MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Gezi-Alışveriş » Sosyal medya yönetimi markalar için neden önemli?

Sosyal medya yönetimi markalar için neden önemli?Sosyal medya kullanımının hızla artması ile birlikte en çok ihtiyaç duyulan hizmetlerin başında gelen sosyal medya yönetimi, profesyonel bir şekilde yapıldığı takdirde markalara ve bireylere önemli katkılar sağlıyor.

Sosyal medya yönetimi ile bireysel ve kurumsal sosyal medya hesapları ve sayfalarının nasıl kullanılacağı, kısa ve uzun vadede büyüme sürecinin nasıl sürdürülmesi gerektiği, online mecralarda imaj yönetiminin nasıl yapılacağı ve olası bir kriz durumunda ne tür yollar izlenmesi gerektiğini gösteren çalışmalar yürütülüyor.

İrili ufaklı birçok firma ve markalaşmak isteyen bireyler sosyal medya yönetimi konusunda profesyonel destek almadığından dolayı online mecralarda yeterli düzeyde dikkat çekemiyor. Birçok firmanın sosyal medya yönetimi konusunda çalışma yürütecek bir birimi ya da personeli bulunmuyor. Açılan sosyal medya hesapları düzenli olarak güncellenmiyor ve potansiyel hedef kitlenin dikkatini çekmede yetersiz kalıyor.

Sosyal medya yönetimi ile markaların hızlı büyümesi, potansiyel müşterilere ulaşması daha da kolaylaşıyor. Doğru sosyal medya yönetimi ile hedef kitlesine ve yeni müşterilere ulaşan markaların satış ve karlılığı da ciddi oranda artabiliyor. Günümüzde birçok tüketici markaların sosyal medya hesaplarını düzenli olarak takip ediyor. Bu noktada ilgi çekici ve değerli içerikler ile sürekli güncel tutulan, sosyal medya yönetimi nitelikli bir şekilde yürütülen hesaplar markaları tüketicilerin gözünde bir adım daha ön plana çıkarıyor.

Sosyal medya yönetimi hizmeti alırken nelere dikkat edilmeli?

Sosyal medya yönetimi konusunda profesyonel bir hizmet almak isteyen markalar bu alanda nitelikli çalışmalar yapmış ajanslar ile çalışması büyük önem taşıyor. Aksi takdirde başarısız sosyal medya yönetimi uygulamaları markaların hedeflerine ulaşmalarını engelleyebiliyor.

Sosyal medya yönetimi konusunda referansları olan, sosyal medya araçlarını kullanan, istenildiği zaman destek alınabilecek, sosyal medya ile ilgili güncel gelişmeleri yakından takip eden ekibe sahip ajanslardan destek almak sosyal medyadaki hedeflere ulaşmayı kolaylaştırıyor.

Sosyal medya yönetimi konusunda destek almak isteyen markalara özel oluşturulan strateji planları kapsamında markaların hedef kitlesini tanımlama, dijital mecralardaki hedefler, markanın sosyal medya yönetimi amacının tanımlanması, mevcut hesapların incelenmesi, markanın rakipleri, güçlü ve zayıf yönleri ile ilgili çalışmaların yürütülmesi başarılı bir sosyal medya yönetimi için önemli kriterlerin başında geliyor. Sosyal medya uzmanları ve sosyal medya ajansları bu briefi doğru bir şekilde analiz ettikten sonra ilerleyen çalışmalarda nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine dair taslak planını oluşturacaktır.

Sosyal medya yönetimi markalara ne kazandırır?

Sosyal medya konusunda uzman ajanslardan profesyonel destek almak, markalara daha fazla potansiyel müşteri ile buluşturmak, sosyal medya üzerinden yapılacak ürün ve hizmet satışlarını artırmak, online bilinirliği artırmak gibi önemli konularda avantaj sağlayacaktır. Sosyal medya yönetimi kapsamında yapılacak çalışmalar ile Facebook, Twitter, YouTube, Instagram, Google+ gibi en çok kullanılan sosyal ağlardaki farklı kullanıcı profiline özel içerikler üreterek müşteri ve takipçi sadakati kazanmak mümkün olacaktır.
Yapılan rakip ve marka analizlerinden sonra hazırlanan dijital strateji planı, sosyal medya konusunda markaya ışık tutacaktır. Sosyal medya yönetimi yapacak dijital ajans ve sosyal medya uzmanları hangi mecralarda nasıl iletişim yapılacağı, ana sosyal medya kanalının hangisi ya da hangileri olacağını bilecektir. Sosyal medya hesaplarından günde/haftada kaç adet içerik paylaşımı yapılacağı, bu içerik paylaşımlarının konu başlıklarının neler olacağı netlik kazanacaktır.

Marka ürün ya da hizmetleri ile ilgili bir kampanya yapacaksa kampanya dönemlerinde hangi hashtagler kullanılarak kampanya çalışması yapılacağı yapılacak işlemler arasında olacaktır. Marka ile ilgili sosyal medya hesaplarında paylaşılacak içeriklerde hangi iletişim dili kullanılacağı, hedef kitleye nasıl seslenileceğini netleştirmek sosyal medyada var olmak için en önemli konulardan biridir. Sosyal medya kaynaklı muhtemel krizlerin saptanması ve kriz oluştuğu anda bu online krizin nasıl yönetileceği saptanacaktır.

Sosyal medya yönetimi konusunda yapılan çalışmalar ve sonuçları ile ilgili iyi analiz edilerek hazırlanmış detaylı raporlar, yapılan yatırımın getirisi hakkında markaya ışık tutacaktır. Bu detaylı rapor marka için izlenen sosyal medya stratejisinin doğru olup olmadığını gözlemlemeyi sağlayacaktır. Marka, ürün ve hizmetlerin sosyal medya platformlarında doğru bir şekilde konumlanmasını isteyen firmaların profesyonel ajanslar ve kişiler ile çalışması sosyal medya hesaplarının yönetiminin doğru şekilde olmasını sağlayacaktır. Bu da sosyal medya üzerinden yeni müşteri kazanma ve satış artırma hedeflerine ulaşmayı daha kolaylaştıracaktır.

Galeri
📆 16 Ekim 2018 Salı 16:15   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR