MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Fenerbahçe, Fikirtepe, Flaş, Hasanpaşa, Uyarılar » Kurbağalıdere Mikrop Saçıyor

Kurbağalıdere Mikrop SaçıyorYıllardır ıslahı yapılamayan Kurbağalıdere çevresi büyük risk altında!

Kartal Haber Gazetesi olası bir yağmurda sel felaketlerine neden olabilecek önemli dereleri masaya yatırarak mercek altına aldı. İstanbul’un en önemli sorunu haline gelen ünlü derelerin derhal ve derhal ıslah çalışmaları başlatılmalı.

Şehir Plancıları Odası Başkanı Demirdi zen uyarıyor. Kurbağalıdere’nin hem dibinde her şey var! Okul, hastane, atölye stadyum Aşırı yağış felaket getirir.

Uyarıda Bulundu

Şehir Plancıları Oda Başkanı Erhan Demirdizen Kadıköy Fikirtepe Mahallesi’nin tam ortasından geçen Kurbalıdere’nin hafta sonu 15 dakika yağan yağmurda bile taşma noktasına geldiğini belirterek olası bir sel baskınına dikkat çekti.

Okul Ve Hastane Var

Kayış Dağı’ndan doğan, Ateşehir’i geçip Fikirtepe’ye ulaşan derenin yanında Hasanpaşa İlköğretim Okulu, adliye binası, hastane, boya atölyeleri ve trafo bulunduğunu belirten Demirdizen, derenin taşkın sahasında hiçbir fiziksel önlem alınmadığını söyledi.

Erhan Demirdizen, çevredeki yapıların dere tabanına çok yakın olduklarını kaydederek şöyle devam etti”

Ayamama Örneği

“Hafta sonu yaşanan kısa süreli yağışla bile derenin kanal hacmi tamamen doldu. Bu yağış sürseydi dere taşıp çevredeki yapılara büyük zarar verebilirdi. Dere boyunca sıralanan oto sanayi atölyelerini sel basması halinde çok sayıda kimyasal madde etrafa yayılacak.
Ayrıca dere yatağına çok yakın bir noktada bulunan elektrik trafosu da bölgedeki afet riskini artırıyor. Bunlardan belki de daha vahimi, dere yatağındaki okul ve hastanenin dereye en binalar olması İlkokulun bahçesi dere yatağındaki kanaldan sadece 2–3 metre uzakta. Sel olması halinde ilkokulun bahçesini ve ilk iki katı doğrudan sular altında kalacak.
Hastane de benzer bir risk durumunda olup olmadığı incelenmeli. Ayamama’da dereye o kadar yakın konumdaki binaların ikinci katını bile sel basmıştı.

FB Tesisleri

Kurbağalıdere’nin 55 bin kişi kapasiteli Şükrü Saraçoğlu Stadı’nın yanından Marmara Denizi’ne aktığına dikkat çeken Erhan Demirdizen “Dere yatağına yakın konumda bulunan her türlü yapılaşma tehlike oluşturabilecek konumda. Bu binaların ruhsatlı olması da sonucu değiştirmiyor. Özellikle de Saraçoğlu Stadı ve Fenerbahçe’nin Dereağzı tesisleri, Kurbalıdere’nin dere yatağında ve taşkın sahasında bulunuyor. Burada oluşabilecek bir selin, yıkıcı afete dönüşmemesi için spor alanları ve çevresinde yapılan her türlü yapıya büyük bir titizlik gösterilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Haber: Fethi Satıcı

Etiketler: , ,
📆 26 Eylül 2009 Cumartesi 10:40   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR