MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Etkinlikler, Flaş, Toplum » Cumhuriyet Müzesi’nde “Birlikte Düşleyip Üretelim” Sergisi açıldı…
Cumhuriyet Müzesi’nde “Birlikte Düşleyip Üretelim” Sergisi açıldı…


1988’den günümüze bir düşünceye bağlı “konsept” sergiler düzenleyen tasarım ve sanatın ayrılmaz bütünlüğünü vurgulayan Belçikalı LABO gurubu organizasyonu ile  hazırlanan ‘Let’s Stick Together’ adlı koleksiyon sergisi Marmara Üniversitesi Rektörlüğü girişinde bulunan müzede düzenlenen ve çok sayıda davetlinin katıldığı bir kokteyl ile açıldı. 

22  Temmuz 2009 ‘da Sultanahmet’teki  Cumhuriyet Müzesi’nde Rektör Prof. Dr. M. Zafer Gül ve Belçika Başkonsolosu François Del Mairmol tarafından açılan “Let’s Stick Together : Birlikte Düşleyip Üretelim” Sergisi 9 Ekim 2010’a kadar sürecek. 

Marmara Üniversitesi’nin Sultanahmet’teki Rektörlük binasında bulunan Cumhuriyet Müzesi’nde açılışı yapılan serginin kurdelesini; yeni Rektör Prof. Dr. Zafer Gül, Belçika Başkonsolosu François Del Mairmol, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Nazan Erkmen, Belçika Mechelen Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Labo Grubu kurucusu Prof. Patrick Reuvis birlikte kestiler. 

Açılış konuşmasını yapan Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazan Erkmen  konuşmasında “Ülkemiz ve üniversitelerimiz, sanatta adını dünyada çok iyi bir şekilde duyurmaya başladı. Son 4-5 yıldan bu yana, ulusal ve uluslararası düzeyde diğer eğitim kurumlarıyla kurumsal ilişki ve iletişimin gelişmesi hiçbir dönemde olamadığı kadar yüksek düzeyde sağlanmıştır. Bu durum düşünsel alanda yeni söylemler üretmemizin yanında kültürün her alanında çağımızın bir gerçeği olan küreselleşmeyi yakalamamıza böylece kısır döngülerden uzaklaşarak kendimizden farklı olanlarla yüzleşmek bizleri zenginleştirmenin ötesinde kendimizi de yeniden tanımlamamıza katkıda bulunmuştur” dedi.   

Sergide, dünyanın farklı kültürlerinden tasarımcılar “baston”u tema alarak tasarımlarında yer verdiler. 1988’den günümüze bir düşünceye bağlı  ”konsept” sergiler düzenleyen, tasarım ve sanatın ayrılmaz bütünlüğünü vurgulayan Belçikalı LABO grubu organizasyonu ile hazırlanan ‘Let’s Stick Together’ adlı koleksiyon, Cumhuriyet Müzesi’nde yer alan bu sergi ile İstanbul’un son 10 yılda hareketlenen tasarım etkinliklerine bir yenisini daha eklemiş oldu. 

Serginin ilk açılışı, 2010 yılı Ocak-Mart ayları arasında “Design Vlaanderen” tasarım kurumu işbirliği ile Brüksel’de gerçekleşti. Belçika’da açılan ve sekiz ülkeden 80 sanatçının 130 parça tasarım ile katıldığı bu ilk sergi için sanat çevrelerinde; “İki kuruluşun tasarımcılara yaptığı geniş kapsamlı bu davet, modern olduğu kadar geleneksel, kavramsal olduğu kadar işlevsel ve eğlenceli, ve aynı zamanda ciddi yaklaşımlarıyla LABO ile gelenekselleşmiş ilgi çekici tasarım örneklerini ortaya çıkarmıştır” yorumu yapıldı.   

İstanbul’daki sergiyi Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İçmimarlık Bölüm Başkanı Prof. Meltem Eti ve öğrencileri hazırladı. Prof. Meltem Eti; “Bu koleksiyonda dünyanın her tarafından farklı kültürlerden tasarımcı ve sanatçının, nesne olarak ‘baston’u üretimlerinin bir parçası olarak tasarımlarında yer verdiklerini, tasarımın sanatla buluşmasının çarpıcı ve zengin ifade çeşitliliklerini göreceğiz. Sultanahmet Cumhuriyet Müzesi’nde açılan ‘Let’s Stick Together’ sergisine, tasarımcıları ve sanatçıları birlikte düşleyip üretmeye davet ederken; ‘baston’un nesne olarak işlevinin çok ötesinde boyutlara taşındığını birlikte izleyeceğiz” dedi.

Galeri
📆 23 Temmuz 2010 Cuma 16:48   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR