getirmek için hukuki sürecin bitmesini bekliyoruz. Dağlarca her zaman şiirleriyle yaşayacak, onu anılarıyla Kadıköy’de yaşatacağız.”

Başkan Öztürk, Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın mezarını, anıt mezar olarak tasarlayan İstanbul Resim Heykel Müzesi Müdürü Prof.Dr.Ferit Özşen’e de teşekkür etti.

Şair Yazar Egemen Berköz de Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın şair yönünü anlatan bir konuşma yaptı. Dağlarca’nın tıpkı masallardaki çeşmelere benzediğini kaydeden Berköz “Dağlarca adeta Masallardaki gibi bir şiir çeşmesiydi. Açtığınızda hep şiir akardı.”dedi. Berköz, Dağlarca’nın bir şiirini de okudu.

Şair Müslim Çelik de Dağlarca’nın şiirleriyle hem Türkiye’nin hem İstanbul’un bir şansı olduğunu, Kadıköy’ün ise “onuru” olduğunu söyledi. Çelik, Dağlarca’nın benzersiz bir şair olduğunu, Deha ile cinnet arasında gidip gelen bir şair olduğunu vurguladı.
Şair Yaşar Miraç da Dağlarca’nın Türk Şiirinin ses bayrağı olduğunu söyledi.

Anma Programına, Dağlarca’nın dostları, Türkiye Yazarlar Sendikası üyeleri, Türk Kadınlar Birliği üyeleri, Kadıköy Belediyesi çalışanları ile Kadıköylüler katıldı. Programda, Kadıköy Belediyesi, katılımcılara Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın kitaplarını da dağıttı.

📆 15 Ekim 2009 Perşembe 16:46   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Fazıl Hüsnü Dağlarca Ölümünün 1.Yılında Anıldı” için bir cevap

  1. ALİ PÜRER dedi ki:

    Öleni hayırla yad etmek gerekir inancımızda. İyi şairdi Allah rağmet etsin. Anlayamadığım Türkiye’de anılacak yalnız F. H. Dağlarca ve MEYHANE şairi N. Hikmet mi var. Nerde Ahmet Haşim, Nerde Yahya Kemal, Nerde Behçet Neçatigil, Şairler Sultanı Nerde N. F. Kısakürek v. s. Sn. Başkan onlar Türkiye’de yaşamadılar mı? ki anılmıyor. Yoksa ahlaksızlı köylere götürme gayesini güden, günümüzün ahlaksızlığının başlamasına sebep olan Köy Enistüleri terbiyesinden geçmedikleri için BU USTA ŞAİRLER cezalandırılıyor mu? VAH KADIKÖYÜM VAH

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR