MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Toplum » 70 milyonun bilgilerini ele geçirip internetten pazarlamışlar
70 milyonun bilgilerini ele geçirip internetten pazarlamışlar


 İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü, 70 milyon kişinin kişisel bilgilerini yasa dışı yollardan elde ederek bunları depolayan ve internet üzerinden pazarlayarak kazanç elde eden suç şebekesini çökertti 8 ay boyunca çeşitli illerde sürdürülen teknik takip ardından operasyon yapan ekipler çete lideri E.K ile birlikte 15 kişiyi gözaltına aldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları ve Sistemleri Şubesi ekipleri Türkiye nüfusunun tamamına yakınının kimlik, adres ve telefon bilgilerini elde eden çeteye yönelik 8 ay boyunca teknik takip yaptı. Suç örgütünün çalışma sistemi ve verileri toplayarak pazarlama yöntemini ortaya çıkaran ekipler çeteye yönelik operasyon yaptı. Yapılan açıklamaya göre; E.K liderliğindeki suç örgütü resmi ve yarı resmi kurumların alt yapılarına girerek, vatandaşların kimlik bilgisi, telefon ve adres bilgilerine ulaştı. Yaklaşık 70 milyon kişinin bilgilerine ulaşan zanlılar bu bilgileri den data bankası oluşturdu. İşi iyice profesyonel hale getiren suç örgütü, “Mozaik” adı verdikleri program üzerinden “Adres ve telefon sorgulama” imkanı sundu. Suç örgütü vatandaşlara ait bilgileri çeşitli hukuk bürolarına ve ticari şirketlere para karşılığında sattı. Vatandaşların güvenliğini hiçe sayarak kişisel bilgilerini para karşılığında satan suç örgütünün bugüne kadar 3 milyon TL tutarında haksız kazanç elde ettiği tespit edildi.

Suç örgütünü 8 ay süre ile izleyen bilişim suçları ile mücadele ekipleri İstanbul, Mersin,Antalya, Muğla ve Kayseri illerinde 24 .07. 2010 tarihinde eş zamanlı olarak operasyon düzenledi. Operasyon kapsamında suç örgütünün lideri E.K ile birlikte 15 kişi yakalanarak gözaltına alındı. Emniyetteki işlemleri tamamlanan zanlılar, adliyeye sevk edildi.

Şahısların ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda 16 adet harddisk, 11 adet dizüstü bilgisayar, 16 adet telefon, 20 adet flash bellek, 82 adet CD, DVD, 15 adet hukuk bürolarına satışı yapılan adres ve telefon sorgu programı sözleşmelerinin bulunduğu klasörler, üzerlerinde çeşitli kişilere ait kimlik, adres ve telefon bilgileri bulunan çok miktarda evrak ve doküman ele geçirildi.

İSTANBUL(CİHAN)

Galeri
📆 27 Temmuz 2010 Salı 14:18   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR