MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Toplum » Eroğlu:’’Sağlıklı bir çevrede yaşam hakkımızı korumak için varız…’’
Eroğlu:’’Sağlıklı bir çevrede yaşam hakkımızı korumak için varız…’’


Tükoder Genel Başkanı Av.Şükran Eroğlu çevre haftası nedeniyle yaptığı açıklamada düşüncelerini şu şekilde  dile getirdi:

‘’05 – 11. Haziran Dünya Çevreyi Koruma Haftası’ nda Ülkemizde ve Dünya’ da hala çevresel sorunların devam ettiği, sorunlara çözüm getirilmek yerine sorunların daha da derinleştirildiği ve kaynakların yağma edilmesinin sürdürüldüğü bir süreç içindeyiz.

Sadece “kar” düşüncesiyle hareket eden ve“tüketim ideolojisi ni toplumlara dayatan sorumlular dünya kaynaklarını tüketmeye, çevre kirliliğinin artmasına ve kent yağmasının nedeni olmaya devam etmektedirler.

Ülkemizde özellikle 1980 sonrası imar rantına kurban edilen kentlerimiz sağlıksız ve çarpık bir şekilde yapılaşmış, bir taraftan akarsularımız, göllerimiz ve denizlerimiz kimyasal atıklar ve plastik maddelerle kirletilirken, diğer yandan ormanlarımız hukuka aykırı ruhsatlarla ya da işgallerle yağmalanmış ve kentlerimiz deprem, yangın, sel gibi felaketlere açık hale gelmiştir.

Merkezi Hükümet ve yerel idareler çevreyi “rant” aracı olarak görmekte ve çevrenin yok edilmesi pahasına betonlaşması, satışı ve pazarlanması için yoğun çaba harcamakta, hukuk, şehircilik, orman yasası ve bilim raporlarını  yok saymaktadırlar. Nitekim ülkemiz gündeminde olan “Anayasa paketi’ nin de çevre katliamının önündeki hukuki engelleri kaldırmayı hedeflediği bilinmektedir.

Başbakan İst. Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde “-3. Köprü Cinayettir” demişken, şimdi 3. Köprüyü savunan sözler sarf etmekte ve köprü yapımını desteklediğini açıklamaktadır.  Oysa 3. Köprünün ulaşıma hiçbir çözüm getirmeyeceği ve 15 milyondan fazla insanın yaşadığı İstanbul’u bir felaketin beklediği hükümetin talimatıyla hazırlanan bilimsel raporlarla ortaya konulmuştur.

Çarpık kentleşmeyle ve imar aflarıyla gerçekleşen orman tahribatı bugün de sürdürülmeye devam etmekte,“orman vasfını kaybettiği” gerekçeleriyle kamuoyunda en güvenilir kurum gibi göstermelerle tarihi ve sosyal dokuyu yok etme pahasına TOKİ eliyle dönüşüm alanları yaratarak yoğun bir yapılaşma olduğu bilinmektedir. Orman katliamı bununla da bitmemekte bir yandan da akarsular üzerine yapılacak Hidroelektrik Santralleri ( HES ) yoluyla hem  akarsularımız hem de ormanlarımız yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakılmaktadır. Çevre ve Orman Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Hidroelektrik Santralleri aracılığı yok edilecek tarihi dokumuzun ve tüm yaşam kaynaklarımızın korunması için gereğini yapmalıdır.

En temel Evrensel Tüketici Haklarından biri olan SAĞLIKLI BİR ÇEVREDE YAŞAMA HAKKI; temiz, yeterli hava ve su; daha çok yeşil alan, çağdaş bir kent; sağlıklı, kaliteli alt yapı hizmetlerinin sağlanması, oluşturulması ve savurganlığa karşı tüm önlemlerin alınması hakkı demektir.

Bu doğrultuda TÜKODER olarak ülke genelindeki şubelerimizle ve duyarlı tüm tüketicilerimizle birlikte mücadele edeceğimizi 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla bir kez daha yineliyoruz.

Tükenmeden ve Tüketilmeyen bir Çevre Özlemiyle tüm bilinçli tüketicileri ve örgütleri mücadele etmeye çağırıyoruz. ‘’

TÜKODER GENEL BAŞKANI

Av.Şükran Eroğlu

 

📆 11 Haziran 2010 Cuma 17:12   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR