MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Toplum » Dünya Kudüs Günü İle İlgili Toplantı Yapıldı
Dünya Kudüs Günü İle İlgili Toplantı Yapıldı


İstanbul Ehl-i Beyt İlim Yayma ve Yardımlaşma Derneği 18 Eylül 2009 Cuma günü Ataşehir-Aşkın Düğün Sarayı’ nda “Dünya Kudüs Günü” ile ilgili geniş katılımlı bir toplantı tertipledi.

Toplantıya İHH(insani yardım vakfı),Mazlum Derneği, CHP İlçe Teşkilatı, AKP İlçe Teşkilatı, İstanbul Azeri Dernekleri, Gebze HZ. Ali Camii Derneği, Körfez Muhammediye Camii Derneği, Gebze Aşura İlim Yayma ve Yardımlaşma Derneği, Girasunlular Derneği ve diğer birçok sivil örgüt kurum ve kuruluşları yoğun ilgi gösterdi.

Toplantı, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Sonra İHH’dan Ahmet Emindağ sinevizyon gösterisi eşliğinde, Filistin’in işgalden önceki haliyle bu günkü durumu hakkında geniş bir bilgi sundu. Daha sonra toplantıyı tertipleyen İstanbul Ehl-i Beyt İlim Yayma ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Araştırmacı-Yazar Hasan Kanaatlı bir açılış konuşması yaptı. Konuşmasında günün önemini belirten bir takım konulara değindi ve şöyle bir hatırlatmada bulundu:

ehlibeyt
“Tüm İslam memleketlerinde her ramazan ayının son cuma günü “Dünya Kudüs Günü” olarak anılmaktadır. Dünya Kudüs Günü, ezilenlerin günüdür, vatanı işgal edilenlerin günüdür. Bebek katili Siyonist İsrail’in nefretle anıldığı bir gündür. Müslümanların ilk kıblesi olan ve şu anda Siyonist İsrail’in işgali altında bulunan Mescidi Aksa’nın kurtarılması gerektiğini Müslümanların hatırlaması gereken önemli bir gündür. Bir yıl 365 gün olduğuna göre ve dünyada anneler günü, babalar günü, sevgililer günü gibi batılı emperyalistlerin bizlere kutlattıkları bir dünya günü bulunduğuna göre, biz ezilen ve mazlum edilen Müslümanların neden “Dünya Kudüs Günü” ya da “Dünya Mazlumlar Günü” diye bir mazlumlar günümüz olmasın”.

Araştırmacı-Yazar Hasan Kanaatlı sözlerine şöyle devam etti:”Kudüs meselesi, bir İsrail-Filistin ya da Arap-Yahudi meselesi değildir. Kudüs meselesi, bir Müslüman-siyonist Yahudi meselesidir. Şayet Filistin halkı bunu bir Arap-İsrail meselesi olarak görselerdi, İsrail’in o denli hunharca zulmüne dayanamayıp çoktan o toprakları terk edip başka bölgeleri kendilerine vatan edinirlerdi. Örneğin Afrika’nın insansız ve bomboş bir sürü toprakları vardır, oralardan ucuz fiyatlarla topraklar alıp oraları vatan edinirlerdi. Hatta bu hususta Kapitalist batılılar, Amerika ve dünyanın her tarafında ekonomiyi ellerinde bulunduran büyük sermaye sahibi Yahudiler de seve seve bunlara toprak- vatan alımında yardımcı olurlardı. Veya Avustralya-Kanada gibi insana ihtiyaç duyulan kıtalara da yerleşebilirlerdi. Fakat bunu böyle yapmadılar, ölümüne de olsa o toprakları terk etmediler, neden? Çünkü o topraklarda biz Müslümanların tümünü ilgilendiren kutsal mekânlar vardır da ondan. Tüm Müslümanların gidip o kutsal mekânları korumak ve işgal altından kurtarmak için vermesi gereken mücadeleyi, Filistin halkı bizlerin tümümüzün adına yapmaktadır. Şayet yılda bir kez de olsa onların yanında olduğumuzu ifade eden Dünya Kudüs Günü toplantıları tertiplersek en azından insani ve İslami görevimizi yapmış oluruz.

Daha sonra sırasıyla konuşmalarını yapmak üzere kürsüye İstanbul Azeri Dernekleri Fedrasyonu Genel Bşk. Yrd. Yener Kazak, Prof. Mehmet Nur Doğan ve Dünya Ehl-i Beyt Bşk. Fermani Altun geldiler. Her biri günün önemiyle ilgili bazı kesitler sundular.

Etiketler: , , ,
📆 24 Eylül 2009 Perşembe 14:48   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR