MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Manşet, Politika, Toplum » CHP’liler, İnsan Sağlığı İçin Alınması Gereken Önlemlere Dikkat Çektiler!
CHP’liler, İnsan Sağlığı İçin Alınması Gereken Önlemlere Dikkat Çektiler!


İstanbul İl Genel Meclisinin Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Meclis Üyeleri Şahin Çağlar, Ali Özcan, Yetkin İnan, Av. Reis Şimşek ve Müfit Yetkin İl Genel Meclisine verdikleri yazılı önergeler ile dikkat çektiler. CHP’li Meclis Üyeleri “İçeriği belli olmayan, Sağlık Bakanlığınca onaylanmamış ilaçların satış ve denetiminin ivedilikle yapılmasını, Eğitim ve Öğretim yılının başlamasıyla çocuklarımızın kullandığı Uzakdoğu menşeli eğitim araç ve gereçlerin denetiminin yapılmasını, İstanbul’da ki Eğitim ve Araştırma Hastanelerinin periyodik zamanlarda Sağlık Komisyonu Üyelerince ziyaret edilerek sorunların yerinde tespit edilmesini ve Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesine kanser hastalığını erken teşhis eden PET cihazı alınması” konularını içeren önergelerini gündeme getirdiler. İl Genel Meclisinin 14.09.2010 günkü oturumunda CHP ve AKP’li Meclis Üyelerinin Oy birliği ile ilgili komisyonlara havale edilen yazılı önergelerde şunlara değinildi;

“İçeriği belli olmayan, sağlık bakanlığınca onaylanmamış ilaçların satış ve denetimi ivedilikle yapılsın”

“Son günlerde bazı radyo, televizyon, gazete ve internet ortamında birçok hastalığa iyi geldiği iddia edilen, içeriği ve menşei belli olmayan bazı maddelerin astronomik rakamlarla satışa arz edildiği görülmektedir. Bu durumun hem kamu sağlığı, hem de haksız kazanç elde edilmesi açısından sakıncalar yarattığı bilinmektedir. Örneğin kamuoyunun ve basınında şahit olduğu ve geçtiğimiz ay zayıflama hapı olarak satılan bir üründen bir yurttaşımız hayatını yitirmiştir. Konunun sağlık komisyonunca değerlendirilerek denetim mekanizmalarını harekete geçirmesini arz ve talep ederiz”

“Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesine kanser hastalığını erken teşhis eden PET cihazı alınsın”

“Günümüzde yaygın hale gelen kanser hastalığının erken teşhis ve tedavisinde çok önemli yararlar sağlayan PET cihazı maalesef maliyetinin pahalı olması sebebiyle sadece belli hastanelerimizde bulunmaktadır. Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi adından anlaşılacağı gibi göğüs hastalıkları konusunda ihtisaslaşmış önemli bir kurumumuzdur. Bu kurumumuzda PET cihazının olmaması hastanenin hastalarını başka kurumlara yönlendirmesine ve erken teşhis gereken durumlarda zaman kaybına yol açmaktadır. Bu nedenle bu hastanemize 1adet PET cihazı alınması konusunda sağlık komisyonumuzun çalışma yaparak meclisimizi bilgilendirmesini talep ederiz”

“İstanbul’da bulunan Eğitim ve Araştırma Hastanelerinin periyodik zamanlarda sağlık komisyonu üyelerimizce ziyaret edilsin, sorunlar yerinde tespit edilsin”

“Son zamanlarda yazılı ve görsel medyada bazı eğitim ve araştırma hastanelerinde acil müdahale gereken durumlarda hastaların başka hastanelere sevkinin yapıldığı, hastalara gereken ilginin gösterilmediği yolunda haberler yer almaktadır. Bu bakımdan sağlık komisyonu üyelerimizin hem bu konuların araştırılması hem de eksiklikleri yerinde tespit etme açısından yerinde olacağı kanaatini taşıyoruz. Bu talebimizin gereğinin yapılması içi sağlık komisyonuna havale edilmesini arz ederiz”

“Eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla, çocuklarımızın kullandığı Uzakdoğu menşeli eğitim araç ve gereçlerin denetimi yapılsın”

“2010–2011 eğitim ve öğretim yılının başlamasına az bir zaman kala öğrencilerimizin kullandığı uzak doğu menşeli kalem, silgi, boya kalemi, çanta gibi araç ve gereçlerin büyük oranda kanserojen maddeler içerdiği bilinmektedir. Konunun sağlık komisyonumuzca ele alınarak meclisimize bilgi verilmesini arz ederiz”

📆 20 Eylül 2010 Pazartesi 12:49   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR