MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Flaş, Toplum » Pakistan’da Okullar Açılacak, Selzedeler Yine Sokakta Kalacak!

Pakistan’da Okullar Açılacak, Selzedeler Yine Sokakta Kalacak!Hayata Destek Derneği Pakistan’da çadır dağıtımı hizmetini hızlandırdı. Dağıtma kararı aldığı çadır sayısına 1500 çadır daha ekleyerek 300 bin euroluk bütçesini barınma sorununa aktardı.

20 Eylül 2010 tarihinde okulların açılacak olması; gıda, temiz su, tıbbi yardım ve hijyen koşullarında güçlük çeken, salgın hastalık riski ile burun buruna olan Pakistan halkını barınma konusunda bir kez daha sarsacak.

İki ay geçmiş olmasına rağmen hala sel felaketinin yaralarını saramayan Pakistan halkı; şimdi de okulların açılacak olması nedeniyle geçici olarak yerleştirildikleri okul binalarından çıkartılacaklar. Yaklaşık 11 bin okulun yıkıldığı tespit edilen afet bölgesinde ortalama 6 bin okul  sığınak olarak kullanılıyor ve şu anda 1 milyondan fazla kişi bu sığınaklarda barınıyor.

Kaşmir Depremi’nden bu yana, beş senedir Pakistan’da yerel sivil toplum örgütleri ile projeler yürüten Hayata Destek Derneği okullar henüz açılmadan selden etkilenen halka çadır dağıtımı hizmetini hızlandırdı. Hayata Destek Derneği birlikte çalıştığı Uluslararası İnsani Yardım Örgütü Diakonie Katastrophenhilfte ile;  sahada dört Türk ve sekiz Pakistan’lıdan oluşan 12 kişilik ekibi, İslamabad ve Peşaver’deki iki saha ofisinde yürütmekte olduğu 8 farklı insani yardım projesini 3 milyon euroluk bütcesi ile uygulamaya devam ediyor.

20 Eylül 2010 tarihinde okulların açılacak olmasının yaratacağı yeni barınma krizinin hızlı ve etkin çözümü için diğer insani yardım projelerinin yanı sıra, dağıtılmakta olan çadır sayısına 1500 adet çadır daha eklendi. Böylece Hayata Destek Derneği 2750 ailenin barınma sorununu geçici olarak çadır dağıtımı ile çözebilmeyi planlıyor.

Hayata Destek Derneği sel felaketinin ilk gününden beri Pakistan’ın selden etkilenmiş bir çok bölgesinde yoğun çalışmalarına devam ediyor.

Hayata Destek Derneği tarafından devam ettirilmekte olan projelerin bir kısmı;

·         2750 aileye çadır dağıtma çalışmaları devam ediyor.

·         Swat bölgesine yapılan acil operasyon ile 8 gün içerisinde BM helikopterleri ile 1545 paket kuru gıda yardımı yapıldı. Yapılan toplam yardım bu hafta sonuna kadar 2000 paket yani 80 tona ulaşacak.

·         50 farklı noktaya yerleştirilen su tankları ile günde ortalama 10 bin kişinin su ihtiyacı karşılanması devam ediyor.

·         5000 kişiye her gün düzenli sıcak yemek dağıtılıyor

·         8825 aileye ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda temizlik malzemesi içeren hijyen paketleri dağıtılıyor ve hijyen eğitim hazırlıkları devam ediyor.

·         420 tuvalet kurulması için çalışmalar başlatıldı.

·         10 mobil klinik kurulması için hazırlıklar sürüyor.

·         4500 çiftçi aileye tarlaların temizlenmesi ve tohum tedariği desteği yapılması için hazırlıklar sürüyor.

📆 15 Eylül 2010 Çarşamba 17:05   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR