Deneme Bonusu

Slot Siteleri: Hayalleri Gerçekleştiriyor

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kadıköy Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

İkinci Torba Yasasında Evlilere, Ev Hanımlarına, Memura ve Emeklilik Bekleyenlere Sürpriz Var!

Yayınlanma:
ABONE OL

Torba yasanın çıkacak olmasıyla birlikte milyonlarca vatandaşa emeklilik, maaş zammı ve faizsiz destek ödemesi yapılacak.

Türkiye’de gündemdeki en önemli konulardan biri olan 2. Torba Yasası, geniş bir kitleyi ilgilendiren önemli düzenlemeleri içeriyor. Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş’ın analizine göre, bu yasanın en dikkat çekici unsurları arasında memur maaşları, SSK, Bağ-Kur ve memur emeklilerinin maaşları, ev hanımlarına yönelik prim desteği, taşeron işçilerin kadroya alınması ve 3600 ek gösterge düzenlemesi bulunuyor.

Evlilik Desteği Verilecek

Aile ve Gençlik Fonu ile ilgili yasa tasarısı, Torba Yasası’nın öne çıkan kısımlarından biri. Bu bölümde, Cumhurbaşkanı tarafından vaat edilen gençlik kredisinin 150 bin liralık miktarının enflasyon oranında güncellenmesi planlanıyor. Ayrıca, depremzedelere de bu kredinin sağlanması bekleniyor.

Ev Hanımlarının Emeklilik Engeli Aşılıyor

Karakaş’ın vurguladığı gibi, ev hanımlarına yönelik prim desteği de yasanın önemli bir parçası. Şu anda ev hanımlarının 4 bin 293 lira olarak ödedikleri primler, devlet tarafından 1.430 lira desteklenerek, bu yükün hafifletilmesi amaçlanıyor. Ayrıca, çocuk sayısına göre erken emeklilik imkanı da sunuluyor.

3600 Ek Göstergede Mutlu Son

3600 ek gösterge düzenlemesi, yaklaşık 500 bin memuru etkileyen bir diğer önemli düzenleme. Karakaş’a göre, bu düzenlemeyle birlikte, 15 Ocak 2024’ten itibaren birinci dereceye gelen yükseköğretim mezunu memurlar, 3600 ek gösterge avantajlarından yararlanabilecek.

Esnaflara Erken Emeklilik Etkisi

Torba Yasası içerisinde Bağ-Kur ve SSK prim eşitlemesi de yer alıyor. Bu düzenleme ile prim borçları nedeniyle zorluk yaşayan Bağ-Kur’lular için, 9 bin günlük prim ödeme şartının 7 bin 200 güne düşürülmesi ve böylece esnaf ve sanatkarların 5 yıl daha erken emekli olabilmeleri hedefleniyor.

90 Bin Taşeron İşçiye Kadro Müjdesi

Yasada, 90 binden fazla taşeron işçiyi ilgilendiren önemli bir düzenleme daha bulunuyor. Bu düzenleme, kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya alınmasını öngörüyor. 2. Torba Yasası, geniş kapsamlı ve birçok kesimi doğrudan etkileyen düzenlemeleri içermesiyle dikkat çekiyor. Meclis’te görüşülen bu yasa teklifinin kabul edilmesi halinde, vatandaşlar üzerindeki olumlu etkiler daha net bir şekilde ortaya çıkacak. Özellikle memurlar, esnaflar ve taşeron işçiler için getirilen bu düzenlemelerin etkileri ve detayları, yasa netleştikçe daha da belirginleşecek ve toplumun farklı kesimlerine önemli destekler sağlayacak.

İlgili Haberler

Herkes yükseltti Renault Clio düşürdü; Bu model sadece 620.000 TL'ye satılacak...
Ekonomi
08 Mart 2024
Herkes yükseltti Renault Clio düşürdü; Bu model sadece 620.000 TL’ye satılacak…

Mart ayında fiyatlar yükseldi. Şubat ayındaki kampanyalar mumla aranmaya başlandı. Ancak Renault’dan sevindiren haber geldi. Herkes fiyatları yükseltirken Renault yeni elektrikli Clio modelinde fiyatları düşürdü Şubat ayında başlayan otomobil çılgınlığının Mart ayında da devam etmesi bekleniyordu. Ancak markalar yeni aya yeni zamlarla birlikte girdi. Haliyle otomobil almak yine hayal oldu. Böyle düşünenler için en çok […]

En ucuz otomobiller belli oldu; Bu listeye bakmadan araba almayın
Ekonomi
08 Mart 2024
En ucuz otomobiller belli oldu; Bu listeye bakmadan araba almayın

Şubat ayında otomobil satışları yüzde 40 oranında arttı. Geçtiğimiz ay otomotiv şirketlerinin başlattığı kampanyaları kaçıranlar gözünü Mart ayına dikti. Hem kampanyalar hem de Mart ayındaki en ucuz otomobil modelleri belli oldu. İşte KİA’dan Hyundai’e, Volkswagen’den Togg’a kadar en ucuz otomobil listesi haberimizde… Devletin otomobil piyasasına yaptığı sıkılaştırma politikalarından sonra satışlar patladı. Firmalar fiyatları düşürdü. Bahçeşehir […]

Ekonomi
28 Şubat 2024
SGK girişi olanlar dikkat! Emekli maaşları değişti!

Emekli maaşları değişti! Emekli maaş hesaplarında son dakika değişiklik. Ne kadar emekli maaşı alırım? E-devlet üzerinden emekli maaşları son dakika değişikliğe gidildi. Emekli maaşları ne kadar oldu? En düşük emekli maaşı hesapları nasıl değişti. Ne kadar emekli maaşı alırım, ne kadar emekli maaşı alıyorum sorusu artık e-devlet üzerinden yapılıyor. Sigorta girişi olanların bu sistem üzerinden […]

Ekonomi
18 Şubat 2024
Ziraat Hesabınıza 7600 TL Yatmış Olabilir! SMS Atarak Kontrol Edin!

Ziraat Bankası hesabınıza her ay ödenen devlet yardım parası yattı mı kontrol edebilirsiniz. Eğer bu destek parasını almıyorsanız başvuru nasıl yapılır yazımızda yer veriyoruz. Devlet destekleri hız kesmeden devam ediyor. Ziraat Bankası aracılığıyla yapılan ödemeye ilişkin nasıl başvuru yapabileceğiniz ve ödeme hesabınıza yatmış mı sorgulayabileceğinize dair bilgi vereceğiz. Evde bakım maaşı, yaşlı, engelli veya bakıma […]