Slot Siteleri

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kadıköy Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

SGK’dan heyecanlandıran açıklama! Borçlanma ile emeklilik duyurusu

Yayınlanma:
ABONE OL

SGK son dakika heyecanlandıran açıklama! SGK resmi hesabından yapılan açıklamaya göre borçlanma ile emeklilik açıklaması dikkat çekti!

SGK’dan yapılan açıklamaya göre “Size uygun borçlanma türünü seçerek eksik prim günlerinizi tamamlayabilir, emekli olma hakkından faydalanabilirsiniz” açıklaması yayınlandı. Geleceğiniz için eksik prim günlerinizi tamamlayın, uygun borçlanma türleriyle emekli olma fırsatı yakalayın açıklaması yapan SGK sonrası vatandaşlar borçlanma ile nasıl emekli olabiliriz araştırması yapıyor.

Prim borçlanması nedir?

Sigortalı çalışanların, emekli olabilmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor. Sigortalılık süresi, prim gün sayısı ve yaş gibi unsurlar Emekliliği getiriyor. Prim gün sayısı eksik olanlar, bireysel emekliliği erteleniyor. İşte tam bu noktada prim borçlanması gündeme geliyor. SGK, emeklilik koşullarında eksiklik olanlar için prim borçlanması imkanı sunuyor.

Prim borçlanmasıyla emekli olmak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Kadın ve erkek çalışanlara belirli durumlarda özel olarak tanınan prim borçlanması, meslek gruplarına ve çalışamama durumlarına göre farklılık gösteriyor. Özellikle sigortalı olarak çalışmasını fiilen imkansız olması durumunda prim borçlanma işleminin yapılması mümkün kılınıyor. Prim borçlanmasıyla emekli işlemlerini tamamlayabilir ve bankaya borçlanabiliyorsunuz.

Geriye Dönük 4A 4B ve 4C emeklilik borçlanması nasıl yapılır?

Geriye dönük emeklilik borçlanması SSK, Bağ-kur ve Emekli sandığı sigorta sistemlerine göre gerekli koşullar sağlandığında emeklilik hayatına geçiş yapılabilir. Geriye dönük borçlanma ile eksik prim günlerinin tamamlanmasıyla emekli olunabilir.

Vatandaşların belirli koşullarını yerine getirmesiyle İŞ kanunu çerçevesinde fiilen çalışamama durumlarında geriye dönük bir dilekçe ile başvuru yaparak prim ödemeleri tamamlanabilir.

Hangi borçlanmalar emeklilik getirir?

1- Sigortalı çalışırken doğum izni alarak işe devam edemeyen kadınlar

2- Askerlik vazifesi için işten ayrılanlar

3- Doktora yada tıpta uzmanlık eğitimi için yurt içi yada dışına giden sigortalı çalışanlar

4- Sigortalı çalışırken tutuklanan ve sonrasında beraat eden kişiler

5- Greve katıldığı için çalışamayan kişiler

İlgili Haberler

Herkes yükseltti Renault Clio düşürdü; Bu model sadece 620.000 TL'ye satılacak...
Ekonomi
08 Mart 2024
Herkes yükseltti Renault Clio düşürdü; Bu model sadece 620.000 TL’ye satılacak…

Mart ayında fiyatlar yükseldi. Şubat ayındaki kampanyalar mumla aranmaya başlandı. Ancak Renault’dan sevindiren haber geldi. Herkes fiyatları yükseltirken Renault yeni elektrikli Clio modelinde fiyatları düşürdü Şubat ayında başlayan otomobil çılgınlığının Mart ayında da devam etmesi bekleniyordu. Ancak markalar yeni aya yeni zamlarla birlikte girdi. Haliyle otomobil almak yine hayal oldu. Böyle düşünenler için en çok […]

En ucuz otomobiller belli oldu; Bu listeye bakmadan araba almayın
Ekonomi
08 Mart 2024
En ucuz otomobiller belli oldu; Bu listeye bakmadan araba almayın

Şubat ayında otomobil satışları yüzde 40 oranında arttı. Geçtiğimiz ay otomotiv şirketlerinin başlattığı kampanyaları kaçıranlar gözünü Mart ayına dikti. Hem kampanyalar hem de Mart ayındaki en ucuz otomobil modelleri belli oldu. İşte KİA’dan Hyundai’e, Volkswagen’den Togg’a kadar en ucuz otomobil listesi haberimizde… Devletin otomobil piyasasına yaptığı sıkılaştırma politikalarından sonra satışlar patladı. Firmalar fiyatları düşürdü. Bahçeşehir […]

Ekonomi
28 Şubat 2024
SGK girişi olanlar dikkat! Emekli maaşları değişti!

Emekli maaşları değişti! Emekli maaş hesaplarında son dakika değişiklik. Ne kadar emekli maaşı alırım? E-devlet üzerinden emekli maaşları son dakika değişikliğe gidildi. Emekli maaşları ne kadar oldu? En düşük emekli maaşı hesapları nasıl değişti. Ne kadar emekli maaşı alırım, ne kadar emekli maaşı alıyorum sorusu artık e-devlet üzerinden yapılıyor. Sigorta girişi olanların bu sistem üzerinden […]

Ekonomi
18 Şubat 2024
Ziraat Hesabınıza 7600 TL Yatmış Olabilir! SMS Atarak Kontrol Edin!

Ziraat Bankası hesabınıza her ay ödenen devlet yardım parası yattı mı kontrol edebilirsiniz. Eğer bu destek parasını almıyorsanız başvuru nasıl yapılır yazımızda yer veriyoruz. Devlet destekleri hız kesmeden devam ediyor. Ziraat Bankası aracılığıyla yapılan ödemeye ilişkin nasıl başvuru yapabileceğiniz ve ödeme hesabınıza yatmış mı sorgulayabileceğinize dair bilgi vereceğiz. Evde bakım maaşı, yaşlı, engelli veya bakıma […]