MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Toplum » Küçükyalı Sinema Şehitlerini Yâd Edelim
Küçükyalı Sinema Şehitlerini Yâd Edelim


Benim gibi ancak 70’ine merdiven dayamış olanlar hatırlar, hatırladıkları zamanda tüylerinin diken olduğunu, damarlarında ki al kanın belki donduğunu hissederler. Nedir Küçükyalı Faciası? Yüz yıl içersinde belki İstanbul’da meydana gelen en büyük facia olarak kayıtlara geçmiştir Küçükyalı faciası.

Facianın meydana geldiği gün nice ocaklar söndü, nice genç fidanlar yaşamlarını yitirdiler. Bugün bu facia unutuldu. Çünkü aradan tam 50 yıl geçti. Bugün benim gibi hayatta olanların hafızasından silinmeyen Küçükyalı faciasının ne olduğunu şu anda bilen kaç yerel yönetici ve gazeteci var? O korkunç faciada yaşamlarını yitiren çocuklar şimdi sağ olsalardı torun torba sahibi olacaklardı. Ruhları şad olsun, nur içinde yatsınlar.

Çığlıklar Karanlıkta Çınladı

Soğuk bir kış günüydü insanlar mutluydu. Henüz 1960 İhtilali daha olmamıştı. İstanbul’da ve ilçelerinde insanlar güven ve huzur içinde yaşıyorlardı. Geçim sıkıntısı, can ve mal güvenliği sıkıntısı yoktu o güzelim yıllarda. Bed bereket vardı aile reislerinin cüzdanlarında ve ceplerinde. İnsanlar bir birini tanır ve saygı gösterirlerdi o güzelim yıllarda. İşte o güzelim yıllarda meydana gelen Küçükyalı faciası bütün güzellikleri, mutlulukları alıp götürdü. İnsanlar o gün kahroldu, insanlar Ogün beton yıkıntıları arasında ezildi. Nice ocaklar söndü o gün Küçükyalı’da.

Bir baba vardı ki bağrına taş bastı o uğursuz günde. Eşini ve ÜÇ evladını kaybetmişti Küçükyalı faciasında. Yakacık mezarlığına defin edildi anne ve üç küçük yavrusu. Baba benzin istasyonu işletiyordu Küçükyalı’da. Sevilen, sayılan, kısa boylu, şişman ve ton bir adamdı talihsiz baba. Oda şimdi hayatta değil. Eşi ve üç küçük yavrusu ile koyun koyuna yatıyor Yakacık mezarlığında

Yıl 1959. Salon ve yazlık sinemaların çok büyük ilgi gördüğü yıllardı bunlar. İstanbul halkının tek eğlencesi ve vakit geçirebilecekleri mekânlardı sinemalar. Her semtte birkaç sinema birden vardı. İşte bu sinemalarından biride Küçük yalı semtimizdeydi. Keşke o sinema olmasaydı o günlerde.
Evet, o gün çığlıklar, haykırışlar karanlıkta çınladı ve dışarıya yayıldı. Orta da duvar kalmamıştı ki, çığlıklar yankılansın. Sanki Deprem olmuştu Küçükyalı semtimizde.
O uğursuz günde Marlon Brando’nun “ ÇAYHANE “ filmi gösteriliyordu, Küçükyalı NEŞE Sineması’nda.

Bir kış günü ikinci ve üçüncü katı inşa halinde olan NEŞE sineması film gösterimi esnasında çöktü. Seyircilerden 37 kişi hayatını kaybetti. 47 kişi ağır yaralandı.

Bilirkişi raporuna göre, çökme nedeni binanın sinema haline getirilmesi için ilk kattaki sütunların yıkılması, kötü malzeme kullanmak ve beton kurumadan üçüncü katın inşasına başlamaktı.

Sinema Şehitleri Unutuldu!

Sorumsuz bir Mütahitin kurbanı olan 37 sinema şehidimiz maalesef unutuldu. Facianın meydana geldiği arsa üzerinde şimdi çok talkı bir apartman ve alt katlarında da iş yerleri var. Belki o binanın ve iş yerlerinin sahipleride burasının 37 insanımıza mezar olduğunu bilmiyorlardır. Burada Anadolu Yakasının en büyük çökme faciasının meydana geldiğini belki de bilmiyorlardır. Bilseler ve ya öğrenseler ne fark eder? Sinema faciasında yaşamlarını yitirenlerin yakınlarını arayacağım ve bulacağım. Belki Allah’ın rahmetine kavuşmuş 37 insanımızın birkaç silik fotoğrafını bulmaya çalışacağım. Belki benim için biraz zor olacak. Aradan tam 50 yıl geçti.
Belki bana bazı insanlar kızacak Küçükyalı faciasını hatırlattım diye. Belki bazılarıda teşekkür edecek bilmedikleri Küçükyalı faciasını öğrendik diye.

Başkan Zengin’ e Önerim Olacak

Maltepe Belediye Başkanı Prof.Dr. Mustafa Zengin, hassas ve duyarlı bir Belediye Başkanı. Belki Sayın Başkan’da duymamıştır 50 yıl önce meydana gelen sinema faciasını. Başkanımıza öneriyorum ve en kısa zaman içersinde NEŞE Sinemasının çöktüğü yerin önünde 37 insanımızı anma törenleri düzenleyelim. 37 insanın hayatını kaybettiği yere karanfiller ve demet demet çiçekler bırakalım. Hatta oranın yakınına mümkünse bir ANIT dikelim ve bu anıtın gövdesine 37 sinema şehidimizin isimlerini yazalım. Ve her yıl burada 37 sinema şehidimizi anma törenleri düzenleyelim, kabristanlarını ziyaret edelim.

Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin, mutlaka konuyu dikkate alacaktır ve 37 sinema şehidimizin kemiklerinin sızlatılmasını durduracaktır. Çünkü 37 Küçükyalı’nın kemikleri sızlıyor.

Görgü Tanığı İle Görüştüm

50 yıl önce meydana gelen ve Türkiye yi o yıllarda yasa boğan Küçükyalı Sinema faciasının tanıklarını, çökme anında hayatlarını kaybedenleri tespit etmekte zorlandık. Dile kolay aradan tam 50 yıl geçmiş. Olayı yaşayanlar, görenler bir bir yaşamlarını yitirmişler. Bazı görgü tanıkları olmasına rağmen onlara ulaşamadım. Özellikle Neşe Sineması sahibi Rahmetli Naci Beyin oğlu yaz tatilini Altınoluk’ta geçirdiği için kendisine ulaşamadım. 10-15 gün içinde geleceklerini öğrendim.
Bu arada konu ile ilgili bilgilere sahip olan ve olayı yakından gören Küçükyalı Belediyesi Meclis üyesi ve Başkan Vekili Sayın Selahattin Pırlant ile görüşmeye muvaffak oldum.

Selahattin Bey, doğma büyüme Küçükyalılı. Olayın canlı şahidi. Selahattin Pırlant unutulması mümkün olmayan Sinema faciasını yeniden yaşarmış gibi oldu.Hatırlatmada bende zorluk çektim.Belki bir yakınını orada kaybetmiştir diye düşündüm.Çocukluk arkadaşları vardı hayatlarını kaybedenler arasında. Okul arkadaşları vardı tonlarca ağırlıktaki enkazın altında kalıp can veren.

1977–1980 yılları arasında Küçükyalı Belediyesi Başkan vekilliği görevinde bulunmuş 66 yaşında bir Küçükyalı sevdalısı. Acınızı hatırlatmak istemezdim. Konuyu yeni yetişenler ve yerel yöneticilerin çoğu bilmiyor.

Küçükyalı Sinema Şehitlerimizi yad etmemiz gerekiyor” dediğimde “ Tabi memnuniyetle neden olmasın? Dedi ve o korkunç günü kısa da olsa şöyle anlattı: “ 1959 yılının çok soğuk bir günü idi. Dün gibi hatırlıyorum Morlon Brondo’nun Başrolünü oynadığı “Çayhane” filmi gösteriliyordu. Gündüz matinesi olduğu için müşterilerin çoğunluğu kadınlar ve çocuklardı. Henüz 15-16 yaşındaydım. Birden ortalığın karıştığını ve semt sinemamızın çöktüğü haberi dalga dalga semtimize yayıldı.

Bende babamla birlikte çökmenin olduğu yere gittiğimde beton enkazı ile karşılaştım. Enkazın altından yükselen çığlıklar, inlemeleri bugün bile hala kulaklarımda çınlamakta. Feci ve korkunç bir gündü. İlk kurtarma çalışmasını kahvede oturan ağabeylerimiz yapmıştı. Daha sonra İtfaiye ve belediye ekipleri müdahale ettiler. Aynı filmi ben de bir iki gün önce izlemiştim. Sinema faciasında çocukluk ve okul arkadaşlarımı kaybettim. Bu konuda daha fazla konuşamayacağım. Çok korkunç bir gündü” şeklinde duygularını dile getiren Küçükyalı Belediyesi eski Başkan Vekili Sayın Selahattin Pırlant’a teşekkür ettik.

Pırlant’ta görüştüğümüz diğer Küçükyalılılar gibi Sinema Şehitlerimizin unutulmaması gerektiğini, hatta yıl dönümlerinde yad edilip Mevlit okutulması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Evet, şimdi Maltepe ‘nin çalışkan ve başarılı Belediye Başkanımız Prof.Dr. Mustafa Zengin,50 yıl önce meydana gelen ve o günü yaşayanların hafızasından silinmeyen Küçükyalı Sinema Şehitlerimiz ile ilgili nasıl bir çalışma yapacak onu bekliyoruz.

Fethi Satıcı

Etiketler: , ,
📆 28 Eylül 2009 Pazartesi 10:22   ·   💬 10 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Küçükyalı Sinema Şehitlerini Yâd Edelim” için 10 cevap

 1. Fügen Karre dedi ki:

  Neşe sinaması’nın hemen arkasında oturuyorduk.
  Sinema yıkıldığı gece ben de orada olacaktım: ama babam yollamamıştı.
  Orada yaşamını yitirenlerden Zehra Samir’i tanıyordum. Abisini Kamil Samir’e ulaşmak isterseniz mail adresini size verebilirim. Ayrıca Kamil Samir’den yaşamını yitirenlerin isimlerini de öğrenebilirsiniz.

 2. ramazan dedi ki:

  bu küçükyalı neşe sineması tam olarak nerdeydi ?

 3. gülseren bozova dedi ki:

  8266 kez okunmuş sadece 2 yorum yapılmış duyarsızlık mı? ilgisizlik mi?bilgisizlik mi? adını koyamadım. Sinema bugünkü Atatürk Caddesinin bir arka sokağındaydı. Şevki Çavuş sokakta.

 4. fatih yildiz dedi ki:

  bu yazısmalar uzun zaman önce yazılmıs 1yıl kadar keske benımde elımden bırseyler gelse ancak paylaştım.. şevki çavuş he vaybe numarası kac acaba yanı suankı sokak numarası bu nu bende arastırıcam…

 5. Mehmet Tanacan (New York) dedi ki:

  Tesadufen bu siteye girip Kucukyali sinema faciasiyla ilgili yaziyi ve yorumlari okudum, eskiler aklima geldi. Sinemanin coktugu tarihte, ben orta okul talebesiydim ve babamin gorevi icabi Istanbul disindaydik. Anne tarafindan akrabamiz olan Hadiye Ocal, esi Kurmay Albay Mehmet Ocal ve uc cocuklari Kucuk Yalida ikamet ederlerdi. Mehmet Ocal, Kore’deki gorevinden yeni donmustu. Sinama coktugunde, cocuklarinin ucunu de kaybettiler. Buyuk ogullari TOYGUN, Istanbul Teknik Universitesinde muhendislik tahsili yapiyordu. Ortanca kizlari GULGUN lise ogrencisi, en kucukleri NILGUN ise, ben yaslarda, orta okula gidiyordu. Hatta, aileler arasinda birgun benim Nilgun’le evlenecegim esprileri yapilirdi. ( Buyuk tesaduf, seneler sonra tanisip evlendigim esimin ismi de Nilgun…) Bu hadiseden sonra, aile tamamen perisan oldu. Mehmet Ocal ordudan ayrildi ve zamaninin buyuk bir kismini cocuklarinin gomuldugu mezarlikta gecirmeye basladi. “Ben cocuklara gidiyorum” diyerek hergun erkenden evden ayrildigini duyardik.
  Bir hafta sonra, bu unutulmaz olayin uzerinden tam 54 sene gecmis olacak. Genc yaslarinda hayatlarini yitirmis olan 37 sehidimize Tanridan rahmet diliyorum.

  Insallah Fethi Satici beyin onerdigi gibi, bu olayi simdiki ve gelecek nesillere hatirlatacak bir anitin dikilmesi gerceklesir.

 6. tuba kanat dedi ki:

  merhaba,Emin Kanat ve Zehra Kanat vefat edenler arasında, babaannem ve dedemdı. 3 kardes kurtulabılmıs, aıle dagılmıs, Allah rahmet eylesin,

 7. Nihat Kıray dedi ki:

  Çocukluğum gençliğim Küçükyalı da geçti bu akşam internette dolanırken birden aklıma Çayhahe filmi ve yıkılan sinema geldi aradım ve bu sayfa çıktı karşıma ben 10 yaşında idim, günlerce bu facia yı yaşadık benzin istasyonu sahibini hatırladım
  o yıllar nerede bu yılalr nerede, ne telefonum olsun ne arabam olsun şu anda sahip olduğum hiçbirşeyim olmasın o yılları tekrar yaşasam

 8. Duha dedi ki:

  Tarık Tufan in kaybolan kitabında bahsi geçen facia beni takip buraya getirdi. Allah rahmet eylesin

 9. Erdinc akkuy dedi ki:

  Olayı bizzat yaşadım. Isteyene bilgi verebilirim.

 10. Erdinc akkuş dedi ki:

  Olayı bizzat yaşadım. Isteyene bilgi verebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR