MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Toplum » Turkuazoo Ailesi Bebek Sevinci Yaşıyor
Turkuazoo Ailesi Bebek Sevinci Yaşıyor


Türkiye’nin ilk ve tek modern akvaryumu Turkuazoo’da bulunan 10.000’in üzerinde denizcanlısı arasına Geniş Bantlı Bebek Köpekbalığı da katıldı. Turkuazoo ailesi bebek sevinci yaşarken Turkuazoo’da dünyaya gelen bebek köpekbalığı da ziyaretçilerin karşısına çıkacağı günü bekliyor

Turkuazoo’da hamile kalan ve yumurta bırakan Geniş Bantlı Bambu Köpekbalıklarının bebeklerinden bir tanesi 1 Ekim’de yumurtasından çıktı. Yetişkin olduğunda en fazla 121 cm’e kadar büyüyecek olan bebek köpekbalığının şu an boyu 10 cm’i geçmiyor ve ağırlığı ise sadece birkaç gram.

Anne ve babası açık kahverengi olan bebek köpekbalığının üzerinde enine bantlar ve lekeler bulunuyor ve bu nedenle de bu tür, geniş bantlı bambu köpekbalığı olarak adlandırılıyor.

Turkuazoo’da, yumurtasından çıkan bebek köpekbalığı dışında, aynı türden 10 tane daha yumurta bulunuyor.  Yumurtaların içindeki diğer bebeklerin de ortam ısısına göre 12 ila 15 ay sonra yumurtalarından çıkmaları bekleniyor.

Geniş Bantlı Bebek Köpekbalıkları Turkuazoo’nun karantina bölgesinde büyüyüp ziyaretçilerin önüne çıkacağı günü beklerken  ziyaretçiler bu sevimli bebeğin ailesini Turkuazoo’nun “Coastal cliffs” temalı akvaryumunda görebiliyorlar.

Geniş Bantlı Bamboo Köpekbalıkları (Chiloscyllium Punctatum)

Geniş Bantlı Bambu Köpekbalıkları gel-gitlerin çok olduğu Gel-Git Havuzu olarak adlandırılan alanlarda yaşayan bir tür olup suyun dışında 12 saate kadar yaşamlarını sürdürebiliyor.  Latince adı Chiloscyllium punctatum olan Geniş Bantlı Bamboo Köpekbalıkları (Broadbanded Bamboo Shark) genellikle mercan resiflerinde yaşıyorlar ve zeminde bulunan omurgasızlarla ve küçük balıklarla besleniyorlar.

Geniş Bantlı Köpekbalıkları, Hindistan, Malezya, Singapur, Tayland, Endonezya, Vietnam, Çin, Japonya, Filipinler ve Avustralya’da Hint-Batı Pasifik bölgesinde bulunan zararsız bir köpekbalığı türüdür.

Turkuazoo

Avrupa’nın en büyük alışveriş ve yaşam merkezi olarak hizmete giren Bayrampaşa’daki Forum İstanbul’da Ekim 2009 ‘da ziyaretçilerine kapılarını açan Turkuazoo, ailece eğlenceli vakit geçirmek isteyenlere, sualtı dünyasına dair unutulmaz bir deneyim sunuyor.

Akvaryumun içinden geçen 80 metre uzunluğundaki akrilik sualtı tüneli sayesinde, sanki balıklarla yüzüyormuş gibi bir gezinti imkânı sunan Turkuazoo’da ziyaretçiler; 270 derecelik su altı görüş açısına sahip gözlem salonu ile deniz canlılarını daha yakından izleme fırsatı yakalıyor.

Turkuazoo bünyesinde kurulan “Turkuazoo Diving Center” ziyaretçilere Köpekbalıkları ile dalış imkanı da sunuyor. Turkuazoo’da 14 yaşına kadar olan çocuklar için ise vatoz balıkları ile dolu bir akvaryum içinde şnorkelle dalış fırsatı sunuluyor.

Turkuazoo, Global Aquarium firmasının Türkiye temsilcisi İstanbul Sualtı Dünyası A.Ş. tarafından işletiliyor. Akvaryumun tasarımı, inşaatı ve teknik alt yapısı;  alanında 25 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren, Singapur’dan Edinburg’a dünyanın çeşitli yerlerinde 21 dev akvaryum kurulumunu gerçekleştiren, Yeni Zelanda kökenli Marinescape firması tarafından gerçekleştirildi.

Tabiatın ve canlıların korunması konusunda sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içinde olan Turkuazoo’nun en önemli özelliği ise bir su altı müzesinden öte, ailelerin hep birlikte boş zamanlarını  eğerlendirebileceği, dinamik ve interaktif bir eğlence ve eğitim merkezi olarak tasarlanmış olması.

Galeri
📆 12 Ekim 2010 Salı 10:10   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR