MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel » Valilik Şehitliği Kapattı

Valilik Şehitliği KapattıAynı saatlerde, karşıt gruplar ile Şehit Ailelerinin karşı karşıya geldiğini ve sözlü sataşmalar yaşandığını öne süren İstanbul Valiliği, Edirnekapı Şehitliği’nde ferdi ve toplu etkinlikleri yasakladı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, kararın, “ Demokratik Açılım sürecinin sekteye uğratılmadan, paralelinde tesis edilen mevcut kamu düzeni ve güvenliğinin sürdürülebilmesi için” alındığını açıkladı.

İstanbul Valiliği, Edirnekapı Şehitliği’nde basın açıklaması yapılmasını yasakladı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nce yapılan açıklamada, “ Demokratik açılım sürecini sekteye uğratmamak için” böyle bir karar alındığı vurgulandı. Açıklamada özetle şöyle denildi:

“Demokratik açılım sürecine destek vermek veya bu süreci protesto etmek isteyen bir kısım sivil toplum kuruluşları illegal ve illegal gruplar, başta basın açıklaması olmak üzere bazı eylemler yapmaktadır. Bu yerlerden biri olan Edirnekapı Şehitliği’nde; Şehit Aileleri Derneği ile ESP (Ezilenlerin Sosyalist Platformu), SGD (Sosyalist Gençlik Derneği), SGDF(Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu), TÜM-İGD’ ye (Tüm ilerici Gençlik Derneği) mensup şahıslar tarafından çeşitli tarihlerde yapılan basın açıklamaları aynı saatlere denk gelmiş, bu nedenle gruplar karşı karşıya gelmiştir. Ayrıca kabir ziyaretine gelen şehit yakınları ve sol görüşe mensup gruplar arasında sözlü sataşmalar vuku bulmuştur. Çıkması muhtemel müessif olaylar büyümeden güvenlik güçleri tarafından zorlukla engellenmiştir.

26. Madde, 2. Fıkra

Valilik, bu zorlukları göz önünde bulundurarak böyle bir kar almıştır. Gündemdeki sıcaklığını koruyan ‘Demokratik Açılım’ sürecinin sekteye uğratılmadan,paralelinde tesis edilen mevcut kamu düzenini ve güvenliğinin sürdürülebilmesi için,bundan böyle ferdi veya toplu olarak Edirnekapı Şehitliği’nde basın açıklaması,toplantı vb. nitelikteki etkinliklerin yapılamaması ,provokasyon a açık olmaları nedeniyle yasaklanmıştır..” Açıklamaya göre karar; Anayasa’nın ‘Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti’ne ilişkin 26. maddesinin değişik 2. fıkrasında ifade edilen; ‘Bu hürriyetlerin kullanılması, milli güvenlik, kamu düzeni, kamu güvenliği, devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünün korunması, suçların önlenmesi amacıyla sınırlandırılabilir! Hükmüne binaen alındı.

Haber: Fethi Satıcı

Etiketler: ,
📆 26 Eylül 2009 Cumartesi 10:43   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR