MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Politika, Toplum » CHP üyeleri :’İstanbul’da plastik poşetler yasaklanmalı’
CHP üyeleri :’İstanbul’da plastik poşetler yasaklanmalı’


İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin CHP’li üyeleri, İstanbul genelinde plastik poşet kullanımının yasaklanması için meclise önerge vermeye hazırlanıyor. CHP’li Serdar Bayraktar tarafından hazırlanan ve Ağustos ayı meclis oturumunda sunulması düşünülen önerge, AK Parti Grubu’nun da destek verme ihtimali üzerine son anda geri çekilerek Eylül ayı meclis oturumuna bırakıldı. CHP ve AK Parti grupları arasında uzlaşılırsa, plastik poşet kullanımının yasaklanmasını öngören teklif, ortak önerge olarak meclis gündemine gelecek.

CHP’li Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Serdar Bayraktar’ın hazırladığı, Dr. Hakkı Sağlam, Bülent Soylan ve Nurettin Tan’ın da imzaladığı önergede, her yıl dünyada yaklaşık 500 milyar adet plastik poşet kullanıldığı ve bunun sadece çok küçük bir kısmının geri dönüşebildiği belirtiliyor.

Plastik poşetler Ekolojik dengenin bozulmasına neden oluyor

Plastik poşetlerin doğada yok olmalarının 400 ile bin yıl sürdüğü ve hem bozulmalarındaki uzun süre hem de kullanım miktarının fazlalığı nedeniyle çevre kirliliğinin en büyük nedenleri arasında sayıldığı, ayrıca tüketiciler tarafından kontrolsüz kullanılan plastik poşetlerin, canlıların besin zincirlerini olumsuz etkilediği ve ekolojik dengenin bozulmasına sebep olduğunun vurgulandığı önergede, çevreye zararlı bu poşetlerin kullanımının bugüne kadar ABD, Fransa, Hindistan, Tayvan, İrlanda, Kenya, Güney Afrika gibi pek çok ülkede yasaklandığı dile getirilerek, şöyle denildi:

”Plastik poşet yerine, bezden üretilen çok kullanımlık torbaların ve filelerin veya poşet kullanımının mutlaka kullanılması gereken hallerde, aynı işlevi gören ve şekil olarak benzemesine rağmen 24 ayda çözünüp, çok daha az çevre sorununa yol açan biyolojik poşet kullanımı teşvik edilmelidir. Bu poşetler, mikroorganizmalar, nem, güneş ışığı, ısı ve oksijenin etkisiyle bulunduğu ortamlarda iki yılda parçalanıp, biyolojik olarak çözünmekte, doğayı daha az kirletmektedirler”

Bu yeni uygulama için, plastik poşetle ilgili yasak kararının ilgili komisyonlarca çalışmalar yapıldıktan sonra Meclis tarafından karara bağlanması istenen önergede, şu taleplerde bulunuldu:

·        Meclisin ilgili komisyonlarının raporuna göre, belli bir geçiş sürecinin sonunda, karara uymayanlar hakkında 2872 sayılı Çevre Kanunu ile 5326 sayılı Kabahatler Kanunu hükümleri uyarınca yaptırım uygulanmasına başlanması.

·        Belediye ekiplerinin, meclis kararı sonrasında, mağazalar, alışveriş merkezleri, semt pazarlarına tebligat yapması, esnaftan çevre dostu ve çok kullanıma uygun torbalar kullanılmasının istenmesi, kent sakinlerinden de plastik poşet yerine çok kullanımlık file, torba ya da çevre dostu poşetler kullanmalarının istenmesi.

·        Toplumun bilinçlenmesi amacıyla afişler hazırlanması, duyurular ve benzerlerinin yapılması, bu torba, file, poşet ve benzeri materyalin ilk aşamada Büyükşehir Belediyesince dağıtılması ve kullanımının teşvik edilmesi.

·        Belediyenin geçiş dönemini takip eden kısa bir dönem için geri dönüşebilir torba, file ve benzerlerini ürettirip veya satın alıp, maliyetine satış yaparak, satıcılara yardımcı olması.

Galeri
📆 31 Ağustos 2010 Salı 09:56   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR