MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Mekanlar, Toplum » Türkiye’nin yemek markası Sahan dünya gündeminde..!
Türkiye’nin yemek markası Sahan dünya gündeminde..!


Dünyanın çeşitli ülkelerinde açılan üst düzey fuarlara katılarak Türk ve Gaziantep mutfağını gönüllü olarak tanıtarak gastronomi turizminin önünü açan Sahan Restoranlar Zinciri 5. Irak ve Komşu Ülkeler Fuarında da rekor kırarak bütün katılımcı ve konuklara ücretsiz yemek ikram etti. Türkiye’nin tanıtımı mutfaktan geçtiğini belirten Sahan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Tekin Öztan “Sahip olduğumuz tarihi  ve turistik değerler kadar ülke tanıtımı için mutfak kültürümüzde çok önemlidir. Türkiye’nin tanıtımı mutfaktan geçer” dedi.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde ve Türkiye’de açılan fuarlarda Türk mutfağını başarıyla tanıtan ve kamuoyunda Türkiye’nin yemek markası olarak bilinen Sahan Grup 5. Irak ve Komşu Ülkeler Fuarında katılımcılara ve konuklara dört gün boyunca ücretsiz yemek servisi yaparak üstünlüğünü bir kez daha kanıtladı. Fuar süresince verdiği ücretsiz yemek hizmetleriyle Orta Doğu ülkelerinin yerel ve ulusal basın kuruluşlarının ilgi odağı haline gelen Sahan Grup dondurulmuş yemekleriyle fuar gündeminin en çok konuşulan markası olmayı başardı. Yurt içi ve yurt dışı turizm ve sanayi fuarlarının sanayici ve iş adamları kadar ülke tanıtımı içinde büyük önem taşıdığını ifade eden Sahan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Tekin Öztan 5. Irak ve Komşu Ülkeler Fuarını değerlendirerek “Fuarlar ülkelerin tanıtımı ve ekonomik gelişimi için öneli fırsatlardır. Alıcı ve satıcının buluştuğu bu fuarlar aynı zamanda ülke tanıtımı içinde büyük önem taşımaktadır. Sahan Grup üstlendiği misyonla dünyanın birçok ülkesinde açılan turizm fuarlarında Türk ve Gaziantep mutfağının tanıtımını gönüllü olarak üstlenmiş, son olarak Gaziantep’te açılan ve dört gün süren 5. Irak ve Komşu Ülkeler Fuarında da Türk mutfağı yanında Gaziantep mutfağını başarıyla tanıtmıştır. Fuar boyunca ücretsiz olarak Gaziantep’in en önemli yemekleri arasında yer alan onlarca çeşit yemek konuklara ikram edilmiş, Gaziantep’te gastronomi turizminin gelişmesi için ülkemiz adına önemli bir adım atılmıştır. Fuarlar ülkeler için büyük fırsatlar anlamına gelmektedir. Nitekim ülke tanıtımı ve ekonomiye katma değer olarak dönüşün en önemli unsurları arasındadır. Yatırımcılarımız kadar sanayici ve iş adamlarımızın da sadece Türkiye’deki gibi değil, dünyanın birçok ülkesinde açılan fuarları yakından takip etmesi, kendi sektöründeki yenilikleri alarak ülkemize getirmesi ve uygulaması gerekir. Sahan Grup alanındaki dünya yatırımlarını yakından takip etmekte ve teknolojik anlamdaki bütün yenilikleri bünyesindeki kuruluşlarda uygulamaya sokmaktadır” dedi.

Dünya’ya Türk yemeklerini ihraç edeceğiz

Dünya mutfakları arasında Türk mutfağıyla birlikte Gaziantep mutfağının da ayrı bir yere sahip olduğunu ve yabancılar tarafından mutfak kültürlerimizin yakından tanındığını ifade eden Sahan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Tekin Öztan bunun ihracat için büyük bir şans olduğuna dikkat çekerek “Dünyanın çeşitli yerlerinde yaptığımız incelemelerde Türk mutfağı ve Gaziantep mutfağının bilinirlik oranının çok yüksek olduğunu tespit ettik. Sahan Gurup olarak gerek yurt içinde gerekse yurt dışında yaptığımız tanıtım çalışmalarının hedefine ulaştığını gördük. Bu bilinirliliği ekonomiye kazandırma zamanı olduğunu düşünüyoruz. Sahan Grup tarafından Türkiye’de ilk kez dondurularak market raflarına çıkarılan Türk ve Gaziantep yemeklerinin dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç edilerek ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacağını düşünüyoruz. Nitekim Orta Doğu ülkeleri ve Uzak Doğu Ülkeleriyle AB ülkelerinin ürünlerimize büyük talepleri var. Koordineli bir şekilde bu ülkelere Türk ve Gaziantep yemekleriyle giriş yapacağız. Henüz Türkiye’yi görmemiş ama Türk yemeklerini Sahan’la tanımaya başlayan birçok ülke insanının önümüzdeki dönemlerde ülkemize turist olarak geleceğini de düşünüyoruz. Çok boyutlu tanıtım çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

📆 28 Haziran 2010 Pazartesi 11:58   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR