- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

İstanbul Boğazı’ndan en uzun yük gemisi geçti

İSTANBUL(CİHAN)- İstanbul Boğazı’ndan 315 metre uzunluğunda yük gemisi geçti. Bugüne kadar Boğaz’ı geçen en uzun yük gemisi olan Bahama bayraklı “V. Kerkis” adlı gemiye iki büyük römorkör eşlik etti.

Çin’den gelen ve Ukrayna’ya giden geminin demir cevheri yükledikten sonra tekrar boğazdan geçeceği belirtildi. Yaklaşık 10 yıl önce 312 metre uzunluğunda yük gemisi, 30-40 yıl önce de 330 metre uzunluğunda tankerlerin geçtiği İstanbul Boğazı’ndan geçecek en uzun gemi olan “V. Kerkis”, Marmara Denizi’nden Karadeniz’e olan bu geçişini yaklaşık 2 saatte tamamlayacak. Ukrayna’ya boş giden gemiye boğazdan geçişi sırasında bir kılavuz kaptan ile Türkiye’nin en büyük ve 130 tonluk 2 römorkörü tarafından eşlik etti.

1982 yılı yapımı ve 106 bin 771 grostonluk gemi, yaklaşık 25 gün sonra tekrar geri dönerek boğazlardan geçecek. 300 metreden uzun gemiler için kural gereği Denizcilik Müsteşarlığı’ndan alınan özel izinle İstanbul Boğazı’ndan geçen “V. Kerkis”, 150 bin doları römorkör hizmeti, 50 bini de diğer hizmetler için olmak üzere Türkiye’ye 200 bin dolar para bırakacak.

Boğaz’dan geçişi sırasında daha çok Anadolu yakasına yakın seyreden gemiyi vatandaşlar ve turistlerde heyecanla izledi.