MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Büyükşehir, Etkinlikler, Manşet, Toplum » Viyana Belediyesi’nden, 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’a saygı ziyareti
Viyana Belediyesi’nden, 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’a saygı ziyareti


Avusturya’ nın başkenti Viyana’ nın Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’ un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasından dolayı “saygı ziyareti” gerçekleştirdi. Viyana Büyükşehir Belediyesi İkinci Başkanı Renate Brauner, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile görüştü. Başkan Brauner, iki tarihi kent arasında kültürel ve ekonomik işbirliklerinin yanında fikir alışverişinde bulunmayı amaçladıklarını belirtirken, 2010 Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul’a bu ziyaret vesilesiyle saygı sunmak istediklerini söyledi. Görüşmeye Viyana Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Brigitte Jank da katıldı.

Viyana Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. İki ülke arasındaki 481 yıllık tarihi geçmişten yola çıkan Viyana Büyükşehir Belediyesi İkinci Başkanı Renate Brauner, beraberinde Viyana Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Brigitte Jank’ın da bulunduğu ziyarette; İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçildiğini anımsatarak, bu ziyaret ile İstanbul’a Viyana kentinin saygı ve selamlarını iletmek istediklerini ifade etti. Brauner, Viyana’da 70 bin Türk yaşadığını vurgulayarak, iki ülke arasındaki tarihi ilişkinin böylece güncelliğini de koruduğunu ifade etti. Brauner, bu yılın Ocak ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden iki belediye arasında işbirliği içeren öneri aldıklarını anımsatırken, Viyana Büyükşehir Belediyesi’nin ziyaretiyle bu önerinin gerçekleşmesi yolunda ilk adımın atıldığını vurguladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile görüşen Viyana Büyükşehir Belediyesi İkinci Başkanı Renate Brauner, iki metropolün şehircilik alanında işbirliğine gitmesinden büyük memnuniyet duyacaklarını belirtti. Türk kökenli Viyanalılar’ın iki ülke işbirliği yolunda önemli adımlar attığını kaydeden Brauner, bu ziyaret ile ilişkilerin daha büyük mesafeler kaydedeceğine dair inancını dile getirdi. Başta kent teknolojileri olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği yapabilecekleri pek çok alan bulunduğunu vurgulayan Brauner, Viyana Büyükşehir Belediyesi’nin her yıl dört ülkeden birer kenti ziyaret ettiğini belirterek şunları söyledi:

“Mayıs ayında Şanghay’ı ziyaret ettik. Şimdi de İstanbul’da geldik. Ziyaretimiz, İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmiş olması ile daha da anlam kazandı. İstanbul’un ardından Belgrad ve Varşova’yı ziyaret edeceğiz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birikim ve deneyimlerimizi paylaşmak, aynı şekilde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin birikim ve deneyimlerinden yararlanmak istiyoruz. Uzun vadeli işbirlikleri gerçekleştirmek amacındayız. Attığımız bu ilk adımın uzun bir yol arkadaşlığına dönüşeceğine inanıyoruz. Viyana Büyükşehir Belediyesi; yüksek yaşam kalitesi alanında uluslararası sıralamalarda en yüksek puanları alan belediyelerin başında geliyor. Bu konudaki birikim ve deneyimlerimizi İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile paylaşmaktan onur duyacağımızı bir kez daha belirtmek isterim. Özellikle ulaşım, çevre, sağlık alanlarında işbirliklerine gidebiliriz”

 

📆 24 Haziran 2010 Perşembe 10:46   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR