MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Toplum » Barış Manço 81300 Moda’nın resmi açılışı yapıldı
Barış Manço 81300 Moda’nın resmi açılışı yapıldı


Kadıköy Belediyesi’nin müze haline getirerek, 9 Haziran da halka açtığı Barış Manço’nun Evi’nin resmi açılış töreni, Manço’nun Ailesini ve hayranlarını bir kez daha 81300 Moda adıyla bilinen Manço’nun Evi’nde buluşturdu.

 

Türkiye’nin “Barış Manço 81300 Moda” adıyla tanıdığı Barış Manço’nun Moda Yusuf Kamil Paşa Sokakta bulunan evi,  Halk Bankası’nın desteği, Türkiye’nin ilk oyuncak müzesini kuran Sunay Akın’ın danışmanlığı ve sahne tasarımcısı Ayhan Doğan’ın yaratıcılığıyla müze haline getiren Kadıköy Belediyesi, özel bir davetle Barış Manço’nun sevenlerini evinde bir araya getirdi.

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ile Manço Ailesinin ev sahipliğindeki davete katılan konuklar, açılış töreninde Hakkâri’de şehit olan askerlerimiz için saygı duruşunda bulundular. Törende konuşan Başkan Öztürk, Barış Manço’nun müze haline getirilen evinde sevenleriyle yeniden buluşacağını söyleyerek, evi gezen kişilerin Manço’yu farklı yönleriyle bir kez daha sevip yakından tanıyacaklarını, Manço’nun burada yaşamaya devam edeceğini belirtti. . Öztürk, Evin müze haline gelmesinde destek veren Halk Bankası, Manço Ailesi, Sanatçı Sunay Akın ve sahne tasarımcı Ayhan Doğan’a da teşekkür etti.

 

Manço Ailesi adına konuşan Lale Manço da eşinin paylaşmayı çok sevdiğini, bu evi dostlarıyla sevenleriyle paylaşmaktan hoşlandığını hatırlatarak “Burasının müze haline getirilerek sevenleriyle paylaşılması bizim için onun vasiyetiydi. Bu vasiyeti Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün desteğiyle gerçekleşti. Çok mutluyuz” dedi. Manço’nun oğulları Doğukan ve Batıkan da özellikle Babalar Gününde kendi evlerinde babalarıyla buluşmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Manço’nun kız kardeşi İnci Manço da Barış Manço’nun ölümüyle ve sonrasında yaşanan olaylarla çok acı çektiklerini ancak müze olarak açılan Barış Manço Evi ile acılarının hafiflediğini belirtti.

 

Son konuşmayı yapan sanatçı Sunay Akın da “Manço’nun kimseye borcu yok, o bu topluma sanatçı olarak borcunu fazlasıyla ödedi, hatta alacaklı. Bana bir ülkenin müzelerini söyleyin, size gazete manşetlerini söyleyeyim. Müzeler ülkelerin hafızalarıdır. Barış Manço’nun müzesi daha büyüyecek, yaşamaya devam edecek. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, bu çalışması ile çok büyük bir hizmet verdi. Kendisine çok teşekkür ediyorum.”

10 günde 2 bin kişi gezdi

Kalabalık bir davetlinin katıldığı açılışta Edip Akbayram, Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe, Ayşegül Aldinç, Füsun Önal, Murat Evgin, Sinan Çetin gibi isimler dikkat çekti. Bu arada Manço’nun piyanosunda 7’den 77’ye programında piyano çalan Mine Mucur da minik bir konser verdi. Mucur’un çaldığı Manço’nun “Dağlar Dağlar” türküsüne davetliler de eşlik etti.

Manço’nun bestelerini yaptığı piyanosu, yurt dışı gezilerinden edindiği cam objeleri, aksesuarları, sahne kostümleri ve kendi yaptığı tablolarını ilgi ile izleyen davetliler, bahçede bulunan domates-biber-patlıcan figürleri ile arkadaşım eşek heykeli önünde resim çektirdiler. Pazartesi günleri hariç her gün ziyaretçilere açık olan müzenin giriş ücreti 1 lira. Müzeyi gezecek olan öğrenci ve öğretmenlerden ise ücret alınmıyor. 9 Haziran da açılan müzeyi 10 günde 2 bin kişi gezdi.

 

 

Galeri
📆 21 Haziran 2010 Pazartesi 13:20   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR