MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Sağlık, Toplum » Mutlu Olup , Mutluluğunuzu Yaymak için “SEROTONİN”
Mutlu Olup , Mutluluğunuzu Yaymak için “SEROTONİN”


Serotonin , beyinde salgılanan bir hormon.Fakat diğer hormonlardan ayrılıyor.Çünkü yükselmesinin sebebi mutlu olmamız. Yani hayatımız boyunca bu “mutlu molekül”ün peşinden koşuyoruz. Eksikliğinde depresif ruh hali veya depresyon, uyku bozuklukları, ağrı eşiğinin düşmesi ve kronik ağrılar, iştah artması ve yeme bozuklukları oluşabiliyor.

İşte bu hormonun adını, kendi mutluluk merkezine veren Dr. Işık Akgöl “İnsan 45-50 sinde hayatının deneyimlerinden bir özet yapmalı, onu damıtıp bu yaşın aklıyla bir iş veya esere çevirmeli bence…” derdim. 17 yıllık iş hayatımda damıttıklarım ve özel hayatımda biriktirdiklerimle bunu yaptım, Serotonin’i kurdum.

20 yıllık doktorluk tecrübem, kronik ağrıları olan insanların iyileşebilmeleri için, öncelikle zihinsel, ruhsal veya sosyal sorunlarının çözülmesi gerektiğini öğretti. Hastalarımı salt bedensel bir problemin ötesinde, ruhsal ve sosyal taraflarıyla da değerlendirmeyi tercih ettim. Bu bütünsel yaklaşıma hala yürekten inanıyorum.

3 yıl önce başladığım felsefe eğitimi, teorik olarak kurduğum ve aslında tüm dünyada, asırlardır bilinen bu denklemi çözme konusunda bir yol haritası  sundu. Felsefe bana dili ayıklamayı, böylece düşüncelerimi ve onlardan oluşan duygularımı kontrol etmeyi öğretti. Bugün biz mutluluğun bir seçim olduğuna yürekten inanıyoruz. Hayattaki asıl ve tek işimiz mutlu olmak!

Serotonin; bedensel, zihinsel, ruhsal ve sosyal açıdan iyi olabilmek için çeşitli egzersiz disiplinleri, eğitimler ve atölyeler sunan bir “kişisel akademi”. Bu akademideki uygulamalar, bütünsel bir yaklaşımla, sürdürülebilir nitelikte, zaman süzgecinden geçmiş olsunlar istedik.”diyerek açıklıyor.

Kişinin mutluluğu ise zihin beden ve ruhun rahat olmasıyla bağlantılıdır.Bunun için zihin-ruh,beden çalışmaları ,hobi kulüpleri ve sosyal sorumluluk projeleri ile ilgili eğitimler verilerek kişilerin hizmetine sunuluyor.

*Beden çalışmaları için batının akıcılığıyla zamanımıza kadar olgunlaşarak gelen pilates ve stretching’i; doğunun bilgelik ve sadeliğinin eseri olan tai chi ve yoga’yı, sanatın iyileştirici gücüyle beden-zihin-ruh üçlemesini birleştiren bir atölye olarak hareket terapisini seçtik. Doğu ve Batı’nın ortak aklı olan masajın beden ve ruha sihirle dokunacağına inandık.

*Zihin-ruh çalışmalarında  felsefe bilimi, dili etkin kullanma, etkin düşünme, sorun çözme yöntemlerini gösterecek. Psikoloji düşünce ve inançlarında değişim isteyen rahatsız eden duygularıyla başedebilmeyi hedefleyen, daha mutlu bir ruh hali hayal eden kişiler için seminerler, çalıştaylar yapacak. Koçluk iş hayatı ve  stratejiler hakkında destek verecek, “mutlu iş yaşamı” için grup ve bireysel çalışmalar yapacak.

*Hobi kulüplerimizde amaç yetenekleri ortaya çıkarmak ve parlatmak, paylaşmak, eğlenmek, zenginleşmek, dinlenmek, düşünmek, üretmek, tanışmak, genç kalmak, yaratmak, hayal etmek, gerçekleştirmek… Yaratıcı yazı, kitap, sinema, dans, müzik, gezi, sohbet, fotoğraf kulüpleri konusunda yetkin moderatörler ile yürütülecek.

*Serotonin Sosyal Sorumluluk Projesi “İyiliği Farket”:Tanınmış yaşam ustaları karşılıksız çalışmanın sağlık ve mutluluk için şart olduğuna inanırlar. İyiliği Farket (www.iyiligifarket.com) ile çevremizde olan küçük-büyük tüm iyilikleri farkedip göstersek ve paylaşsak “iyilik” yüreklenir mi acaba? Biz buna inandık…

Son olarak, Serotonin’de vizyonunu soranlara cevabı:“İnanıyorum ki, hayatın özüne dokunabilen, arı-duru-öz,  büyük  bir grup olacağız. Küçük fikirlerimizi büyük kalplerimizle geliştireceğiz. Ve bir gün buradan toplum liderleri çıkacak.”oluyor Dr.Işık AKGÖL’ün.

Mutluluğunuzun farkına varmak , bu mutluluğun farkında olmak istiyorsanız mutlaka SEROTONİN’e  uğrayın.Ayrıca daha fazla bilgi almak ve kafanızda oluşan  soruların cevabını bulmak için www.serotonin.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Rüya MERİÇBOYU

Galeri
📆 23 Haziran 2010 Çarşamba 16:12   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR