MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Toplum » Sahi Bu Kara Boğa Neyi Temsil Ediyor?
Sahi Bu Kara Boğa Neyi Temsil Ediyor?


Kadıköy’e gezmek ve alışveriş için gidenler görmüşlerdir. Altıyol ağzının merkezinde tüm heybetiyle duran Bağayı. İki ton ağırlığında ki Tunç’dan imal edilmiş Boğa oradan geçen herkesin dikkatini çeker, merak ettirir. Sahi nedir bu Boğanın özelliği?

Kadıköy’e yolu düşenlerin, genç sevgililerin buluşma ve hasret giderme yeridir Boğanın bulunduğu alan. Anneler ve babalar çocuklarını Boğanın sırtına bindirirler, cep telefonu ve ya küçük fotoğraf makineleriyle küçük yaramazların fotoğraflarını çekerler hatıra kalsın diye.

Sahi Kadıköy’ün en işlek merkezi Altıyol meydanındaki bu BOĞA heykeli neyi temsil ediyor?

Etiketler: , ,
📆 26 Eylül 2009 Cumartesi 10:44   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Sahi Bu Kara Boğa Neyi Temsil Ediyor?” için bir cevap

  1. ramazan kızılay dedi ki:

    II. Abdülhamid, 1876’da tahta oturduktan sonra tren yolu ihalesini Almanlar’a verir. Dönemin Alman İmparatoru Kayser II. Wilhelm de teşekkür olarak Abdülhamid’de boğa heykeli verir. Sultanahmet Meydanı’nda verilen bu büyük boğa heykeli, simsiyah renkte ve kızgın şekildedir. Boğa, Yıldız Sarayı’nın has bahçesine konur. Yıllar sonra da Lütfi Kırdar Salonu’nun önüne taşınır. Oradan da Asya kıtasına getirilip Kadıköy İskelesi’nin karşısına konur. Şimdi ise Kadıköy Altıyol’daki meydandadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR