MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Toplum » Durbakayım:’Bu büyümeyi neden biz tam hissetmiyoruz? ‘

Durbakayım:’Bu büyümeyi neden biz tam hissetmiyoruz? ‘İnder Genel Başkanı Nazmi Durbakayım dönem dönem inşaat sektöründe gerçekleşen büyüme ile ilgili  düşüncelerini dile getirdi.Durbakayım sektördeki değişmeleri açıkladı ve şöyle devam etti:’Devletin resmi istatistik kurumu olan TÜİK, yılın ikinci çeyreğinde yaşanan büyüme rakamlarını açıkladığında büyük mutluluk yaşadık. TÜİK’in açıkladığı 2010 2. Çeyrek büyüme rakamlarına göre faaliyet gösterdiğimiz inşaat sektörü, ikinci üç aylık dönemde yüzde 21,7 oranında büyümüş. Yatırımlarımız, satışlarımız son 11 yılın en tepe noktasına ulaşmış.

Bu rakamlar, sektörümüzün ihya olduğunun bir göstergesidir.

Evet, doğru, sektörümüzün ilk altı aydaki performansı bir önceki yılın aynı dönemine göre oldukça iyiydi. Ancak sektörün bizzat içinde olan bizler, yüzde 21,7 gibi oldukça büyük sayılabilecek bir büyümeyi fazla hissetmedik. Böyle bir büyüme döneminde ard arda yeni proje geliştiremedik.

İNDER (İstanbul İnşaatçılar Derneği) olarak üyelerimizin bire bir sektördeki iş kapasitelerini biliyoruz. Geçmiş senelerden günümüze kadar iş kapasitelerinin, iş hacimlerinin rakamsal olarak büyümesini görebiliyoruz. Üyelerimiz geçtiğimiz sene kaç metrekare inşaat yaptı, bu sene kaç metrekare yaptı? Geçen sene kaç metrekare sattı bu sene kaç metrekare sattı? Biz bu rakamlara bakıyoruz.

Bizim tespitlerimize göre geçtiğimiz seneye göre hacimlerimiz yüzde 10-15 aralığında küçüldü. Aynı şekilde cirolarda da büyüme görünmüyor.

Açıklanan rakamlar, İNDER üyelerinin son küresel mali krizden sonra kar marjlarında yaptığı fedakarlığın, ellerindeki stokları eritmesinden kaynaklandığının bir göstergesidir. Sadece bu fedakarlık, satış hacmi olarak TÜİK verilerine yansıdı. Bizim gördüğümüz bu rakamların ise TÜİK tarafından açıklanan rakamlar gibi yüzümüzü güldüren oranlarda olmadığının farkındayız. TÜİK tarafından açıklanan büyüme oranının büyük kısmı son bir yıl içinde özel sektörün çeşitli fedakarlıklar sonucunda ve son iki yıl içinde başladığı projelerdeki stokların eritmesinden kaynaklanan rakamları ifade etmektedir. Üzülerek belirtmek isterim ki, son bir yıl içinde sektörümüzde gerçekleşen yatırımlar genele yayılmamıştır. Sadece bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıdaki inşaat firması dışında yeni proje hayata geçiren firmamız olmamıştır.

Umudumuz, gelecek dönemlerdeki inşaat sektöründeki gerçek büyümenin de bu oranlara ulaşması.’’

İNDER GENEL BAŞKANI

NAZMİ DURBAKAYIM

📆 15 Eylül 2010 Çarşamba 17:21   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR