MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Flaş, Gezi-Alışveriş » Her köşe başına masaj salonu devri kapanıyor
Her köşe başına masaj salonu devri kapanıyor


 Denetimsizlik ve yasal boşluklar nedeniyle olumsuz örneklere sahne olan masaj sektörünün itibarını kurtaracak yönetmelik yürürlüğe girdi. Masaj hizmetini denetim altına alan yönetmelikle, köşe başına açılan işletmeler tarihe karışıyor.

Sektörün yaklaşık 500 milyon dolarlık bir pazara ulaştığını kaydeden Türkiye Masaj Enstitüsü Başkanı Sertaç Ak, “Masaj alanında bugüne kadar hazırlanmış bir yönetmelik yoktu. Bu da sektörün kimi zaman kötü örneklerle anılmasına yol açıyordu. Yönetmelik sayesinde işletme müdürü de dahil masaj yapacak personelin 520 saatlik eğitimin ardından Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika alması zorunlu hale geliyor. 1 yıllık geçiş döneminde kendine çeki düzen vermeyen işletmelerin kapısına kilit vurulacak.” dedi.

Resmi gazetede 25 Temmuz 2010 tarihinde yayınlanan yönetmelik sayesinde Türkiye tarihinde ilk defa masajın resmen devlet tarafından tanındığını anlatan Ak, “Artık her önüne gelen dört duvar arasında bir masaj salonu açamayacak. Bakkal mantığıyla masaj hizmeti veren ve kamuoyunda olumsuz ahlaki örneklerle anılan işletmeler kapanacak. 520 saatten aşağı eğitim alan hiçbir kimse masaj elemanı olarak çalışamayacak. İşletmeler hijyenden eğitime kadar sıkı bir denetim altına alınacak. Geç kalınmış da olsa atılan bu adım sektörümüz için büyük önem taşıyor.” ifadelerini kullandı.

“KÖYDEN GELIP BİR HAFTALIK EĞİTİM ALAN VE ‘MASAJ UZMANIYIM’ DİYENLER VAR”

Son yıllarda masaj işletmesi ve uzmanlığının karlı bir iş haline geldiğine işaret eden Masaj Enstitüsü Başkanı, sektöre yönelik şu bilgileri verdi:

“Eskiden birkaç isletme ve hamamlarda istihdam edilen masaj uzmanları, şimdilerde otel, spa merkezleri ve hastanelerin vazgeçilmez elemanları arasına girdi. Sektörde yaklaşık 20 bin kişi istihdam ediliyor. Eğitimli eleman oranı ise yüzde 10’u geçmiyor. Sektörün finansal büyüklüğü ile ilgili kesin bir veri yok. Fakat tahminler 500 milyon doları aştığı yönünde. Sektörde şu an 5 bin eğitimli eleman açığı var. Bazı işletmeler eleman bulamadığı için köydeki işsiz gençleri yaz sezonunda getirip 1 hafta masaj seansı izleterek işe alıyor.”

Bugüne kadar sağlık, güzellik merkezleri, hamam ve termal tesisler kapsamında verilen masaj hizmetinin artık iş kolu olarak tanındığını anlatan Sertaç Ak, şu an sektörde çok sayıda masaj eğitimi vermeye çalışan kurum olduğunu belirtirken ” Bunların büyük bir kısmı Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika veremiyor. Doğal olarak da sektörde çalışanların eğitim ihtiyacının karşılanması çok zor. Biz sosyal sorumluluk gereği bu alanda yatırım yapmak isteyen kişilere her türlü desteği vermeye hazırız. İstiyoruz ki Türkiye masaj alanında cazibe merkezi olsun.” dedi.

Tıp fakültesi mezunu olan biri dahi olsa medikal tedavi amaçlı masajların yasaklandığını vurgulayan Ak, bu tedavilerin sadece hastane, fizik tedavi merkezleri ve polikliniklerde yapılabileceğini dile getirdi. Sosyal aktivite amaçlı masajların ise sektörde profesyonel ve eğitimli kişiler tarafından yapılacağını bildirdi.

 İSTANBUL(CİHAN

📆 28 Temmuz 2010 Çarşamba 16:31   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR